Obří technologický masakr začal. Tisíce zaměstnanců budou nahrazeny AI a vy do ní můžete investovat skrz tyto 2 akcie

AI je obřím trendem. Mnozí ho považují za největší vynález, usnadnění lidské práce a technologický přelom. A to je právě ono... změní pracovní trh a naprosto zlikviduje některé pozice. Tedy ona tato revoluce už ve velkém začala.

Že lidé budou kvůli AI přicházet o práci je celkem zřejmé. A nejenom ti méně kvalifikovaní, jak by se dalo očekávat. O práci přijdou i třeba zaměstnanci v IT sektoru. Konkrétně gigant IBM $IBM-0.3% s tím už začal.

Generální ředitel IBM Arvind Krishna oznámil pozastavení náboru zaměstnanců. ale to není vše. Uvedl také, že společnost plánuje nahradit téměř 8 000 pracovních míst umělou inteligencí. Krishna poznamenal, že jako první budou těmto změnám čelit back-office funkce, konkrétně v oblasti lidských zdrojů.

Samozřejmě to ale nebude ze dne na den. AI je mocný nástroj, ale neumí vše.

K přechodu bude docházet postupně v průběhu několika příštích let, přičemž AI mohou během pěti let převzít až 30 % pozic. To znamená, že pracovníci ve financích, účetnictví, HR a dalších oblastech budou v problémech.

Aktuálně se ale asi není potřeba obávat konce světa. AI nemůže zcela nahradit lidi v oblasti lidských zdrojů, ale může jim pomoci s různými úkoly. 

Recruiting - AI může analyzovat a filtrovat životopisy kandidátů na základě klíčových slov a dat, může tak pomoci identifikovat nejvíce vhodné kandidáty, ale nemůže nahradit lidské rozhodnutí při výběru nejvhodnějšího kandidáta.

Screeningové otázky - AI může generovat vhodné screeningové otázky pro uchazeče založeně na popisu pracovního místa, ale stále vyžadují lidský dohled, aby zajistily dobrou úroveň.

Hodnocení výkonnosti - AI může monitorovat a analyzovat datové ukazatele výkonnosti zaměstnanců jako vstup pro hodnocení, ale konečné rozhodnutí o hodnocení musí učinit člověk s přihlédnutím ke kontextu.

Plánování odměn - AI může doporučit odměny založeně na analýze trhu práce a výkonnosti, ale nemůže zohlednit všechny jedinečné faktory, které musí započítat živý člověk.

Krishna zůstává ohledně vyhlídek AI na pracovišti optimistický a poukazuje na schopnost této technologie uvolnit tisíce hodin pracovně náročných úkolů. Předpokládá se, že do roku 2030 přinese AI do světové ekonomiky obří množství peněz.

To je jen zlomek změny, kterou AI přinese. A jak na ní můžete vytěžit vy? Jednoduše - investicí. Jak ale najít tu správnou? To vám samozřejmě bez křišťálové koule neporadím. Mohu vám ale alespoň třeba představit dva kandidáty, kteří by tuto roli mohli splnit opravdu dobře.

Microsoft $MSFT-0.8% 

Microsoft je jedna z největších softwarových společností na světě. Zabývá se vývojem operačního systému Windows, kancelářského balíku Office, herní divize Xbox a cloudových služeb jako Azure. Mezi další její produkty patří LinkedIn, Skype, Bing a řada dalšího softwaru.

Microsoft dlouhodobě investuje značné prostředky do výzkumu a vývoje umělé inteligence a jejího použití ve svých produktech. Vytvořil Azure AI, což je cloudová umělá inteligence jako služba, kterou používají jiné firmy. Zaměřuje se také na výzkum pokročilých umělých inteligencí jako je obecná umělá inteligence.

Mimo jiné vyvinul úžasné technologie jako například umělou inteligenci pojmenovanou Tay, chatbota pro Office, automatické generování kódu v jazyce C# nebo mluvícího digitálního asistenta Albert. Umělá inteligence je klíčovou součástí jeho strategie růstu a konkurence s dalšími technologickými giganty jako je Google či Amazon. Cena akcií Microsoftu dlouhodobě roste a společnost dosahuje vysokých zisků i v obdobích ekonomické nejistoty. Rozhodně není závislá jen na AI a trendech. To z něj činí jednu z nejkvalitnějších investic, kterou lze na trhu najít. Samozřejmě otázkou zůstává správná cena.

