S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Druckenmiller'a göre yatırımcılar bu yıl nasıl para kazanabilecek? Kişisel olarak, bu 2 hisse senedine inanıyor.

Çetin Tilki
10. 5. 2023
7 min read

Son dönemde borsalardaki durum kısmen sakinleşti. Ancak birçok analist henüz tünelin sonuna gelmediğimize inanıyor. Peki Druckenmiller'a göre yatırımcılar bu yıl nasıl para kazanabilir?

Efsanevi yatırımcı Stanley Druckenmiller, bu yılın sonlarına doğru ABD'de bir resesyon yaşanacağını öngörürken, önümüzdeki dönemde sabırlı yatırımcılar için büyük fırsatlar olduğunu düşünüyor.

Bence önümüzdeki iki yıl boyunca hisse senedi alanında para kazanmanın yolu sabırlı olmaktan geçiyor çünkü bence önümüzde bazı zorlu yollar olabilir ve bence merkez bankası size para kazanabileceğiniz 70 ila 72. yıl ya da çok para kazanabileceğiniz 76 ila 78. yıl gibi bir dönem sağlayacak çılgın bir şekilde tepki verecek, bence fırsatlar inanılmaz olacak.

Portföyüne göre Druckenmiller şu anda bu iki deve güveniyor. Peki burada potansiyel olarak büyük kârlar olabilir mi? Bir göz atalım.

Chevron Corporation $CVX+0.0%

CVX

Chevron

CVX
$154.68 -$0.75 -0.48%
1 Day
+0%
5 Days
+0.04%
1 Month
+9.39%
6 Months
-2.4%
YTD
+3.98%
1 Year
-4.01%
5 Years
+29.94%
Max.
+4,610%

1879 yılında kurulan Chevron, merkezi San Ramon, Kaliforniya'da bulunan dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biridir. Piyasa değeri 302 milyar dolar olan şirket, petrol ve doğal gaz üretimi, nakliyesi, işlenmesi ve pazarlanması ile uğraşmaktadır. Chevron 180'den fazla ülkede faaliyet göstermektedir ve enerji sektöründe önemli bir varlığa sahiptir.

Chevron'un iş modeli, upstream, downstream ve kimyasal operasyonları içeren çeşitlendirilmiş bir dizi faaliyete dayanmaktadır.

  • Upstream petrol ve doğal gaz üretimini içerir.
  • Downstream ise bu emtiaların işlenmesi, dağıtımı ve pazarlanmasını içerir.
  • Şirket ayrıca kimyasal ürünler üretmekte ve satmaktadır.

Son yıllarda Chevron, küresel konumunu güçlendirmek ve portföyünü genişletmek için bir dizi satın alma ve ortak girişim gerçekleştirdi. Örneğin 2020 yılında şirket, Doğu Akdeniz bölgesi ve ABD Permian Havzası'ndaki varlığını genişleten Noble Energy'yi satın aldı.

Chevron 1. çeyrekte genel olarak güçlü bir çeyrek geçirdi, ancak gelir yıllık %6,6 düşüşle 50,79 milyar dolara geriledi. Bu düşüş, petrol ve gaz fiyatlarındaki iyileşme ve enerji ürünlerine yönelik artan talep ile kısmen dengelendi.

Chevron'un güçlü yönleri arasında büyüklüğü, küresel ayak izi ve geniş faaliyet portföyü yer almaktadır. Buna ek olarak, şirket değişen enerji piyasasına uyum sağlamak için yenilenebilir enerjiye odaklanmaya başlıyor. Şirket ayrıca çevresel etkisini azaltmaya yardımcı olabilecek karbon yakalama ve depolama teknolojilerinin araştırma ve geliştirilmesine de yatırım yapıyor.

Öte yandan Chevron, dalgalanan petrol fiyatları ve sera gazı emisyonlarını azaltma baskısı gibi zorluklarla karşı karşıya.

Druckenmiller'ın yanı sıra Raymond James'ten analist Justin Jenkins de şirket için parlak bir gelecek görüyor.

Güçlü mali tabanı, yüksek göreceli hissedar ödemesi ve cazip göreceli varlık portföyü ile Chevron'un, büyük petrol ve gaz şirketleri arasında ayrım yapmanın giderek zorlaştığı bir piyasada hala en doğrudan pozitif risk/ödül sunan şirket olduğunu düşünüyoruz. İlk çeyrek kazançları, yukarı yönlü CVX portföyünde sağlamdı ve sonraki sonuçlar yukarı yöne katkıda bulundu. Uygulama 2Y23+ ağırlıklı Permian üretim profilinde devam ettikçe, yatırımcı endişelerinin azalacağını düşünüyoruz.

Bu yorumla birlikte Jenkins, şirket için 208 dolarlık bir hedef fiyat belirledi. Onunla birlikte, son zamanlarda toplam 16 analist bu şirketi inceledi ve ortalama 190 $ hedef fiyat üzerinde anlaştı.

