S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Jak investovat v Japonsku? Na co si dát pozor, jaká jsou specifika a jaký je nejjednodušší způsob?

Dominik Petrnoušek
9. 5. 2023
7 min read

Japonský akciový trh je poslední dobou velkým tahákem pro investory. Zejména kvůli zprávám o nákupech Warrena Buffetta právě v této zemi. Jak zde lze investovat? Na co si dát pozor a na co se zaměřit?

Japonský akciový trh má hned několik specifik.

Japonská ekonomika za posledních několik dekád rostla velmi pomalu, což omezuje potenciál zisků spousty společností. Tokijská akciová burza proto nepatří k nejvýkonnějším na světě.

Japonsko čelí prudkému demografickému stárnutí a klesající populaci, což omezuje poptávku po mnoha produktech a službách. Firmy tak musí o to více bojovat o menší počet zákazníků. Velká část japonské ekonomiky je závislá na exportu, zejména do Číny a dalších asijských zemí. Ekonomické problémy v těchto zemích tak mohou mít velký dopad na exportéry.

Japonská burza dominuje zejména finanční sektor, což zvyšuje zranitelnost trhu vůči poklesu cen aktiv a dalším problémům v celosvětovém finančním sektoru. Vysoké valuace. Ceny mnoha japonských akcií jsou již obecně považovány za předražené, takže další růst cen by mohl být omezený. Do potenciálních nových úspěšných společností již také akcionáři masivně neinvestují.

Japonské burze dominuje finanční sektor. Zdroj

To by bylo specifikum Japonska jako takového.

Výhody investic v Japonsku

Japonsko je třetí největší ekonomikou na světě a je domovem světových velmocí, jako jsou společnosti Nintendo, Toshiba a Honda.

Analytici tvrdí: "Japonsko je zástupnou hrou proti Číně bez politických rizik. Poskytuje expozici na vyspělém asijském trhu s předními světovými společnostmi."

"Impozantní růst zisků v Japonsku v posledním desetiletí byl dosažen v nestabilních makroekonomických podmínkách a v kontextu relativně malého růstu tržeb. Růst zisků byl výsledkem cílevědomého úsilí podnikového sektoru o zlepšení, zefektivnění a zvýšení konkurenceschopnosti."

Než se podíváme na to, jak investovat na japonském akciovém trhu, projděme si ještě nějaké základní informace. Japonské akcie se obchodují na tokijské burze (TSE), která je hlavní japonskou burzou a součástí skupiny Japan Exchange Group (JPX). JPX vznikla 1. ledna 2013 sloučením Tokijské burzovní skupiny a Ósacké burzy cenných papírů.

Na burze je něco málo pod 4000 společností, což z ní činí třetí největší burzu cenných papírů na světě podle tržní kapitalizace po newyorské burze (NYSE) a Nasdaqu. Zatímco TSE je hlavní burzou, nejpopulárnějším japonským akciovým indexem je Nikkei 225 (Japan225), který sleduje výkonnost 225 velkých společností z nejrůznějších odvětví.

Investovat v Japonsku běžným způsobem není nikterak složité. Jde to hned několika způsoby.

Akcie

Přímá investice do jednotlivých japonských akcií. Můžete koupit akcie japonských firem obchodovaných na tokijské burze (TSE) nebo Osacké burze (OSE) prostřednictvím svého klasického brokera, který Japosnké akcie nabízí.

Typickým zástupcem jsou třeba videoherní tituly jako $NTDOY

Zatímco ceny akcií mnoha amerických herních společností s rostoucími úrokovými sazbami prudce klesají, Nintendu se podařilo vyniknout. Na rozdíl od jiných akcií videoherních společností, jako jsou Roblox a Take-Two, akcie Nintenda nezaznamenaly velký pád. Stejně velký potenciál má společnost Fuji $FUJIY, která se chlubí světovým vedením v několika sektorech. Dále mají ADR třeba Toyota, Sony a Honda.

