S&P 500 ^GSPC
5,078.17
+0.17%
Meta META
$487.05
+1.10%
Alphabet GOOG
$140.10
+0.97%
Apple AAPL
$182.63
+0.81%
Amazon AMZN
$173.54
-0.68%
Nvidia NVDA
$787.01
-0.49%
Tesla TSLA
$199.73
+0.17%
Microsoft MSFT
$407.48
-0.01%

Tyto 2 akcie jsou podle analytiků velice zajímavou volbou pro nákup

Pavel Botek
12. 5. 2023
7 min read

Dva skryté diamanty čekají na objevení? Analytici Morningstar identifikovali dvě akcie, které jsou připravené růst a odměňovat akcionáře. Podle Morningstar existují pádné důvody, proč by obě akcie měly výrazně zvýšit svou hodnotu v nadcházejících měsících a letech.

Jedna akcie těží z oživení odvětví, zatímco druhá se konečně zbavuje některých vnějších překážek růstu a soustředí se na zvyšování efektivity. Přestože obě akcie v minulosti zažily útlum, Morningstar věří, že se blýská na lepší časy. Nyní je správný čas k nákupu, než jejich ceny vzrostou. Pojďme se na ně podívat 👇

Verizon $VZ+0.6% 

VZ

Verizon

VZ
$39.94 $0.25 +0.63%
1 Day
+0.01%
5 Days
+1.09%
1 Month
-3.55%
6 Months
+22.72%
YTD
+4.76%
1 Year
+5.71%
5 Years
-28.27%
Max.
+415.57%

Verizon byl založen v roce 2000 spojením dvou velkých telekomunikačních společností, Bell Atlantic a GTE. Od té doby se Verizon stal dominantní silou na trhu telekomunikací v USA.

Verizon vždy stavěl na síle a kvalitě své mobilní sítě. Už v roce 2002 Verizon spustil svoji 3G mobilní síť a od té doby síť neustále vylepšuje a rozšiřuje. Dnes má Verizon daleko nejrozsáhlejší a nejrychlejší 4G LTE síť, která pokrývá větší část USA. Tato síť navíc umožňuje Verizonu nabízet nejlepší mobilní služby a účtovat prémiové ceny.

S rostoucí síťí rostlo i portfolio služeb Verizonu. Začínal s hlasovými službami, pak přidal internet a televizi. Dnes nabízí Verizon široké portfolio hlasových, datových a video služeb pro zákazníky všech typů - od spotřebitelů přes malé firmy až po velké korporace.

Díky kvalitě svých služeb si Verizon vybudoval velmi loajální zákaznickou základnu, která mu generuje stabilní a předvídatelné peněžní toky. To Verizonu umožňuje pravidelně zvyšovat dividendu.

Verizon je skutečným defenzivním lídrem na trhu telekomunikací. Svojí silnou sítí, širokým portfoliem služeb a loajálními zákazníky si vybudoval dominantní postavení a stabilní byznys, který akcionářům dlouhodobě generuje atraktivní výnosy.

Verizon má stabilní a předvídatelné tržby, které v posledních 5 letech rostly v rozmezí 1-3% ročně. Za poslední rok tržby vzrostly o 3% na téměř 137 miliard dolarů. Růst je tažen především spotřebitelským segmentem, kde rostou tržby z mobilních dat a Fios služeb. Firemní segment roste pomaleji.

Hrubý zisk Verizonu roste stabilně v řádu 1-3% ročně, což odpovídá růstu tržeb. Verizon dokáže udržovat hrubou marži stabilní díky cenové kontrole a nižším nákladům na obsah. Provozní náklady rostou o něco rychleji, což snižuje provozní zisk. Ten poslední rok klesl o 6% na 30,5 mld. USD. Celkově tak čistý zisk Verizonu mírně roste, poslední rok stoupl o 3% na 28,3 mld. USD.

Analytici Morningstar tvrdí:

Verizon je jedinečná akcie v ultra-stabilním odvětví. Je to 4hvězdičková akcie s širokým ekonomickým příkopem a obchoduje se s přibližně 12% slevou z naší reálné hodnoty. Dividendový výnos je 5,5% a společnost má skvělou historii růstu dividend. Také se zaměřujeme na stabilní peněžní tok z provozní činnosti, která podporuje dividendu.