Coupang, Inc. $CPNG+0.0%

CPNG
$16.40 $0.16 +0.99%
1 Day
+0.01%
5 Days
+3.77%
1 Month
+9.8%
6 Months
-13.43%
YTD
+3.24%
1 Year
+7.69%
5 Years
-67.03%
Max.
-67.03%

2010 yılında kurulan Coupang, 30 milyar doları aşan piyasa değeriyle Güney Kore'nin en büyük e-ticaret platformudur. Şirketin merkezi Seul'dedir ve elektronik, moda, gıda, sağlık ve güzellik, seyahat ve daha fazlasını içeren geniş bir sektör yelpazesinde faaliyet göstermektedir. Coupang, inovasyona ve müşteri deneyimini geliştirmeye odaklanan e-ticaret pazarında hızla büyüyen bir oyuncudur.

Coupang'ın iş modeli, kendi markalarının yanı sıra bağımsız perakendecilerden geniş bir ürün yelpazesi sunduğu çevrimiçi platformu aracılığıyla mal satmayı içerir. Şirket ayrıca hızlı teslimat, kolay iade ve kapsamlı müşteri desteği gibi kaliteli müşteri hizmetleri sağlamaya odaklanmaktadır.

Coupang'ın en önemli özelliklerinden biri de lojistik çözümü Rocket Delivery'dir. Rocket Delivery, geniş dağıtım merkezleri ve ortakları ağı sayesinde müşterilere genellikle siparişten sonraki 24 saat içinde hızlı teslimat sağlar. Coupang ayrıca şirketin verimliliğini ve rekabet gücünü artırmaya yardımcı olmak için yapay zeka ve makine öğreniminin geliştirilmesine yatırım yapıyor.

Dördüncü çeyrekte gelir bir önceki yılın aynı dönemine göre %4,3 artarak 5,3 milyar dolar olurken, net gelir bir önceki yılın aynı dönemindeki 405 milyon dolarlık zarardan 102 milyon dolarlık rekor bir gelire ulaştı.

Coupang'ın avantajları Güney Kore pazarındaki güçlü konumu, hızlı büyümesi, yenilikçi hizmetleri ve geniş ürün ve hizmet yelpazesinde yatıyor. Şirket, değişen müşteri tercihlerine ve pazar trendlerine hızlı bir şekilde yanıt verebiliyor ve bu da ona rekabet avantajı sağlıyor. Coupang ayrıca kendi lojistik ve altyapısına yatırım yapmakta ve bu da daha verimli ve rekabetçi bir operasyona katkıda bulunmaktadır.

Öte yandan Coupang, e-ticaret pazarındaki yoğun rekabet, genişleme maliyetleri ve yeni teknoloji ve hizmetlere yatırım gibi zorluklarla karşı karşıyadır. Şirket ayrıca çalışma koşullarını iyileştirme ve sürdürülebilirlik ve çevre sorunlarını ele alma baskısıyla da karşı karşıya.

Şirketin bir sonraki büyük potansiyeline inanan Goldman Sachs analisti Eric Cha da boğalar arasında yer alıyor.

Coupang'ın mevcut pazar payı (yerel e-ticaret TAM'ının yaklaşık %20'si) ile büyüme payı (yaklaşık %50+) arasındaki büyük farkın gösterdiği gibi, şirketin pazar payı kazanma konusundaki devam eden ivmesi, savunma hendeği (yani, ertesi gün teslimatın ülke çapında kapsamı ve düşük ASP'ler) ile destekleniyor ve pazar payı kazanımlarındaki ivmenin sektördeki rüzgarları dengelediğini ve ayrıca ölçek ekonomileri yoluyla önemli karlılık iyileştirmeleri sağladığını düşünüyoruz. Ayrıca, Coupang'ın diğer fırsatlardan (örneğin fintech, OTT, denizaşırı genişleme vb.) yararlanmaya hazır olduğuna inanıyoruz.

Bu yorumla birlikte Cha 26$ fiyat hedefi belirledi. Ona ek olarak, 11 analist daha yakın zamanda şirketi inceledi ve ortalama 21 $ fiyat hedefi üzerinde anlaştı.

Sonuç

Hem Chevron Corporation hem de Coupang, Inc. kendi sektörlerinde önemli konumlara sahip şirketlerdir. Bu yılın ilerleyen dönemlerinde beklenen resesyon sırasında sabırlı yatırımcılar Chevron ve Coupang gibi uzun vadeli büyüme potansiyeline sahip şirketlere odaklanabilir. Bu oyuncuların her ikisi de değişen piyasa koşullarına uyum sağlayabiliyor ve bu da yatırımcılar için kârlı fırsatlar sunabilir.

UYARI: Ben bir finans danışmanı değilim ve bu materyal bir finans veya yatırım tavsiyesi olarak hizmet etmez. Bu materyalin içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.