S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Czy chcesz pomnożyć swoją inwestycję przez kilka lat? Te akcje chipów mogą być dla Ciebie dobre

Wzrost w sektorze półprzewodników jest lepszy niż na całym rynku i prawdopodobnie będzie kontynuowany. Gdybyś miał kryształową kulę i postawił na jej wzrost pięć lat temu, dziś miałbyś kilkukrotność swojej pierwotnej inwestycji. A co z zakładami, że wzrost będzie kontynuowany w tym kierunku? Może to być bardzo solidny kompromis zarówno dla spekulantów, jak i spokojnych inwestorów wartościowych.

Półprzewodniki - sektor kluczowy dla naszej cywilizacji

W ciągu ostatnich pięciu lat sektor półprzewodników zyskał 260%. Jest to odzwierciedleniem znaczenia, jakie zaawansowane układy komputerowe (półprzewodniki) odgrywają w technologiach, które zasilają nasze codzienne życie. Od komputerów, przez telefony, po samochody elektryczne - chipy są ważnym elementem, a rozwój tego sektora może dopiero się rozpocząć. Te dwie akcje mogą być jednymi z największych zwycięzców.

1. technologia Micron

29 marca firma Micron Technology $MU+2.6% opublikowała raport finansowy za drugi kwartał roku fiskalnego 2022, ujawniając kolejne dowody na to, że na chipy tej firmy jest duży popyt. Firma Micron jest wiodącym producentem półprzewodników pamięci(DRAM) i pamięci masowej(NAND) popularnych w komputerach osobistych i centrach danych, ale przeżywa również szybki rozwój w segmencie motoryzacyjnym, napędzanym przez pojazdy elektryczne.

Firma Micron poinformowała, że przychody z branży motoryzacyjnej osiągnęły rekordowy poziom w drugim kwartale dzięki szybkim innowacjom w całej branży. Firma nazywa pojazdy elektryczne "centrami danych na kołach" i przewiduje, że tylko w 2022 r. na rynek wejdzie do 100 nowych modeli, co może napędzić duży cykl zapotrzebowania na chipy Micron.

Ostatni rok w firmie Micron był dość burzliwy

Ale nie jest to jedyny wschodzący rynek końcowy, który wzbudza emocje. Firma Micron czerpie korzyści z przejścia na sieć 5G dzięki swoim produktom mobilnym DRAM i NAND. Urządzenia działające w sieci 5G mogą wykorzystywać nawet o 50% więcej pamięci i dwukrotnie większą pojemność niż urządzenia 4G, co będzie napędzać organiczny wzrost firmy Micron w ciągu najbliższych kilku lat. W 2022 roku może zostać sprzedanych nawet 700 milionów smartfonów z obsługą 5G, co stanowi wzrost o 40% w stosunku do roku 2021.

W drugim kwartale firma osiągnęła łączne przychody w wysokości 7,8 mld USD, co oznacza wzrost o 24% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Analitycy wspierają firmę w tym zakresie, szacując sprzedaż na poziomie 33,5 mld USD w roku finansowym 2022. Jednak prawdziwym wydarzeniem tego roku finansowego może być rentowność, ponieważ firma Micron może osiągnąć zysk na akcję w wysokości 9,54 USD, co oznacza wzrost o 59% w porównaniu z rokiem finansowym 2021.

2. Sprawa dla Advanced Micro Devices

Advanced Micro Devices $AMD+3.7% jest jedną z najbardziej znanych marek półprzewodników na świecie. Taki klasyczny faworyt. Specjalizuje się w produkcji procesorów komputerowych i układów graficznych, które są szczególnie popularne w grach komputerowych. W rzeczywistości jej układy są stosowane w najbardziej popularnych konsolach, w tym PlayStation 5 firmy Sony i Xbox firmy Microsoft.

Z drugiej strony, AMD w ciągu ostatniego roku przeżywało istny rollercoaster

Firma AMD jest jednak również liderem w dziedzinie przetwarzania w chmurze, co jest wspierane przez partnerstwa z czołowymi dostawcami usług w chmurze, takimi jak Amazon $AMZN-0.2%, Microsoft $MSFT+0.7% i Google $GOOGL+0.8%. Ten segment osiągnął lepsze wyniki niż segment komputerów i grafiki w całym roku 2021, a jego przychody wzrosły o 113% w porównaniu z rokiem 2020.

Podobnie jak firma Micron, firma AMD również wkracza na rynek pojazdów elektrycznych, choć w nieco inny sposób. W połowie 2021 r. firma podpisała umowę z firmą Tesla na zasilanie systemów rozrywki cyfrowej w samochodach elektrycznych Model 3, Model S i Model X. Systemy te są bardziej zbliżone do komputerów osobistych niż typowe deski rozdzielcze w większości samochodów - obsługują nawet gry komputerowe - i dlatego wymagają dużej mocy obliczeniowej.

Krótko mówiąc, firma AMD jest liderem w dziedzinie komputerów i grafiki, a finansowo radzi sobie lepiej niż kiedykolwiek. W 2021 r. firma osiągnęła rekordowe przychody w wysokości 16,4 mld USD i zwiększyła marżę zysku brutto do 48%, dzięki czemu skorygowany zysk na akcję wzrósł o 117% do 2,79 USD.

Analitycy spodziewają się kontynuacji tych trendów i przewidują, że w 2022 roku firma AMD zwiększy przychody o 54% do 25,3 mld USD, czemu towarzyszyć będzie kolejny rekordowy rok zysków. A potencjał ten istnieje w bardzo odległej perspektywie, biorąc pod uwagę ewentualne powstanie metawersum.

Nie jest to rekomendacja inwestycyjna. Jest to jedynie moje podsumowanie danych dostępnych w Internecie oraz analizy Anthony'ego Di Pizio. Każdy inwestor musi przeprowadzić własną, gruntowną analizę i podjąć decyzję po rozważeniu własnej sytuacji.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet