S&P 500 ^GSPC
5,069.82
-0.16%
Alphabet GOOG
$137.43
-1.91%
Nvidia NVDA
$776.63
-1.32%
Tesla TSLA
$202.04
+1.16%
Apple AAPL
$181.42
-0.66%
Meta META
$484.02
-0.62%
Amazon AMZN
$173.16
-0.22%
Microsoft MSFT
$407.72
+0.06%

Analistlere göre, bu 2 hisse senedinin değeri çok düşük ve göz ardı edilmemeli

Halil Toprak
11. 5. 2023
7 min read

Borsada bir söz vardır "Mayıs'ta sat, git". Ancak bu sözü kendi yararınıza kullanmaya ve olası bir gerileme döneminde, örneğin analistlerin değerinin altında olduğunu söylediği bu 2 hisse senedini satın almaya ne dersiniz?

Bank of America teknik stratejisti Stephen Suttmeier geçtiğimiz günlerde borsanın bu yaz %5'e kadar yükselebileceğini ve hissedarlar için bir yatırım fırsatı sunabileceğini öngördü. Analist Stephen Suttmeier, hisse senedi satın almak için Mayıs ayındaki gerilemeden yararlanılmasını öneriyor. Diğer analistlere göre, bu 2 hisse senedi güçlü alımlar olarak değerlendiriliyor. Peki hangi hisse senetlerinin söz konusu olduğuna bir göz atalım mı?

ModivCare Inc. $MODV+1.9%

MODV
$28.61 $0.54 +1.92%
1 Day
+0.02%
5 Days
-13.45%
1 Month
+6.25%
6 Months
+18.06%
YTD
-1.22%
1 Year
-57.98%
5 Years
-39.26%
Max.
+217.9%

Daha önce Providence Service Corporation olarak bilinen ModivCare Inc, hasta bakım yönetimi ve koordinasyon çözümleri sunan bir sağlık şirketidir. Şirket, etkili bakım koordinasyonu ve teknoloji destekli çözümler aracılığıyla sağlık hizmeti maliyetlerini azaltmaya ve sağlık sonuçlarını iyileştirmeye odaklanmıştır.

 • Acil Olmayan Tıbbi Ulaşım (NEMT): tıbbi tedaviler için seyahat etmesi gereken ancak ambulans gerektirmeyen hastalar için güvenilir ve uygun fiyatlı ulaşım sağlar.
 • Kişisel Bakım ve Evde Bakım: Kişisel hijyen, yemek, bakım ve hareketlilik gibi günlük yaşamda desteğe ihtiyaç duyan yaşlılar ve engelliler için bakım hizmetleri sunmak.
 • Bakım koordinasyonu: Karmaşık bakım ihtiyaçları olan hastaların sağlık sisteminde gezinmelerine yardımcı olmak ve doğru zamanda ve yerde doğru bakımı almalarını sağlamak.

Topluluğun avantajları ve dezavantajları:

Avantajlar:

 • Etkin koordinasyon ve teknoloji destekli çözümler sayesinde sağlık hizmeti maliyetlerinin azaltılması.
 • Hastalar için bakım kalitesinin ve sağlık sonuçlarının iyileştirilmesi.
 • Yaşlanan nüfus ve artan evde bakım ihtiyacı nedeniyle yeni pazarlara açılma ve hizmetlerine olan talebin artması.

Dezavantajlar:

 • Sağlık hizmetleri ve sosyal hizmetler alanında güçlü rekabet.
 • Piyasa ortamını ve hizmetlerin maliyetini etkileyebilecek potansiyel düzenleyici değişiklikler ve sağlık reformları.

En son mali tablosunda şirket, bir önceki yıla göre %13 artışla 653,9 milyon dolar gelir bildirdi. Bu büyüme, şirketin yeni pazarlara açılmasından, hizmetlerine yönelik artan talepten ve yenilikçi çözümlerden kaynaklanmaktadır. Ürün ve hizmetlerine yönelik artan ilgi, daha fazla büyüme için önemli bir potansiyele işaret ediyor ve güçlü bir satın alma fırsatı olarak ModivCare'e yönelik yatırımcı güvenini pekiştiriyor.

Bu sonuçlar Jefferies analisti Brian Tanquilut'u heyecanlandırdı.

MODV'nin FY23 beklentisi muhafazakar görünüyor, bu da olumlu kazanç sürprizlerine yol açacak, iyileşen FCF ve FY24 için hızlanan büyüme görünümü ile birleşerek hisse senedini yükseltecek... İleriye baktığımızda, NEMT'deki (acil olmayan tıbbi ulaşım) sözleşme kazanımlarının FY24'ten itibaren FAVÖK büyümesini hızlandırmasını bekliyoruz.

Bu yorumla birlikte Tanquilut 150$ hedef fiyat belirledi. Ona ek olarak, 4 analist daha yakın zamanda bu hisseyi inceledi ve ortalama 153 $ hedef fiyat üzerinde anlaştı.

GitLab Inc. $GTLB+0.1%

GTLB
$72.20 $0.07 +0.10%
1 Day
+0%
5 Days
-5.98%
1 Month
-1.51%
6 Months
+49.99%
YTD
+15.94%
1 Year
+55.48%
5 Years
-33%
Max.
-33%

GitLab Inc. uygulama geliştirme, güvenlik ve operasyonlar (DevSecOps) için açık kaynaklı bir platform sunan bir teknoloji şirketidir. Bu platform, geliştiricilerin kodu kolayca yönetmesine, uygulamaları test etmesine ve dağıtmasına olanak tanırken, güvenlik ekipleri güvenlik risklerini izleyebilir ve ele alabilir. Şirket, ekiplerin yazılım geliştirme konusunda daha hızlı ve verimli bir şekilde işbirliği yapmasını sağlayan yenilikçi ve kullanıcı dostu platformuyla tanınıyor.

