S&P 500 ^GSPC
5,087.03
+2.11%
Nvidia NVDA
$785.38
+16.40%
Meta META
$486.13
+3.87%
Amazon AMZN
$174.58
+3.55%
Microsoft MSFT
$411.65
+2.35%
Tesla TSLA
$197.41
+1.36%
Apple AAPL
$184.37
+1.12%
Alphabet GOOG
$145.32
+1.03%

Vládní balíček je lepší, než jsem čekal. Přesto je nedostatečný

Vladimír Pikora
15. 5. 2023
6 min read

Ekonomickou událostí roku bylo čtvrteční představení vládního ozdravného balíčku. Už jsem si myslel, že se vláda umoudří a začne srozumitelně komunikovat, když přišla s myšlenkou, že představí balíček jako celek. Mýlil jsem se. Vláda balíček představovala dvě a půl hodiny, přičemž v přehršli vládních proklamací nešlo udržet pozornost. Detaily chyběly úplně. Vláda chtěla komunikovat profesionálně, ale dopadlo to jako obvykle.

Ten, kdo čekal, že se dozví něco nového, musel být zákonitě zklamán. Většina věcí, jako například změna sazeb DPH, unikla dávno předem. Konkrétně u DPH mě zaskočilo jen to, že nižší sazba činí 12 a nikoli avizovaných 13 procent. Ve výsledku jde ale jen o marginálii.

Zjednodušení DPH se nekoná. Vláda tvrdí, že důvodem změn sazeb DPH je zjednodušení systému. To ale neberu jako důvod. Zjednodušením by bylo, kdyby byla sazba jedna. Nyní je stále ve všem zmatek. Uvedu příklad: voda z kohoutku bude daněna 12 %, přičemž balená voda v lahvi bude v 21% sazbě. To nedává logiku, protože jde stále o tu stejnou vodu nezbytnou k životu. DPH je zkrátka stále eldorádem daňových poradců. Já sám bych DPH vůbec neměnil, a pokud ano, tak na jednu sazbu.

Snad jedinou položkou, kde jsem byl mile překvapen, byla ochota škrtat v dotacích, což je jedna z největších položek ve vládním balíčku. Bohužel škrty tady podle mě nejsou dostatečné. Mohly být několikrát vyšší. Kdyby se škrtalo více, šlo by to jistě udělat tak, že bychom nemuseli mít vyšší daně. Myslím, že se nejedná o poslední vládní balíček. Veřejné finance jsou v tak hrozném stavu, že stávající balíček ekonomiku zachránit nemůže. V příštím balíčku proto čekám mnohem razantnější škrty v dotacích firmám. Jako pravicový ekonom vlastně nechápu, proč by měly vůbec nějaké dotace být. Argument, že jinde jsou taky, je jen argumentem, tak toho využijme a nechme si zboží, které dotuje někdo v cizině.

Konečně se něco dělá s důchody. Celý vládní balíček byl komunikován mizerně, ale důchodovou reformu naproti tomu vláda komunikovala velmi chytře. Mnoho věcí zamlčela a představila je v jiném světle, kde to nevypadalo tak zle. Začíná to tím, že o tom mluví jako o reformě. Člověk má potom pocit velké a sofistikované změny.

Skutečnost je ale jiná. To, co ale vláda označuje za reformu důchodů, bych za reformu rozhodně neoznačil. Reforma je pro pouhé parametrické změny příliš silné slovo. Reforma by to byla, kdybychom například propojili důchodový účet se zdravotním účtem, jak to mají v některých zemích. To se ale nestalo.

V každém případě to, co vláda dělá kolem důchodů, dělá dobrým směrem. Dlouhé roky tvrdím, že důchody lze řešit třemi různými způsoby: buď zvýšíme věk odchodu do důchodu, nebo zvýšíme odvody do důchodu, či obecně snížíme důchody. Vláda to sice takto „natvrdo“ neřekla, protože to by bylo politicky nepřijatelné, ale vlastně to tak dělá.

Místo vyššího věku odchodu do důchodu se hovoří o tom, že v průměru strávíme v důchodu 21,5 let. S tím, jak poroste věk dožití, bude porůstat i věk odchodu do důchodu. Tento postup však není prezentován tak negativně jako zvyšování věku odchodu do důchodu na konkrétní číslo, například na 68 let. Navíc se očekává, že růst věku odchodu do důchodu bude pomalý. Celkově jde tedy o chytrý tah, jak komunikovat nepříjemnou skutečnost.

Zvýšení odvodů do systému již probíhá přes vyšší daně pro OSVČ, ale zatím se jedná pouze o začátek. Pravděpodobně tato nebo příští vláda přitvrdí a zavede vyšší daně i pro další skupiny obyvatel. Vláda však tvrdí, že vyšší daně nebudou platit pro všechny, což lze vnímat jako chytrou formu komunikace. Podobně jako v případě EET, ani zde se nikdo nezastává OSVČ.

Dalším opatřením je pomalejší valorizace, která sice není prezentována jako snížení důchodů, ale přesto povede ke snížení výše důchodů, než by měla být.

Zvyšování daní je vnímáno jako podvod na voliče. Může to znamenat popření předvolebních slibů koalice Spolu a dusit ekonomiku. Přibrzdění ekonomiky pak může vést ke slabšímu inkasu daní a slibovaný efekt balíčku může být menší. Vládní propočty tak nemusí být úplně spolehlivé, jak ukázal například balíček Wind Fall Tax a daně z nadměrného zisku, kde se vládě poztrácelo 60 mld. Kč.

Balíček přinese mnoho drobných změn, které však mohou rodiny stát několik stovek měsíčně. Tyto změny na první pohled nevypadají jako dramatické, ale když se sečtou, jsou to již celkem velké peníze. Mezi tyto změny patří dražší vodné a stočné, dražší svoz odpadu, vyšší nemocenská, školkovné atd.

Zvyšování daní lze vnímat jako snahu vlády zalíbit se masám. Platy politiků však z hlediska veřejných financí nejsou klíčové. Navíc musí být konkurenční s platy v korporátní sféře, aby politici nebyli snadno korumpovatelní. Správa státu by měla mít dobře placené úředníky, ale zároveň by měla být levnější. Podle některých názorů máme zbytečně mnoho ministrů.

Celkově lze balíček vnímat pozitivně, ale stále je to málo a vláda bude muset přijít s dalšími opatřeními.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.