S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Apple ve Robinhood bankacılık krizini zekice kendi avantajlarına kullanıyor, ancak bölgesel bankaların finansal…

Burhan Yılmaz
13. 5. 2023
5 min read

Geçtiğimiz hafta Apple'ın yeni tasarruf hesabı dört gün içinde yaklaşık 1 milyar dolar topladı. Robinhood duruma hemen müdahale etti ve tasarruf hesabının faiz oranını artırdı. Geleneksel bankalar zorlanırken, bu devler sağlam kârlar elde ediyor. Teknoloji devleri mobil uygulamaları ve geniş erişim alanlarıyla karşı konulmaz getiriler sunabiliyor ve banka müşterilerini kendilerine çekebiliyor. Ancak bankalar için bu durum varoluşsal bir tehdit oluşturuyor! Mevduat savaşı daha yeni başladı.

Apple $AAPL-0.6%'ninfinansal hizmetler alanında devam eden atılımı, bankacılık sistemindeki son sıkıntılar ve yükselen faiz oranları nedeniyle mevduatları elinde tutmakta zorlananbölgesel bankalar için sorun yaratabilir.

Geçtiğimiz ay Apple, Apple Card kullanıcılarının fonlarını yıllık %4,15 faiz oranı sunan bir Goldman Sachs tasarruf hesabına yatırmalarına olanak tanıyan kendi tasarruf hesabını başlattı. Ekim ayında duyurulmasından bu yana bu ürüne yönelik beklenti daha da arttı.

Ancak tasarruf etmek ve para kazanmak için alışılmadık yollar sunan tek teknoloji şirketi Apple değil. Online broker Robinhood $HOOD+1.7% Perşembe günü tasarruf hesabı oranlarını yıllık %4,65'e yükseltti.

Son haftalarda, bankacılık sisteminin temellerinin küresel mali krizden bu yana en zayıf olduğu kanıtlandığı için bazı insanlar ABD bankalarına para yatırma konusunda temkinli davranmaya başladı. Ve hepimiz nasıl söyleyeceğimizi biliyoruz: Bir bankanın en büyük kırılganlığı güven kaybıdır.

Dolayısıyla Apple'ın zamanlaması mükemmel oldu. Tüketicinin markaya duyduğu güven benzersiz. İnsanlar aktif olarak en iyi yüksek faizli tasarruf hesaplarını arıyor ve Apple'ın yeni tasarruf hesabı seçeneği ilk dört günde yaklaşık 1 milyar dolar mevduat çekti; ilk günde 400 milyon dolar!

Mart ayından bu yana, bölgesel ve orta ölçekli bankaların bilançolarındaki gerçekleşmemiş zararlara ilişkin endişeler, bu bankaların çoğunda mevduat çıkışına neden oldu. Üç bölgesel bankanın iflası ve 166 yıllık Credit Suisse'in İsviçreli rakibi UBS tarafından devralınmasının ardından, Wedbush Securities tarafından takip edilen dokuz önemli bölgesel ve 23 orta ölçekli bankada medyan mevduatlar %3 ve %2 düştü.

Bölgesel bankalarla ilgili belirsizlik devam ediyor. PacWest $PACW-2.7%, Western Alliance Bancorporation $WAL-2.4% ve Zions Bancorp $ZION-1.7% gibi bankaların hisseleri yılın başından bu yana önemli ölçüde düştü.

Bu arada Apple'ın hamlesi 2014'teki Apple Pay özelliğine dayanıyor. Bunu 2017'de Apple Cash ve 2019'da Apple Card izledi. Bu yılın başlarında Apple, kredi sağlayan bir özellik olan Apple Pay Later'ı tanıttı.

AAPL

Apple

AAPL
$179.63 -$1.12 -0.62%
1 Day
+0.01%
5 Days
+0.52%
1 Month
-5.54%
6 Months
+1.79%
YTD
-0.68%
1 Year
+23.41%
5 Years
+323.26%
Max.
+143,546.28%

Geleneksel standartlara göre Apple bir banka değil. Ama bir banka gibi görünmeye başladı. Apple, tüketiciler ve perakendeciler arasındaki ilişkiyi sahiplenmenin değerine inanıyor. Ve iPhone'un erişimi sayesinde bu gerekli altyapıya sahip. Sonuçta, bir Apple tasarruf hesabı almak için bir Apple Card hesabına ihtiyacınız var, bu da bir iPhone'a ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor. Piyasada 2 milyardan fazla iPhone var ve iPhone kullanıcıları cihazlarına günde ortalama 2.617 kez dokunuyor.

Şu anda Apple ve Robinhood tarafından sunulan faiz oranları çoğu geleneksel bankanın faiz oranlarının çok üzerinde. Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) verilerine göre Nisan ayında ABD'deki tasarruf hesapları ortalama sadece %0,39 oranında faiz kazandı.

Bazı mevduat sahipleri, gelişmekte olan hesapların FDIC sigortalı banka hesaplarıyla aynı yasal mevduat korumasını sağlamayacağından endişe edebilir. Bu durum PayPal ve Venmo bakiyeleri için geçerlidir, ancak FDIC bu hesaplardaki doğrudan mevduatlardan elde edilen bakiyeleri ödemeler veya devlet yardımları yoluyla korumaktadır.

Goldman Sachs, Apple'ın hesaplarına hizmet verdiği için, bu hesaplardaki 250.000 $'a kadar olan mevduatlar, tıpkı bankalarda olduğu gibi FDIC korumasına hak kazanıyor ki bu çok önemli.

FDIC'nin yakın zamanda batan üç bankadaki ve şu anda mevduat düşüşünden muzdarip olan bölgesel ve orta ölçekli bankalardaki mevduatları da sigortalamış olması dikkat çekicidir. Bununla birlikte, FDIC'nin azami teminatını aşan hesaplar, Wedbush tarafından araştırılan bölgesel ve orta ölçekli bankaların toplam sigortalı mevduatlarının sırasıyla yalnızca %57 ve %69'luk bir medyanına sahiptir.

İşte bu temel ve bilgiler ışığında Apple'ın, bankacılık sektöründe belirsizliğin hüküm sürdüğü bir dönemde, mümkün olan en iyi zamanda ürününü piyasaya sürdüğü söylenebilir. Bu harika bir hamle, ancak insanların paralarını bankalardan Apple ya da Robinhood'a taşımaları bankacılık sektöründeki belirsizliği önemli ölçüde arttırabilir.

  • Siz ne düşünüyorsunuz? 🤔

Lütfen bunun finansal bir tavsiye olmadığını unutmayın.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.