S&P 500 ^GSPC
5,096.27
+0.52%
Amazon AMZN
$176.76
+2.08%
Nvidia NVDA
$791.12
+1.87%
Alphabet GOOG
$139.78
+1.71%
Microsoft MSFT
$413.64
+1.45%
Meta META
$490.13
+1.26%
Apple AAPL
$180.75
-0.37%
Tesla TSLA
$201.88
-0.08%

Je Apple špičková dividendová akcie?

Matyáš Stedry
15. 5. 2023
5 min read

Společnost Apple $AAPL-0.4%  byla po většinu své existence považována za růstovou akcii. Mnozí investoři, kteří si ji pořizují do svých portfolií, se stále domnívají, že tomu tak je, protože společnost – přestože se jedná o obrovský subjekt – často zaznamenává dvouciferné nárůsty klíčových základních ukazatelů.

Nedávno však Apple investorům poměrně štědře zvýšil dividendu. Možná i díky tomu je tato společnost solidní dividendovou akcií. Tady je malý průzkum.

Apple jako dividendová akcie?

Velký výdělek, velký výdaj

Ujasněme si podrobnosti a uveďme některé souvislosti. Současně s výsledky za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2023, které byly zveřejněny na začátku května, společnost Apple vyhlásila novou čtvrtletní výplatu ve výši 0,24 USD na akcii. Toto zvýšení dividendy se otřáslo 4% zlepšením oproti jejímu předchůdci ve výši 0,23 USD na akcii. (Mimochodem, nebyl to jediný krok, kterým společnost potěšila akcionáře; zahájila také program zpětného odkupu akcií v hodnotě 90 miliard USD).

Nikdo by si neměl dělat starosti s tím, zda si Apple může dovolit dodatečné výdaje na dividendy nebo nový fond na zpětný odkup akcií. Jen v tomto čtvrtletí vygeneroval provozní cash flow ve výši téměř 29 miliard dolarů. V těchto dnech vydává na dividendy každé čtvrtletí přibližně 3,7 miliardy dolarů.

Musíme také definovat pojem dividendové akcie. Za stejných podmínek tyto akcie přinášejí pravidelný dividendový výnos, který je stejný nebo vyšší než průměr reprezentativní skupiny společností vyplácejících dividendy. V současné době se průměrný výnos indexu S&P 500 pohybuje těsně pod 1,7 %. Výrazně také pomáhá, pokud společnost alespoň jednou ročně přistoupí ke zvýšení dividendy.

Společnosti, které se nejsnáze ztotožňují s dividendovými akciemi, bývají také dobře zavedené společnosti s mírným růstem, ale velmi silným a spolehlivým volným peněžním tokem (FCF).

Splňuje Apple tento požadavek? No, ne tak docela. Ten FCF je určitě mohutný. Společnost nejenže prodává trvale populární sadu iGadgets a má prosperující (i když relativně okrajové) podniky v oblasti dalšího hardwaru, jako jsou stolní počítače a notebooky, ale také vydělává spoustu peněz na svém App Store. Takže vedle tohoto kritéria dáme zaškrtávací znaménko.

Co se týče výnosů, to je jiný příběh. Z tohoto hlediska není Apple příliš působivý. Jeho výnos je v současné době spíše 0,6 %, což je hluboko pod výše zmíněným benchmarkem S&P 500. Ačkoli je tedy výnos společnosti Apple v souladu s často lakomým technologickým průmyslem, je o dost nižší než u klasických dividendových akcií, jako je Coca-Cola (2,9 %), McDonald’s (2,1 %) a 3M (masivních 6 %).

A konečně, podle těchto dvou dalších měřítek Apple neodpovídá tradičním dividendovým akciím. Je to stále poměrně rostoucí společnost, jak bylo uvedeno výše, a přestože má řadu zdrojů příjmů, zůstává závislá na spotřebitelské módě a trendech.

Pokud například výrobce telefonů se systémem Android vymyslí nějakou převratnou patentovanou technologii, která předčí vše, co umí iPhone, může se prodej těchto zařízení Apple vypařit. Naproti tomu nikdo zatím nepřišel například na „zabijáka Coca-Coly“ nebo na lepší Big Mac pro masový trh.

A konečně, co se týče zvyšování dividend, Apple je nesporně společnost, která má ráda jejich zvyšování – s tímto posledním zvýšením zvýšila výplatu již 11 let v řadě (od jejího obnovení v roce 2012). Tato historie však bledne ve srovnání s historií nejznámějších dividendových akcií. Opět na příkladu Coca-Coly a McDonald’s. Tito dva giganti mají aktuální série zvyšování dividend dlouhé 60, resp. 46 let.

Takže ne, podle mého názoru se Apple nedávným zvýšením dividend nestala špičkovou dividendovou akcií. Pouze na základě toho se nejedná o přesvědčivou investici.

To ale samozřejmě neznamená, že je to špatná akcie. Právě naopak.

Společnost Apple odvádí obdivuhodnou práci při obnovování svých produktových řad, přičemž iPhone je jedním z nejlepších a nejmodernějších telefonů na trhu, a to i přes stáří značky (téměř 16 let). Více zařízení na trhu znamená více nákupů prostřednictvím App Store, takže i příjmy ze služeb rostou. Apple se také nebojí vstupovat do nových, potenciálně rychle rostoucích obchodních podniků, jako jsou počítačové čipy.

AAPL

Apple

AAPL
$180.75 -$0.67 -0.37%
Capital Structure
Market Cap
2.8T
Enterpr. Val.
2.9T
Valuation
P/E
28.4
P/S
7.4
Dividends
Yield
0.5%
Payout
14.9%

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.