Mezi největší Japonské společnosti obecně patří Mitsubishi, Itochu, Sumitomo, Mitsui, Marubeni.

Většina klasických brokerů umožňuje obchodování s ADR, které může být levnější než obchodování s japonskými akciemi prostřednictvím makléře se sídlem v Japonsku. Navíc při použití přímo Japonského brokera se vystavujete dalším specifikům jako třeba jazykové bariéře.

Co je ADR?

Akcie většiny zahraničních společností, které se obchodují na amerických trzích, se obchodují jako americké depozitní certifikáty (ADR). Tyto akcie vydávají americké depozitní banky. Každý ADR představuje jednu nebo více akcií zahraniční společnosti nebo zlomek akcie.

Výběr Japonských akcií u běžných brokerů je poněkud omezenější. Hlavní tituly ale najdete a pokud toužíte po větších specialitách, pak budete muset sáhnout po Japonském brokerovi.

ETF

Pokud chcete diverzifikovat, pak platí to samé, co v našich podmínkách. Kupte ETF. Existuje řada fondů spravovaných japonskými společnostmi, které investují do japonských akcií. Tyto fondy obchodují na TSE a OSE a jsou přístupné zahraničním investorům. Některé mezinárodní fondy a ETF nabízejí expozici japonskému akciovému trhu prostřednictvím replikací indexů jako je Nikkei 225 nebo Topix.

Mezi typické patří

• iShares MSCI Japan ETF $EWJ+0.0% - replikuje široký index MSCI Japan, zaměřený na velké a střední společnosti. Je to jedno z největších a nejobchodovanějších japonských ETF.

• iShares JP Morgan USD Japan ETF - replikuje index JP Morgan Japan, který zahrnuje přibližně 400 velkých a středně velkých japonských společností.

• Vanguard Japan ETF  - Vanguardovské vlastní indexové ETF zaměřené na japonský akciový trh s nízkými správními poplatky.

• WisdomTree Japan Hedged Equity ETF $DXJ+0.0% - indexové ETF zaměřené na velké a střední japonské společnosti, které hnedě vyrovnává valutové kurzy. Používá měnové zajištění (hedge).

• Franklin FTSE Japan ETF $FLJP+0.0% - indexové ETF zaměřené na velké a střední japonské společnosti se zaměřením na hodnotu. Sleduje index FTSE Japan.

Z uvedených možností bude nejsnadnější a nejpřístupnější pro zahraniční investory cesta prostřednictvím mezinárodních fondů a ETF replikujících japonské indexy nebo investice do jednotlivých japonských společností obchodovaných mimo Japonsko. Nicméně přímá investice do japonských společností může nabídnout větší potenciál zisku.

EWJ
$69.00 $0.10 +0.15%
1 Day
+0%
5 Days
+1.95%
1 Month
+4.25%
6 Months
+13.98%
YTD
+8.4%
1 Year
+22.03%
5 Years
+25.3%
Max.
+14.36%

Warren Buffett

V úvodu jsem zmínil, že Warren Buffett si oblíbil Japonsko a dokonce ho navštívil a oznámil, že Berkshire Hathaway zde zvýšila své investice na 7,4 %. Zámořští investoři ho následovali a během pěti dnů obchodování nakoupili japonské akcie za 7,83 miliardy dolarů.  

Buffett uvedl, že společnosti jako Itochu, Marubeni a Mitsubish jsou srovnatelné se samotnou Berkshire. Mají diverzifikovaná portfolia s dlouhodobými investicemi a zaměřením na hodnotu a peněžní toky. A taky do nich investoval.

"To jsou velké společnosti. Zalíbily se mi hned, co jsem je viděl. Byly to společnosti, u kterých jsem obecně rozuměl tomu, co dělají. Poněkud podobné Berkshire v tom, že vlastnily spoustu různých sektorů a odnoží," řekl Buffett. A prodávaly se za cenu, která mi připadala směšná, zejména ve srovnání s úrokovými sazbami, které v té době převládaly."

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.