A v této době považujeme Verizon za akcii, která poskytuje dobré útočiště v době nejistoty a volatility na trhu. A tady opravdu dostáváte dobrou kombinaci růstu a stability s výnosností. Když se podíváme do budoucna, očekáváme velmi stabilní tržby, ziskovost a navýšení dividend v nižším jednociferném rozsahu.

Nike $NKE+0.6% 

NKE

Nike

NKE
$105.14 $0.60 +0.58%
1 Day
+0.01%
5 Days
+0.43%
1 Month
+3.12%
6 Months
+6.41%
YTD
-1.38%
1 Year
-12.4%
5 Years
+23.38%
Max.
+58,378.49%

Nike je největší světová společnost v oblasti navrhování, vývoje, výroby, marketingu a prodeje sportovní obuvi, oblečení a doplňků.

Příběh Nike začal v roce 1964, kdy Bill Bowerman a Phil Knight založili firmu Blue Ribbon Sports se zaměřením na obuv pro běžce. O 11 let později se společnost přejmenovala na Nike a od té doby neustále roste. Nike vždy stavěl na inovacích, které sportovcům pomáhají dosahovat maximálního výkonu.

Mezi klíčové konkurenční výhody Nike patří:

•Silná značka - Nike je jedna z nejznámějších a nejhodnotnějších značek na světě. To mu umožňuje účtovat prémiové ceny a zvyšovat prodej.

•Inovace - Nike neustále investuje do vývoje nových produktů.

•Marketing - Nike je mistrem marketingu. Jeho kampaně se zaměřují na emocionální propojení se zákazníky a oslovování sportovců všech úrovní, toho už jste si možná někdy všimnuli.

•Rozsáhlá distribuce - Produkty Nike jsou distribuovány v široké síti maloobchodních prodejen po celém světě i prostřednictvím vlastních obchodů a webu Nike.com.

Tržby Nike rostou stabilně okolo 5-7% ročně, za poslední rok vzrostly o 8% na rekordních 51 mld. USD. Růst je tažen především přímým prodejem spotřebitelům (+11%) a Severní Amerikou (+9%).

Hrubý zisk Nike roste stabilně o 5-10% ročně, více než tržby. Nike udržuje hrubou marži stabilní díky vyšším cenám, lepšímu řízení zásob a nižším slevám.
Provozní náklady Nike rostou podobným tempem jako tržby, okolo 5-10% ročně. Růst ovlivňují vyšší reklamní a marketingové náklady a investice do digitální transformace. Provozní zisk tak roste stabilně v rozmezí 3-7% ročně. Ziskovost (ROE) se po pandemii dostává zpátky do rozmezí 30-35%, což je solidní.

Analytici Morningstar tvrdí:

Nike je v podstatě dominantní značka v globální sportovní obuvi a oblečení. Je to 4hvězdičková akcie s širokým ekonomickým příkopem. Tato akcie sice podhodnocená není, jelikož se obchoduje s přibližně 9% prémií vůči naší reálné hodnotě, ale i tak ji považujeme za zajímavou z hlediska nákupu.

Myslíme si, že v dlouhodobém horizontu má společnost stále velmi dobré perspektivy udržitelného růstu. Na globálním trhu se zvýšeným zájmem o zdravý životní styl, posilování a podobně je Nike velmi dobře postavená, aby z toho těžila, a společnost úspěšně investuje do přímého prodeje spotřebitelům, digitálních zkušeností a personalizovaných produktů.

Částečně nám vadí krátkodobé obavy, že někteří investoři mají obavy z vyšších nákladů na dopravu, které by mohly stlačit zisky. Ale myslíme si, že růst značky pro dlouhodobou výkonnost společnosti opravdu převládá. Takže i když cena nemusí být hned skvělá, myslíme, že Nike stále zůstává jednou z našich oblíbených dlouhodobých růstových investic v širším maloobchodním sektoru.

  • Co na tyto akcie říkáte vy? 🤔

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.