MSFT
$317.01 -$2.52 -0.79%
1 Day
-0.79%
5 Days
+0.03%
1 Month
+0.39%
6 Months
+30.4%
1 Year
+28.41%
YTD
+38.33%
5 Years
+206.27%
Max.
+340,779.64%

Capital Structure

Market Cap
2.36T
Enterpr. Val.
2.38T
Revenue
207.59B
Shares Out.
7.43B
Debt/Capital
0.23
FCF Yield
2.53%

Valuation / Dividends

P/E
32.75
EPS
9.68
P/S
11.11
P/B
11.43
Div. Yield
0.86%
Div. Payout
27.36%

Capital Eff. / Margins

ROIC
25.71%
ROE
38.20%
ROA
17.56%
Gross
68.92%
Operating
41.77%
Net Profit
34.15%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Oracle $ORCL-0.4% 

Nadnárodní společnost Oracle, která se zabývá počítačovými technologiemi, byla v roce 2020 třetí největší softwarovou společností na světě podle tržeb a tržní kapitalizace.

Hlavní nevýhodou společnosti ORCL je její rozvaha. Její technologie jsou ale špičkové.

Zaměřuje se především na databázové technologie, podnikový software a cloudové služby. Její produkty zahrnují databáze Oracle, aplikační servery, podnikové aplikace ERP, CRM atd. Mezi její zákazníky patří vlády, telekomunikační společnosti, výrobci, maloobchodní prodejci a další globální společnosti.

Oracle dlouhodobě spolupracuje s lídry v oblasti umělé inteligence jako je MIT, Stanford a další na vývoji inteligentních technologií. Vytvořil AI Foundation, která slouží jako platforma pro výzkum a vývoj umělé inteligence uvnitř společnosti.

Umělá inteligence je začleněna do některých produktů Oracle jako je například automatizace procesů v ERP nebo v jádru jeho cloudové platformy. Oracle ale nezveřejňuje tolik detailů o své strategii v této oblasti jako jiné technologické společnosti. Přesto Oracle vnímá umělou inteligenci jako důležitou součást budoucnosti podnikového softwaru a použití velkého množství dat skrz jeho produkty. Společnost se zaměřuje spíše na praktické využití existujících AI technologií pro řešení podnikových problémů než na výzkum pokročilých inteligentních systémů. I tak může ale z tohoto mega trendu skvěle těžit.

ORCL
$109.03 -$0.40 -0.37%
1 Day
-0.37%
5 Days
+3.12%
1 Month
+7.48%
6 Months
+41.23%
1 Year
+67.53%
YTD
+49.06%
5 Years
+161.01%
Max.
+197,127.84%

Capital Structure

Market Cap
298.72B
Enterpr. Val.
376.05B
Revenue
47.96B
Shares Out.
2.74B
Debt/Capital
0.97
FCF Yield
3.17%

Valuation / Dividends

P/E
32.35
EPS
3.37
P/S
5.86
P/B
104.69
Div. Yield
1.32%
Div. Payout
41.59%

Capital Eff. / Margins

ROIC
13.64%
ROE
-2 904.73%
ROA
6.86%
Gross
72.26%
Operating
27.01%
Net Profit
18.40%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Kdo je váš AI favorit? A bojíte se, že opravdu nahradí velkou část lidí?

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!

Ten IBM čistě jen z pohledu na graf je skoro na 52 week low. Stojí společnost za bližší analýzu?

Jejich hlavni rustovy segment je aktualne cloud a tam uz zacina byt trosku tesno. V teto chvili maji nejake 3% trhu a na ziskani nejakeho vetsiho podilu bych moc nesazel. Par let jsem to zkousel drzet jako turnaround story, ale loni jsem to kolem 140usd odprodaval a radeji vzal Google/Alibaba/Tencent ktere maji dohromady cca 17-18%.

Ten jejich CEO (ktery to prevzal po lidech bez technickeho zazemi) vypada urcite schopneji, o tento segment se ve spolecnosti cca 5 let staral a predtim se ucastnil na AI projektu Watson. Bohuzel nemaji dost silne CF aby ten rust cloudu utahli, takze maji velmi slabe marze. Ja osobne tam velky potencial nevidim, ale za vlastni DD to asi stoji;)

Popravdě se mi IBM taky úplně nepozdává

Díky, tak podle toho, co píšeš, tak asi s tím nebudu ztrácet čas. Příležitosti jsou i jinde.

IBM se využití AI ve větším opravdu nebojí, co si myslíte vy o AI a nahrazení pracovních míst?

Že to asi nebude tak jednoduché a růžové, jak se tváří :) Navíc IBM propouštěla už předtím. Každopádně ten trend je jasný... o tom žádná

Jednoduché to nebude určitě, děkuji za názor!

Že by se AI podařilo prolomit Parkinsonovy zákony? Například že počet úředníků roste nezávisle na objemu jejich úkolů. Tomu nevěřím.

Některé věci ani technologická revoluce nezmění 😄

já to zas tak dramaticky nevidím teda s výhledem tak 10ti let holt nic méně zaměstnanec nejsem tak těžko říct možná proto mi to je celkem jedno a moji práci kterou se živím AI nezvládne takže jsem celkem v klidu :D

IBM zaostává za ostatními technologickými giganty dlouhodobě, je to takový technologický dinosaurus. A náhrada části HR oddělení AI na tom těžko něco změní.

Trochu jo no :/