S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Bu 2 hisse senedi analistlere göre değerinin altında ve bu nedenle açık bir alım

Çetin Tilki
12. 5. 2023
7 min read

Keşfedilmeyi bekleyen iki gizli elmas mı? Morningstar analistleri, değeri düşük olan ve büyümeye ve hissedarları ödüllendirmeye hazır iki hisse senedi belirledi. Morningstar'a göre, her iki hisse senedinin de önümüzdeki aylarda ve yıllarda değerlerini önemli ölçüde artırmaları için ikna edici nedenler var.

Hisse senetlerinden biri sektördeki toparlanmadan faydalanırken, diğeri nihayet büyümenin önündeki bazı dış engelleri ortadan kaldırıyor ve verimliliği artırmaya odaklanıyor. Her iki hisse senedi de geçmişte gerileme yaşamış olsa da, Morningstar daha iyi zamanların geleceğine inanıyor. Şimdi fiyatları yükselmeden önce satın almak için iyi bir zaman. Hadi onlara bir göz atalım 👇

Verizon $VZ+0.4%

VZ

Verizon

VZ
$40.20 $0.18 +0.45%
1 Day
+0%
5 Days
+1.09%
1 Month
-3.55%
6 Months
+22.72%
YTD
+4.76%
1 Year
+5.71%
5 Years
-28.27%
Max.
+415.57%

Verizon 2000 yılında iki büyük telekomünikasyon şirketi olan Bell Atlantic ve GTE'nin birleşmesiyle kurulmuştur. O zamandan beri Verizon, ABD telekomünikasyon pazarında baskın bir güç haline geldi.

Verizon her zaman mobil ağının gücü ve kalitesi üzerine inşa edilmiştir. Verizon, 2002 yılında 3G mobil ağını başlattı ve o zamandan beri ağı sürekli olarak geliştiriyor ve genişletiyor. Bugün Verizon, ABD'nin büyük bir bölümünü kapsayan açık ara en kapsamlı ve en hızlı 4G LTE ağına sahip. Ayrıca bu ağ, Verizon'un en iyi mobil hizmeti sunmasını ve yüksek fiyatlar talep etmesini sağlıyor.

Şebeke büyüdükçe Verizon'un hizmet portföyü de büyüdü. Ses hizmetleriyle başladı, ardından internet ve TV'yi ekledi. Bugün Verizon, tüketicilerden küçük işletmelere ve büyük şirketlere kadar her türden müşteriye geniş bir ses, veri ve video hizmetleri portföyü sunuyor.

Hizmetlerinin kalitesi sayesinde Verizon, istikrarlı ve öngörülebilir nakit akışları yaratan çok sadık bir müşteri tabanı oluşturmuştur. Bu da Verizon'un temettülerini düzenli olarak artırmasını sağlamaktadır.

Verizon, telekomünikasyon pazarında gerçek bir savunma lideridir. Güçlü ağı, geniş hizmet portföyü ve sadık müşterileriyle hakim bir konum ve hissedarlar için cazip uzun vadeli getiriler sağlayan istikrarlı bir işletme inşa etmiştir.

Verizon, son 5 yılda yılda %1-3 aralığında büyüyen istikrarlı ve öngörülebilir gelirlere sahiptir. Geçtiğimiz yıl gelirler %3 artarak yaklaşık 137 milyar dolara ulaştı. Büyüme öncelikle mobil veri ve Fios hizmetlerinden elde edilen gelirlerin arttığı tüketici segmentinden kaynaklanıyor. Kurumsal segment daha yavaş büyüyor.

Verizon'un brüt kârı, gelir artışına paralel olarak yılda %1-3 oranında istikrarlı bir şekilde artıyor. Verizon, fiyat kontrolleri ve düşük içerik maliyetleri sayesinde brüt kar marjını sabit tutabiliyor. İşletme giderleri biraz daha hızlı artıyor ve bu da işletme kârını azaltıyor. Geçen yıl %6 düşüşle 30,5 milyar ABD dolarına geriledi. Genel olarak, Verizon'un net kârı hafif bir artış göstererek geçen yıl %3 artışla 28,3 milyar ABD dolarına ulaştı.

Morningstar analistleri şöyle diyor:

Verizon son derece istikrarlı bir sektörde benzersiz bir hisse senedi. Geniş bir ekonomik hendeğe sahip 4 yıldızlı bir hisse senedi ve adil değerimize yaklaşık %12 iskonto ile işlem görüyor. Temettü verimi %5,5 ve şirketin temettü büyümesi konusunda harika bir geçmişi var. Ayrıca, temettüyü destekleyen operasyonlardan elde edilen istikrarlı nakit akışına da odaklanıyoruz.

