S&P 500 ^GSPC
5,069.82
-0.16%
Alphabet GOOG
$137.43
-1.91%
Nvidia NVDA
$776.63
-1.32%
Tesla TSLA
$202.04
+1.16%
Apple AAPL
$181.42
-0.66%
Meta META
$484.02
-0.62%
Amazon AMZN
$173.16
-0.22%
Microsoft MSFT
$407.72
+0.06%

Japonya'da nasıl yatırım yapılır? Nelere dikkat etmeli, ayrıntılar nelerdir ve en kolay yol nedir?

Burhan Yılmaz
9. 5. 2023
7 min read

Japon borsası son zamanlarda yatırımcılar için büyük bir cazibe merkezi haline geldi. Özellikle de Warren Buffett'ın bu ülkedeki alımlarıyla ilgili haberler nedeniyle. Buraya nasıl yatırım yapabilirsiniz? Nelere dikkat etmeli ve nelere dikkat etmelisiniz?

Japon borsasının çeşitli özellikleri vardır.

Japon ekonomisi son birkaç on yılda çok yavaş büyüdü ve bu da birçok şirketin kazanç potansiyelini sınırladı. Bu nedenle Tokyo Borsası dünyanın en iyi performans gösteren borsalarından biri değildir.

Japonya hızlı demografik yaşlanma ve azalan nüfusla karşı karşıyadır, bu da birçok ürün ve hizmete olan talebi sınırlamaktadır. Bu da şirketlerin daha az müşteri için daha fazla mücadele etmesi gerektiği anlamına geliyor. Japon ekonomisinin büyük bir kısmı, özellikle Çin ve diğer Asya ülkelerine yapılan ihracata bağlıdır. Dolayısıyla bu ülkelerdeki ekonomik sorunlar ihracatçılar üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Japon hisse senedi piyasasına özellikle finans sektörünün hakim olması, piyasanın düşen varlık fiyatlarına ve küresel finans sektöründeki diğer sorunlara karşı kırılganlığını artırmaktadır. Yüksek değerlemeler. Birçok Japon hisse senedinin fiyatlarının zaten genel olarak aşırı değerli olduğu düşünülmektedir, bu nedenle daha fazla fiyat artışı sınırlı olabilir. Hissedarlar da artık potansiyel olarak başarılı yeni şirketlere büyük yatırımlar yapmıyor.

Japon borsasına finans sektörü hakimdir. Kaynak:

Bu durum bir bütün olarak Japonya'ya özgüdür.

Japonya'da yatırım yapmanın avantajları

Japonya dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi ve Nintendo, Toshiba ve Honda gibi küresel güç merkezlerine ev sahipliği yapıyor.

Analistler şöyle diyor: "Japonya, Çin'e karşı siyasi risk içermeyen bir vekalet oyunudur. Dünyanın önde gelen şirketleriyle olgun bir Asya pazarına maruz kalmayı sağlar."

"Japonya'nın son on yıldaki etkileyici kazanç artışı, değişken makroekonomik koşullarda ve nispeten düşük satış büyümesi bağlamında elde edilmiştir. Kazanç artışı, kurumsal sektörün iyileştirme, modernleştirme ve rekabet gücünü artırmaya yönelik odaklanmış çabalarının bir sonucudur."

Japon borsasına nasıl yatırım yapılacağına bakmadan önce, bazı arka plan bilgilerinin üzerinden geçelim. Japon hisse senetleri, Japonya'nın ana borsası ve Japan Exchange Group'un (JPX) bir parçası olan Tokyo Borsası'nda (TSE) işlem görmektedir. JPX, 1 Ocak 2013 tarihinde Tokyo Borsası Grubu ve Osaka Borsası'nın birleşmesiyle kurulmuştur.

Borsada 4.000'in biraz altında şirket bulunmaktadır ve bu da onu New York Borsası (NYSE) ve Nasdaq'tan sonra piyasa değerine göre dünyanın üçüncü büyük borsası yapmaktadır. TSE ana borsa olmakla birlikte, Japonya'nın en popüler hisse senedi endeksi, çeşitli sektörlerdeki 225 büyük şirketin performansını izleyen Nikkei 225'tir (Japan225).

Japonya'da geleneksel şekilde yatırım yapmak zor değildir. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır.

Hisse senetleri

Bireysel Japon hisse senetlerine doğrudan yatırım. Tokyo Menkul Kıymetler Borsası'nda (TSE) veya Osaka Menkul Kıymetler Borsası'nda (OSE) işlem gören Japon şirketlerinin hisselerini, Japon hisse senetleri sunan geleneksel komisyoncunuz aracılığıyla satın alabilirsiniz.

Tipik temsilciler arasında $NTDOY gibi video oyunu başlıkları bulunur

Birçok ABD oyun şirketinin hisse fiyatları yükselen faiz oranlarıyla birlikte düşerken, Nintendo öne çıkmayı başardı. Roblox ve Take-Two gibi diğer video oyun şirketi hisselerinin aksine, Nintendo'nun hisselerinde büyük bir düşüş görülmedi. Birçok sektörde dünya liderliğine sahip olan Fuji $FUJIY de aynı potansiyele sahip. Ayrıca Toyota, Sony ve Honda gibi şirketlerin de ADR'leri bulunuyor.

