S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Warren Buffett'ın yerine kim geçecek? Berkshire yatırımcıları endişelenmeli mi?

Burhan Yılmaz
14. 5. 2023
5 min read

Biraz neşesiz bir konu ama tüm zamanların en büyük yatırımcısı Warren Buffett sonsuza kadar bizimle olmayacak ve birçok yatırımcı yatırımlarının güvende olup olmayacağını merak ediyor. Berkshire Hathaway Kahin olmadan nasıl çalışacak?

Warren Buffett'ın ölümüyle birlikte Berkshire Hathaway'de ve şirketin karizmatik lideri olmadan yoluna nasıl devam edeceği konusunda bazı belirsizlikler yaşanabilir. Ancak Buffett, şirket içinde ölümünden sonra da işlemeye devam edecek güçlü bir kültür ve felsefe yarattı. Buffett ayrıca şirketi yönetmeye devam edecek haleflerini ve yatırım ekibini de seçti. Bizim odak noktamız da bu olacak. Buffett'ın halefi kim olacak?

https://www.youtube.com/watch?v=ee5BzwBCERE

Greg Abel

Buffett, Başkan Yardımcısı Greg Abel'in holdingi yönetme becerisi konusunda hiçbir endişeleri olmadığını söylüyor. Abel zaten Berkshire'ın sigorta şirketleri dışındaki tüm işlerini yönetiyor. Yani Berkshire'ın yaklaşık 131 milyar dolarlık nakit parasının nasıl değerlendirileceği dışında hemen hemen her şeyi o yönetiyor.

Greg Abel Kanadalı bir yönetici ve şu anda Berkshire Hathaway'in başkan yardımcısı. Abel 1962 yılında Kanada'da doğdu ve kimya mühendisliği alanında lisans derecesine sahip. 1989 yılında, 1998 yılında MidAmerican Energy Holdings tarafından satın alınan ve daha sonra Berkshire Hathaway Energy olarak yeniden adlandırılan CalEnergy'de çalışmaya başladı. Abel, MidAmerican Energy'nin CEO'su oldu ve ardından 2008 yılında PacifiCorp'un 5,1 milyar dolarlık satın alımını yönetti.

Abel, 2018 yılında Berkshire Hathaway'in başkan yardımcısı oldu ve şirketin birçok endüstriyel ve enerji işinin sorumluluğunu üstlenmeye başladı. 2021 yılında Buffett, Abel'in kendisinin tercih ettiği halefi olduğunu ve kendisinin ayrılmasından sonra şirketi yönetmekten sorumlu olacağını açıkladı . Abel, Berkshire Hathaway gibi büyük bir şirkete liderlik edebilecek yetenekli ve deneyimli bir yönetici olarak görülüyor. Yetenekleri ve yönetim tarzı özellikle Berkshire Hathaway Energy'yi yönettiği ve birçok başarılı satın alma gerçekleştirerek şirketi enerji sektöründe güçlü bir oyuncu haline getirdiği dönemde takdir edilmişti.

Cumartesi günkü yıllık toplantıda Buffett, yatırımcılara Abel'in bu iş için doğru kişi olduğuna inandığını ve Buffett'ın kullandığı modeli kullanarak sermayeyi nasıl tahsis edeceğini bildiğini, ancak şu anda bu harcama kararlarını kendisinin vermediğini söyledi.

"İkinci bir seçeneğim yok. Greg'i iş başında gördüm ve kendime yüzde 100 güveniyorum," dedi Buffett. "Greg iyi bir iş devraldı ve bunu geliştireceğini düşünüyorum."

Ayrıca Berkshire'ın iki yatırım yöneticisi ve tüm sigorta işlerini denetleyen başka bir başkan yardımcısı daha var. Buffett, CEO olduktan sonra bu kişilere ne kadar güveneceğine Abel'in karar vereceğini söyledi.

https://www.youtube.com/watch?v=i41L2Gy_d5Q

2018'den bu yana Buffett yerine Abel'e rapor veren Berkshire yöneticileri, onun düzinelerce farklı işletmeyi denetleme becerisinden emin olduklarını ve etkilendiklerini söylediler.

Ve denetlemesi gereken çok şey olduğunu ...

Berkshire Hathaway, 60'tan fazla farklı şirketin sahibi ve işletmecisi olan ve çok daha fazlasında yatırımları bulunan bir holding. Berkshire Hathaway'in portföyündeki en tanınmış şirketlerden bazıları sigorta şirketi GEICO, demiryolu şirketi BNSF Railway, pil üreticisi Duracell, gıda ürünleri üreticisi Kraft Heinz, yatırım bankası Goldman Sachs ve diğerleri. Tüm bu şirketlerin farklı iş kollarına sahip olması, takip edilmelerini daha da zorlaştırıyor.

Berkshire'ı 58 yıl boyunca yönettikten ve gelmiş geçmiş en iyi yatırımcılardan biri olarak ün kazandıktan sonra Buffett'ı takip etmenin zor olduğu açık. Ancak Abel'in bunu yetenekle telafi ettiği söyleniyor.

Buffett ve Abel, bu baharın başlarında bir CNBC röportajı sırasında Abel'in daha yırtıcı olduğu için Berkshire'ın işlerinden daha fazla yararlanabileceği konusunda şakalaştılar. Ancak Buffett gibi Abel da işletmelerin kendi kendilerini yönetmelerine büyük ölçüde izin veriyor, onlarla düzenli olarak strateji tartışıyor ve ihtiyaç duyduklarında tavsiyelerde bulunuyor. Ancak operasyonel işleri onlara bırakıyor.

Dahası, bu işletmelerin tüm yöneticileri Abel'in son derece yetenekli bir yönetici olduğu konusunda hemfikir.

Benim için en olumlu haber ise Abel'e bizzat Warren Buffett tarafından dolaylı olarak güveniliyor olması. Bence bu, Berkshire'ın Kahin ayrıldıktan sonra da aynı sonuçları sağlayabileceğinin açık bir göstergesi.

BRK-B
$417.34 $2.18 +0.53%
Capital Structure
Market Cap
907.3B
Enterpr. Val.
993.8B
Valuation
P/E
11.9
P/S
1.9
Dividends
Yield
-
Payout
-

Capital Structure

Market Cap
907.30B
Enterpr. Val.
993.82B
Revenue
469.67B
Shares Out.
2.17B
Debt/Capital
0.19
FCF Yield
2.97%

Valuation / Dividends

P/E
11.92
EPS
35.12
P/S
1.92
P/B
1.72
Div. Yield
-
Div. Payout
-

Capital Eff. / Margins

ROIC
24.15%
ROE
15.05%
ROA
7.53%
Gross
66.92%
Operating
41.06%
Net Profit
16.35%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.