Ve şu anda Verizon'u piyasadaki belirsizlik ve dalgalanma dönemlerinde iyi bir sığınak sağlayan bir hisse senedi olarak görüyoruz. İşte bu noktada büyüme ve istikrar ile getirinin iyi bir kombinasyonunu elde ediyorsunuz. İleriye dönük olarak, çok istikrarlı gelir, karlılık ve düşük tek haneli aralıkta temettü artışları bekliyoruz.

Nike $NKE-1.6%

NKE

Nike

NKE
$101.88 -$1.68 -1.62%
1 Day
-0.02%
5 Days
+0.43%
1 Month
+3.12%
6 Months
+6.41%
YTD
-1.38%
1 Year
-12.4%
5 Years
+23.38%
Max.
+58,378.49%

Nike, atletik ayakkabılar, giysiler ve aksesuarlar tasarlayan, geliştiren, üreten, pazarlayan ve satan dünyanın en büyük şirketidir.

Nike'ın hikayesi 1964 yılında Bill Bowerman ve Phil Knight'ın koşucular için ayakkabılara odaklanarak Blue Ribbon Sports'u kurmasıyla başladı. 11 yıl sonra şirketin adı Nike olarak değiştirildi ve o zamandan beri büyümeye devam ediyor. Nike, sporcuların en yüksek performansa ulaşmasına yardımcı olmak için her zaman inovasyon üzerine inşa edilmiştir.

Nike'ın temel rekabet avantajları şunlardır:

-Güçlü marka - Nike dünyanın en tanınmış ve değerli markalarından biridir. Bu, premium fiyatlar talep etmesini ve satışları artırmasını sağlar.

-İnovasyon - Nike sürekli olarak yeni ürün geliştirmeye yatırım yapar.

-Pazarlama - Nike bir pazarlama ustasıdır. Kampanyaları müşterilerle duygusal bağ kurmaya ve her seviyeden sporcuya ulaşmaya odaklanır, bunu daha önce fark etmiş olabilirsiniz.

-Dağıtım - Nike ürünleri dünya çapında geniş bir perakende mağaza ağının yanı sıra kendi mağazaları ve Nike.com aracılığıyla dağıtılmaktadır.

Nike'ın satışları yılda yaklaşık %5-7 oranında istikrarlı bir şekilde büyüyor ve geçtiğimiz yıl %8 artışla 51 milyar dolara ulaştı. Büyüme temel olarak doğrudan tüketiciye satışlar (+%11) ve Kuzey Amerika'dan (+%9) kaynaklanıyor.

Nike'ın brüt kârı, satışlardan daha fazla olmak üzere yılda %5-10 oranında istikrarlı bir şekilde artıyor. Nike, daha yüksek fiyatlar, daha iyi envanter yönetimi ve daha düşük indirimler sayesinde brüt kar marjını sabit tutuyor.
Nike'ın işletme giderleri satışlara benzer bir oranda, yılda yaklaşık %5-10 oranında artıyor. Büyüme, daha yüksek reklam ve pazarlama maliyetleri ve dijital dönüşüme yapılan yatırımlardan kaynaklanıyor. Dolayısıyla faaliyet kârı yılda %3-7 aralığında istikrarlı bir şekilde artıyor. Kârlılık (ROE) pandemiden sonra %30-35 aralığına geri döndü ki bu sağlam bir oran.

Morningstar analistleri şöyle diyor:

Nike esasen küresel atletik ayakkabı ve giyimde baskın markadır. Geniş bir ekonomik denize sahip 4 yıldızlı bir hisse senedi. Gerçeğe uygun değerimize göre yaklaşık %9 primli işlem görüyor, ancak yine de ilginç buluyoruz.

Uzun vadede, şirketin sürdürülebilir büyüme için hala çok iyi beklentilere sahip olduğunu düşünüyoruz. Sağlıklı yaşam tarzlarına, spor yapmaya ve benzerlerine olan ilginin arttığı küresel bir pazarda Nike bundan faydalanmak için çok iyi bir konumda ve şirket doğrudan tüketiciye satışlara, dijital deneyimlere ve kişiselleştirilmiş ürünlere başarılı bir şekilde yatırım yapıyor.

Kısa vadede bizi rahatsız eden şeylerden biri, bazı yatırımcıların kazançları düşürebilecek yüksek nakliye maliyetlerinden endişe duyması. Ancak şirketin uzun vadeli performansı için marka büyümesinin gerçekten geçerli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle, fiyat şu anda harika olmasa da, Nike'ın hala daha geniş perakende sektöründe en sevdiğimiz uzun vadeli büyüme yatırımlarından biri olduğunu düşünüyoruz.

  • Sizin bu hisse senedi hakkındaki düşünceleriniz neler? 🤔

Lütfen bunun finansal tavsiye olmadığını unutmayın. Her yatırım kapsamlı bir analizden geçmelidir.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.