Şirketin ana ürün ve hizmetleri şunlardır:

 • GitLab Platformu: Kod sürümü yönetimi, değişiklik izleme, otomatik test, dağıtım, izleme ve uygulama güvenliği için araçlar içeren DevSecOps için kapsamlı bir açık kaynak platformu.
 • GitLab CI/CD: Yazılım geliştirme, test ve dağıtım sürecini otomatikleştiren, geliştirmeyi hızlandıran ve kod kalitesini artıran bir sürekli entegrasyon ve sürekli teslimat (CI/CD) aracı.
 • GitLab Security: Otomatik güvenlik açığı taraması, saldırı tespiti ve güvenlik politikası yönetimi dahil olmak üzere geliştirme yaşam döngüsü boyunca uygulama güvenliğini sağlamak için bir dizi araç ve özellik.

Buna ek olarak GitLab, geliştiricilerin koddaki olası sorunları daha iyi tanımlamalarına ve ele almalarına yardımcı olacak yapay zeka odaklı yeni özellikleri duyurdu. Şirket ayrıca, platformlarında daha fazla iyileştirmeye yol açabilecek ve rekabetçi konumlarını güçlendirebilecek bu özellikleri genişletme planlarını da duyurdu. Bu yeni özellikler ve genişleme planları, GitLab'in gelecekte büyümesini sürdürmek için iyi bir konumda olduğunu gösteriyor.

Şirket Artıları ve Eksileri:

Avantajlar:

 • Açık kaynak yaklaşımı, mevcut araçlar ve teknolojilerle kolay entegrasyona olanak tanır ve geliştiricilere ihtiyaçları için en iyi çözümleri seçme esnekliği sağlar.
 • Kapsamlı bir DevSecOps platformu ekip verimliliğini artırır, geliştirme maliyetlerini düşürür ve uygulama kalitesini ve güvenliğini iyileştirir.
 • Yenilikçi yapay zeka odaklı özellikler, geliştiricilerin olası kod sorunlarını daha hızlı tespit edip çözmelerine ve genel üretkenliği artırmalarına yardımcı olur.

Dezavantajlar:

 • GitHub (Microsoft), Atlassian ve diğerleri gibi büyük oyuncular da dahil olmak üzere DevSecOps'ta güçlü rekabet.
 • Açık kaynak topluluğuna bağımlılık, bazı platform özelliklerinin yenilik hızını ve kalitesini etkileyebilir.
 • Hassas geliştirici ve müşteri verilerinin depolanması ve işlenmesiyle ilgili potansiyel güvenlik ve gizlilik sorunları.

GitLab geçtiğimiz günlerde dördüncü çeyrek ve 2023 mali yılının tamamı için mali sonuçları açıkladı ve hem gelir hem de kâr tahminlerini aştı. En yüksek gelir, beklentilerin 3,3 milyon dolar üzerinde ve yıldan yıla %58'lik etkileyici bir artışla 122,9 milyon dolar olarak gerçekleşti. Hisse başına 3 sentlik GAAP dışı kazanç, üst üste üçüncü çeyrekte de kayıpları azalttı ve analistlerin tahminlerini 11 sent aştı. Bu sonuç, şirketin güçlü pazar konumunun ve rekabetçi bir ortamda büyüme ve kâr elde etme becerisinin bir kanıtıdır.

Tüm bu rakamlara rağmen analist Joel Fishbein bunun büyük bir fırsat olduğuna inanıyor.

2023 yılının başlarında GTLB, hisse senedinde dalgalanmaya yol açan birçok önemli hareketli parçaya sahip bir hikayeye dönüştü. Yatırımcılar, DevOps platformunun sunduğu rekabet ortamını ve büyük ölçekli dil modellerinin ve daha geniş anlamda yapay zekanın getirdiği potansiyel değişiklikleri incelemeye devam ediyor. Birçok yeni teknolojide olduğu gibi, yapay zekanın kısa vadeli etkilerinin abartıldığına inanıyoruz ve GitLab'ın kendi yapay zeka yeteneklerine yaptığı yatırımların uzun vadede platformun benimsenmesine katkıda bulunacağını düşünüyoruz.

Fishbein bu yorumuyla birlikte 50 dolarlık bir hedef fiyat belirledi. Ona ek olarak, 15 analist daha yakın zamanda şirketi inceledi ve ortalama 45 dolarlık bir hedef fiyat üzerinde anlaştı.

Sonuç

Hem ModivCare hem de GitLab farklı sektörlerde faaliyet göstermekte ve pazarda rekabet etmelerini sağlayan benzersiz ürün ve hizmetler sunmaktadır. Yenilikçilik, verimlilik ve yeni pazarlara açılma gibi avantajları, daha fazla büyüme ve kârlılık potansiyeli sunabilir. Öte yandan, güçlü rekabet ve gelecekteki performanslarını etkileyebilecek potansiyel mevzuat değişiklikleri gibi dezavantajlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

UYARI: Ben bir finans danışmanı değilim ve bu materyal bir finans veya yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Bu materyalin içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.