S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

Kdo bude nástupcem Warrena Buffetta? Měli by se investoři Berkshire obávat?

Dominik Petrnoušek
14. 5. 2023
5 min read

Je to trochu neveselé téma, ale nejlepší investor všech dob Warren Buffett tu s námi navždy nebude a mnoho investorů proto řeší, zda budou jejich investice v bezpečí. Jak bude fungovat Berkshire Hathaway bez Věštce?

Po smrti Warrena Buffetta se může u společnosti Berkshire Hathaway objevit určitá nejistota a to, jak bude společnost pokračovat bez svého charizmatického vůdce. Nicméně, Buffett ve společnosti vytvořil silnou kulturu a filozofii, která bude nadále fungovat i po jeho smrti. Buffett také zvolil své nástupce a investiční tým, kteří budou pokračovat v řízení společnosti. A právě na ten se zaměříme. Kdo bude Buffettovým nástupcem?

https://www.youtube.com/watch?v=ee5BzwBCERE

Greg Abel

Sám Buffett  tvrdí, že nemají žádné obavy o schopnostech místopředsedy představenstva Grega Abela vést konglomerát. Abel již dohlíží na všechny podniky společnosti Berkshire... kromě pojišťoven. Takže řídí skoro vše kromě toho, jak investovat téměř 131 miliard dolarů v hotovosti Berkshire.

Greg Abel je kanadský manažer a v současné době  vicepředseda společnosti Berkshire Hathaway. Abel se narodil v roce 1962 v Kanadě a má bakalářský titul v oboru chemického inženýrství. V roce 1989 začal pracovat pro společnost CalEnergy, kterou v roce 1998 koupila společnost MidAmerican Energy Holdings, která byla později přejmenována na Berkshire Hathaway Energy. Abel se stal výkonným ředitelem MidAmerican Energy a následně v roce 2008 vedl akvizici společnosti PacifiCorp za 5,1 miliardy dolarů.

V roce 2018 se Abel stal vicepředsedou společnosti Berkshire Hathaway a začal přebírat zodpovědnost za mnoho z průmyslových a energetických podniků společnosti. V roce 2021 Buffett oznámil, že Abel je jeho preferovaným nástupcem a že bude mít na starosti vedení společnosti po jeho odchodu. Abel je považován za schopného a zkušeného manažera, který je schopen vést rozsáhlou společnost jako je Berkshire Hathaway. Jeho schopnosti a způsob řízení byly oceňovány především v době, kdy vedl společnost Berkshire Hathaway Energy, kde provedl mnoho úspěšných akvizic a vytvořil z ní silného hráče v energetickém průmyslu.

Buffett na sobotním výročním zasedání ujistil investory, že věří, že Abel je pro tuto práci vhodným člověkem a že ví, jak rozdělit kapitál podle stejného modelu, který používá Buffett, i když nyní o těchto výdajích nerozhoduje.

"Nemám druhou možnostjinou variantu. Viděl jsem Grega v akci a cítím se stoprocentně přesvědčen," řekl Buffett. "Greg zdědil dobrý podnik a myslím, že ho ještě vylepší."

Berkshire má navíc dva další investiční manažery a dalšího místopředsedu, který dohlíží na všechny pojišťovací obchody. Buffett řekl, že bude na Abelovi, aby se rozhodl, jak moc se na tyto lidi bude spoléhat poté, co se stane generálním ředitelem.

https://www.youtube.com/watch?v=i41L2Gy_d5Q

Manažeři společnosti Berkshire, kteří od roku 2018 podléhají Abelovi místo Buffetta, uvedli, že jsou přesvědčeni a ohromeni jeho schopností dohlížet na desítky různých podniků.

A že má na co dohlížet...

Společnost Berkshire Hathaway je konglomerát, který vlastní a provozuje více než 60 různých společností a má investice v mnoha dalších. Mezi nejznámější společnosti v portfoliu Berkshire Hathaway patří například pojišťovna GEICO, železniční dopravce BNSF Railway, výrobce baterií Duracell, výrobce potravinových produktů Kraft Heinz, investiční banka Goldman Sachs a další. Všechny tyto společnosti mají různé obory působení, což je dělá ještě složitější na sledování.

Buffetta je zjevně těžké následovat poté, co vedl Berkshire 58 let a získal si pověst jednoho z nejlepších investorů vůbec. Abel by to prý ale měl dohnat talentem.

Buffett a Abel během rozhovoru pro CNBC na začátku letošního jara žertovali, že Abel by dokonce mohl z podniků Berkshire vytěžit více, protože je dravější. Stejně jako Buffett však Abel do značné míry nechává podniky řídit samy sebe, pravidelně s nimi probírá strategii a nabízí jim rady, kdykoli je potřebují. Operativu ale nechávají na nich.

Všichni ředitelé těchto podniků se navíc shodují na tom, že Abel je nesmírně schopný manažer.

Co je pro mě nejpozitivnější zprávou je to, že Abelovi bezmezně věří i sám Warren Buffett. Myslím, že to je jednoznačnou známkou toho, že Berkshire bude schopná dosahovat stejných výsledků i po odchodu Věštce.

BRK-B
$403.45 -$3.66 -0.90%
Capital Structure
Market Cap
873.5B
Enterpr. Val.
963.7B
Valuation
P/E
9.1
P/S
2.0
Dividends
Yield
-
Payout
-

Capital Structure

Market Cap
873.47B
Enterpr. Val.
963.72B
Revenue
439.34B
Shares Out.
2.17B
Debt/Capital
0.19
FCF Yield
3.41%

Valuation / Dividends

P/E
9.11
EPS
44.29
P/S
1.99
P/B
1.56
Div. Yield
-
Div. Payout
-

Capital Eff. / Margins

ROIC
9.76%
ROE
18.06%
ROA
8.99%
Gross
73.26%
Operating
18.96%
Net Profit
21.90%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.