Genel olarak en büyük Japon şirketleri arasında Mitsubishi, Itochu, Sumitomo, Mitsui, Marubeni bulunmaktadır.

Çoğu geleneksel broker ADR ticaretine izin verir, bu da Japonya merkezli bir broker aracılığıyla Japon hisse senedi ticareti yapmaktan daha ucuz olabilir. Buna ek olarak, doğrudan bir Japon komisyoncu kullanırken, kendinizi dil engeli gibi diğer özelliklere maruz bırakırsınız.

ADR nedir?

ABD piyasalarında işlem gören çoğu yabancı şirketin hisseleri Amerikan Depo Makbuzları (ADR'ler) olarak işlem görür. Bu hisseler Amerikan depo bankaları tarafından ihraç edilir. Her ADR, yabancı bir şirketin bir veya daha fazla hissesini veya bir hissenin bir kısmını temsil eder.

Geleneksel aracı kurumlarda Japon hisse senetlerinin seçimi biraz daha sınırlıdır. Ancak ana başlıkları bulabilirsiniz ve daha büyük spesiyaliteler arıyorsanız, bir Japon brokerine ulaşmanız gerekecektir.

ETFS

Çeşitlendirmek istiyorsanız, şartlarımızda olduğu gibi aynı şey geçerlidir. ETF'ler satın alın. Japon şirketleri tarafından yönetilen ve Japon hisse senetlerine yatırım yapan bir dizi fon bulunmaktadır. Bu fonlar TSE ve OSE'de işlem görür ve yabancı yatırımcılara açıktır. Bazı uluslararası fonlar ve ETF'ler, Nikkei 225 veya Topix gibi endekslerin kopyaları aracılığıyla Japon borsasına maruz kalma imkanı sunar.

Tipik olanlar şunlardır

- iShares MSCI Japan ETF $EWJ-0.7% - büyük ve orta ölçekli şirketlere odaklanarak geniş MSCI Japonya endeksini kopyalar. En büyük ve en çok işlem gören Japon ETF'lerinden biridir.

- iShares JP Morgan USD Japan ETF - yaklaşık 400 büyük ve orta ölçekli Japon şirketini içeren JP Morgan Japonya endeksini taklit eder.

- Vanguard Japan ETF - Vanguard'ın düşük yönetim ücretleriyle Japon hisse senedi piyasasına odaklanan tescilli endeks ETF'si.

- WisdomTree Japan Hedged Equity ETF $DXJ-0.6% - Büyük ve orta ölçekli Japon şirketlerine odaklanan ve döviz kurlarını kahverengi olarak ayarlayan bir endeks ETF'si. Döviz hedge (korunma) kullanır.

- Franklin FTSE Japan ETF $FLJP-0.7% - Büyük ve orta ölçekli Japon şirketlerine odaklanan ve değer odaklı bir endeks ETF'si. FTSE Japonya endeksini takip eder.

Bu seçenekler arasında, yabancı yatırımcılar için en kolay ve erişilebilir yol, Japon endekslerini kopyalayan uluslararası fonlar ve ETF'ler veya Japonya dışında işlem gören bireysel Japon şirketlerine yatırım yapmak olacaktır. Ancak, Japon şirketlerine doğrudan yatırım yapmak daha fazla kâr potansiyeli sunabilir.

EWJ
$68.68 -$0.50 -0.72%
1 Day
+0.01%
5 Days
+1.95%
1 Month
+4.25%
6 Months
+13.98%
YTD
+8.4%
1 Year
+22.03%
5 Years
+25.3%
Max.
+14.36%

Warren Buffett

Giriş bölümünde Warren Buffett'ın Japonya'yı sevdiğinden ve hatta ziyaret ettiğinden bahsetmiş ve Berkshire Hathaway'in buradaki yatırımını %7,4'e çıkardığını duyurmuştum. Denizaşırı yatırımcılar da aynı şeyi yaptı ve beş günlük işlemlerde 7,83 milyar dolar değerinde Japon hisse senedi satın aldı .

Buffett, Itochu, Marubeni ve Mitsubish gibi şirketlerin Berkshire'ın kendisiyle karşılaştırılabilir olduğunu söyledi. Uzun vadeli yatırımlarla çeşitlendirilmiş portföylere sahipler ve değer ve nakit akışına odaklanıyorlar. Ve kendisi de onlara yatırım yaptı.

"Bunlar büyük şirketler. Onları görür görmez sevdim. Genel olarak ne yaptıklarını anladığım şirketlerdi. Birçok farklı sektöre ve yan sektöre sahip olmaları bakımından Berkshire'a biraz benziyorlardı," diyor Buffett. Ve özellikle o dönemde geçerli olan faiz oranlarıyla karşılaştırıldığında gülünç olduğunu düşündüğüm bir fiyattan satılıyorlardı."

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.