S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Kto będzie następcą Warrena Buffetta? Czy inwestorzy z Berkshire powinni się martwić?

Filip Czudny
14. 5. 2023
4 min read

To trochę mało wesoły temat, ale największy inwestor wszech czasów, Warren Buffett, nie będzie z nami wiecznie i wielu inwestorów zastanawia się, czy ich inwestycje będą bezpieczne. Jak Berkshire Hathaway będzie funkcjonować bez "Wyroczni"?

Wraz ze śmiercią Warrena Buffetta, w Berkshire Hathaway może pojawić się niepewność, jak firma będzie funkcjonować bez swojego charyzmatycznego lidera. Buffett stworzył jednak silną kulturę i filozofię w firmie, która będzie funkcjonować także po jego śmierci. Buffett wybrał również swoich następców i zespół inwestycyjny, który będzie kontynuował prowadzenie firmy. I to właśnie na nich skupi się nasza uwaga. Kto będzie następcą Buffetta?

https://www.youtube.com/watch?v=ee5BzwBCERE

Greg Abel

Sam Buffett mówi, że nie mają obaw co do zdolności wiceprzewodniczącego Grega Abla do kierowania konglomeratem. Abel już nadzoruje wszystkie biznesy Berkshire ... z wyjątkiem firm ubezpieczeniowych. Więc kieruje praktycznie wszystkim oprócz tego, jak zainwestować prawie 131 miliardów dolarów w gotówce Berkshire.

Greg Abel jest kanadyjskim menedżerem, a obecnie wiceprezesem Berkshire Hathaway. Abel urodził się w 1962 roku w Kanadzie i ma tytuł licencjata z inżynierii chemicznej. W 1989 roku rozpoczął pracę w firmie CalEnergy, która w 1998 roku została przejęta przez MidAmerican Energy Holdings, a następnie przemianowana na Berkshire Hathaway Energy. Abel został dyrektorem generalnym MidAmerican Energy, a następnie poprowadził przejęcie PacifiCorp o wartości 5,1 mld USD w 2008 roku.

W 2018 roku Abel został wiceprezesem Berkshire Hathaway i zaczął przejmować odpowiedzialność za wiele firm przemysłowych i energetycznych firmy. W 2021 roku Buffett ogłosił, że Abel jest jego preferowanym następcą i że to on będzie odpowiedzialny za prowadzenie firmy po jego odejściu. Abel jest uważany za zdolnego i doświadczonego menedżera, który jest w stanie kierować tak dużą firmą jak Berkshire Hathaway. Jego umiejętności i styl zarządzania zostały szczególnie docenione, gdy kierował Berkshire Hathaway Energy, gdzie dokonał wielu udanych przejęć i uczynił firmę silnym graczem w branży energetycznej.

Podczas sobotniego dorocznego spotkania Buffett zapewnił inwestorów, że wierzy, iż Abel jest odpowiednim człowiekiem na tym stanowisku i że wie, jak alokować kapitał przy użyciu tego samego modelu, który stosuje Buffett, choć teraz nie podejmuje tych decyzji o wydatkach.

"Nie mam drugiej opcji. Widziałem Grega w akcji i czuję się w 100 procentach pewny" - powiedział Buffett. "Greg odziedziczył dobry biznes i myślę, że go ulepszy".

Ponadto Berkshire ma dwóch innych menedżerów inwestycyjnych i innego wiceprezesa, który nadzoruje cały biznes ubezpieczeniowy. Buffett powiedział, że to do Abla będzie należała decyzja, w jakim stopniu będzie polegał na tych osobach po tym, jak zostanie CEO.

https://www.youtube.com/watch?v=i41L2Gy_d5Q

Kierownicy Berkshire, którzy od 2018 roku raportowali do Abla zamiast Buffetta, powiedzieli, że są pewni i pod wrażeniem jego zdolności do nadzorowania dziesiątek różnych firm.

I że ma wiele do nadzorowania ...

Berkshire Hathaway to konglomerat, który jest właścicielem i operatorem ponad 60 różnych firm i ma inwestycje w wiele więcej. Niektóre z najbardziej znanych firm w portfolio Berkshire Hathaway to firma ubezpieczeniowa GEICO, przewoźnik kolejowy BNSF Railway, producent baterii Duracell, producent produktów spożywczych Kraft Heinz, bank inwestycyjny Goldman Sachs i inne. Wszystkie te firmy mają różne linie biznesowe, co czyni je jeszcze trudniejszymi do śledzenia.

Buffett jest z pewnością trudny do naśladowania, po tym jak prowadził Berkshire przez 58 lat i zyskał reputację jednego z najlepszych inwestorów w historii. Ale Abel podobno nadrabia to talentem.

Buffett i Abel żartowali podczas wywiadu dla CNBC wcześniej tej wiosny, że Abel może nawet uzyskać więcej z firm Berkshire, ponieważ jest bardziej drapieżny. Podobnie jak Buffett, Abel w dużej mierze pozwala firmom działać samodzielnie, regularnie omawiając z nimi strategię i służąc radą, gdy tylko tego potrzebują. Ale pracę operacyjną pozostawia im.

Co więcej, wszyscy dyrektorzy tych firm zgadzają się, że Abel jest niezwykle zdolnym menedżerem.

Najbardziej pozytywną dla mnie wiadomością jest to, że Abelowi ufa bezgranicznie sam Warren Buffett. Myślę, że jest to wyraźny sygnał, że Berkshire będzie w stanie zapewnić takie same wyniki po odejściu Oracle.

BRK-B
$407.10 -$2.30 -0.56%
Capital Structure
Market Cap
904.3B
Enterpr. Val.
993.8B
Valuation
P/E
11.9
P/S
1.9
Dividends
Yield
-
Payout
-

Capital Structure

Market Cap
904.35B
Enterpr. Val.
993.82B
Revenue
469.67B
Shares Out.
2.17B
Debt/Capital
0.19
FCF Yield
2.97%

Valuation / Dividends

P/E
11.88
EPS
35.12
P/S
1.92
P/B
1.72
Div. Yield
-
Div. Payout
-

Capital Eff. / Margins

ROIC
24.15%
ROE
15.05%
ROA
7.53%
Gross
66.92%
Operating
41.06%
Net Profit
16.35%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.