S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Další gigantická investice ze strany Berkshire Hathaway, v oběhu je 4,2 miliardy dolarů za společnost HP

Rok 2022 není pouze známkou volatilního trhu a válečné krize, ale i o nadprůměrné investiční náladě společnosti Berkshire Hathaway $BRK-B+0.9%. V pořadí 3 gigantická investice přichází ze strany Berkshire, která odhaluje další neuvěřitelný podíl ve společnosti HP Inc. $HPQ+0.4%. Může tato investice dávat smysl i nám?

6 letá pasivita je u konce, v pořadí 3 velká investice ze strany Berkshire.

Ve středu společnost Berkshire Hathaway $BRK-B+0.9% oznámila, že provedla další masivní investici. Společnost v čele s Warrenem Buffettem tak přidává již třetí velký nákup v tomto roce (tedy 3 z těch veřejně uváděných).

Pro shrnutí:

1. Nákup Occidental Petroleum $OXY+0.9%, kde padla celková investice blízko k 7 miliardám dolarů

2. Investice do Alleghany $Y+0.0%, kde padla investice ve výši 11,6 miliardy dolarů

3. Poslední a nejnovější investice byla do společnosti HP Inc. $HPQ+0.4%, celková výše investice činí (prozatím) 4,2 miliardy dolarů

Berkshire Hathaway Inc $BRK-B+0.9% ve středu oznámila, že koupila téměř 121 milionů akcií HP Inc $HPQ+0.4%, což je poslední ze série velkých investic konglomerátu ovládaného miliardářem Warrenem Buffettem.

Naprosto zdravá investice

Tím slovem zdravá je myšleno, že fundamentální stránka společnosti je zcela vyhovující a nejsou zde známky pro pochybnosti.

Investice dává Berkshire $BRK-B+0.9% zhruba 11,4% podíl v HP $HPQ+0.4% v hodnotě asi 4,2 miliardy dolarů na základě středeční konečné ceny akcií společnosti pro osobní výpočetní techniku a tisk ve výši 34,91 dolarů.

Akcie $HPQ+0.4% jsou po uvedení této novinky ve velice zajímavém rozpoložení. Nyní v premarketu je její hodnota o víc jak 15% nahoře.

Podíl HP $HPQ+0.4%  je třetí velkou investicí Berkshire $BRK-B+0.9%  od 26. února, kdy Buffett ve svém výročním dopise akcionářům uvedl, že "interní příležitosti přinášejí mnohem lepší výnosy než akvizice" a jen málo "nás vzrušuje" na akciových trzích.

Před oznámením nákupu Alleghany $Y+0.0% Buffett strávil šest let bez velké akvizice, takže Berkshire $BRK-B+0.9% zůstala s hotovostí a ekvivalenty ve výši 146,7 miliardy dolarů. Buffett se zavázal, že bude mít po ruce nejméně 30 miliard dolarů v hotovosti. Zde jen poukazuji na pečlivost výběru akcií i přes neuvěřitelné množství volných peněz.

Jak působí společnost z mého pohledu

Berkshire využila propadu ceny a vytvořila skvělou pozici ve skvělé společnosti.

Akcie HP $HPQ+0.4% v loňském roce vzrostly a v roce 2021 získaly 53%, ale od začátku roku do středečního závěru klesly o 7,3%. Berkshire, která se historicky vyhýbala některým investicím do technologií, se v posledních letech do tohoto sektoru dále opřela a vybudovala si podíl ve společnosti Apple Inc $AAPL+0.0%, který byl na konci roku 2021 oceněn na více než 161 miliard dolarů.

Společnost vykazuje mnoho let po sobě jdoucích krásných finančních výsledků, možná i to je důvod této investice. Pravidelné navyšování zisků je něco, co vyhledává snad každý investor, alespoň pro začátek analýzy. Dále vidím ve finančním výkazu poměrně slušné korigování nákladů, kdy jej drží na uzdě. Zvyšují zisky, ale náklady drží v podobných hodnotách.

Co mě dále zaujalo na společnosti je fakt, že disponuje obřím množství aktiv, které mohou zužitkovat v budoucnu a nebo během krize. Aktiva jsou společností taktéž pravidelně navyšovány, což značí sílu společnosti. Další obří plus vidím v tom, že je zde pravidelný zpětný odkup akcií, což je ideální pro akcionáře společnosti.

Dluh společnosti je poměrně nepatrný k míře aktiv, které vlastní a tak na mě společnost působí zdravě a jako velmi dobrá koupě, jelikož byla společnost výrazně podhodnocena. A na závěr zde máme dividendu, která se blíží k hranici 3%.

Mé hodnocení této investice je velice kladné a dává mi smysl.

  • Jak hodnotíte tuto investici vy?
  • Investujete do společnosti HP?

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @pb2205 má karmu 526 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Jako akcionář obou firem jsem spokojen, teda až na to, že nejspíš skončila doba pro akumulaci za vyprodejove ceny;)

To nejspíš ano, Berkshire tu cenu vytlačí.

Jak říkáte, velice zdravá investice. Velmi dobré finanční výsledky a prosperita😎

Společnost má nádherné finanční výsledky, dobrá koupě z jejich strany👌