S&P 500 ^GSPC
5,069.53
-0.38%
Alphabet GOOG
$138.75
-4.50%
Tesla TSLA
$199.40
+3.87%
Apple AAPL
$181.16
-0.75%
Microsoft MSFT
$407.54
-0.68%
Meta META
$481.74
-0.47%
Nvidia NVDA
$790.92
+0.35%
Amazon AMZN
$174.73
-0.15%

Ta akcja dywidendowa oferuje atrakcyjną dywidendę i potencjał do dziesiątek procent wzrostu

Filip Czudny
15. 5. 2023
7 min read

Spółki dywidendowe to niewątpliwie niezwykle ciekawy temat dla wielu inwestorów. Spora część z nich może jednak zostać odtrącona przez ograniczony potencjał wzrostu. Tak jednak może nie być w przypadku tego giganta z branży ochrony zdrowia.

Merck jest jednym z największych gigantów farmaceutycznych

Merck $MRKisą+0.0%amerykańską firmą farmaceutyczną i chemiczną założoną w 1891 roku. Jej działalność obejmuje produkcję i sprzedaż farmaceutyków, szczepionek i urządzeń medycznych; świadczenie usług laboratoryjnych w zakresie diagnostyki, badań klinicznych i badań biologicznych; oraz produkcję i sprzedaż produktów biotechnologicznych, substancji leczniczych i materiałów do badań i rozwoju nowych leków i szczepionek w takich dziedzinach jak choroby układu krążenia, onkologia i choroby zakaźne.

Główne działy to Pharmaceutical, Animal Health, Healthcare Services i Life Science.

Najlepiej sprzedające się produkty firmy Merck. Źródło:

Główne produkty obejmują szczepionkę przeciwko rakowi szyjki macicy Gardasil , szczepionkę przeciwko grypie Fluzone, immunoterapię nowotworową Keytruda, lek przeciwdepresyjny Januvia do leczenia cukrzycy typu 2 oraz szereg produktów ochrony zdrowia zwierząt.

Firma działa globalnie w ponad 140 krajach. Siedziba główna firmy znajduje się w Kenilworth w stanie New Jersey w USA.

Specyfika sektora

Sektor farmaceutyczny i biotechnologiczny ma kilka specyficznych cech, które odróżniają go od innych sektorów. Wysokie koszty związane są z opracowywaniem nowych leków, co trwa latami i kosztuje miliardy dolarów. Prowadzone są liczne próby kliniczne i badania.

Tylko to jest lista najważniejszych patentów firmy Merck z sektora opieki nad zwierzętami. Źródło

Patenty na nowe leki są zwykle ważne tylko przez 10-15 lat, co gwarantuje firmom ograniczony monopol. Potem na rynek mogą wejść tańsze generyki. Sektor jest ściśle regulowany przez organy takie jak FDA i EMA. Firmy muszą spełniać wysokie standardy bezpieczeństwa, jakości i skuteczności swoich leków.

Sektor farmaceutyczny jest ściśle regulowany przez władze głównie w celu ochrony zdrowia publicznego i zaufania konsumentów do leków. Władze wymagają szeroko zakrojonych badań klinicznych i testów, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność leków. Ustanawiają również normy i procedury dotyczące produkcji, przechowywania i dystrybucji leków, aby zapewnić ich stałą jakość. Nadzorują również przestrzeganie przepisów dotyczących wprowadzania leków do obrotu, aby chronić konsumentów przed fałszywymi oświadczeniami.

Główne organy regulacyjne , takie jak FDA, EMA i WHO, zatwierdzają wprowadzanie do obrotu nowych leków i nadzorują ich bezpieczeństwo, skuteczność i zgodność. Ich regulacje mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i skuteczności leków dla pacjentów oraz zaufania publicznego do produktów medycznych.

Przy ograniczonej konkurencji ze względu na patenty, firmy farmaceutyczne mogą osiągać wysokie marże, prawdopodobnie najwyższe ze wszystkich sektorów.

Konkurencja

Merck ma wielu globalnych konkurentów w branży farmaceutycznej i biotechnologicznej. Należą do nich giganci farmaceutyczni.

Pfizer $PFE+0.0% - największa firma farmaceutyczna, która produkuje szereg leków na wiele chorób, w tym szczepionki. Jej przychody są większe niż firmy Merck.

Johnson & Johnson $JNJ+0.0% - gigant zajmujący się farmaceutykami, urządzeniami medycznymi i pielęgnacją ciała. Jest również większy od firmy Merck.

Novartis $NVS+0.0% - szwajcarska firma produkująca leki generyczne, leki specjalistyczne i szczepionki.

Inni główni konkurenci to Roche, GlaxoSmithKline,AstraZeneca i Eli Lilly $LLY+0.0%

Firmy te są głównymi konkurentami firmy Merck w zakresie opracowywania nowych leków i szczepionek, w fazie zatwierdzania przez organy regulacyjne oraz w zdobywaniu udziałów w rynku. Dlatego firma Merck musi stale wprowadzać innowacje i opracowywać bardziej niezawodne i skuteczne leki, aby móc konkurować.

Obecna sytuacja

Chociaż wyniki kwartalne były dobre, a perspektywy operacyjne na najbliższą przyszłość są kuszące, Merck nie musi być świetnym zakupem. Należy również wziąć pod uwagę wycenę, a ponieważ akcje Mercka wzrosły dość znacząco w ciągu ostatniego roku.

Wycena wynosi około 17 x przyszły dochód netto. Nie jest to bardzo wysoka wycena, ale nie jest też szczególnie niska jak na firmę farmaceutyczną. Konkurencja jest tańsza. Wyższa cena powoduje również wgniecenie dywidendy, o czym wspomnę później. W rzeczywistości, patrząc na dywidendę Merck, rentowność spadła do 2,5% - nie jest to wcale złe, ale mniej atrakcyjne niż rentowność dywidendy znacznie powyżej 3%, którą Merck oferował jesienią ubiegłego roku.

Szacowany przez analityków wzrost wynosi około 7%. To bardzo szacowny wynik dla giganta, wraz z dywidendą. Źródło

Dywidenda

Dywidenda z akcji opieki zdrowotnej wynosi średnio 1,7%, co jest niższe niż w innych sektorach. Jednakże, niektóre akcje dużych spółek farmaceutycznych przynoszą 2% do 4% i mogą być dobrą obroną w spowalniającej gospodarce.

MRK
$128.82 -$0.64 -0.49%
Capital Structure
Market Cap
328.0B
Enterpr. Val.
353.8B
Valuation
P/E
924.6
P/S
5.5
Dividends
Yield
2.3%
Payout
159.4%

Capital Structure

Market Cap
328.03B
Enterpr. Val.
353.80B
Revenue
59.31B
Shares Out.
2.53B
Debt/Capital
0.46
FCF Yield
4.02%

Valuation / Dividends

P/E
924.64
EPS
0.14
P/S
5.52
P/B
7.95
Div. Yield
2.29%
Div. Payout
159.35%

Capital Eff. / Margins

ROIC
5.43%
ROE
10.67%
ROA
4.32%
Gross
72.86%
Operating
11.23%
Net Profit
7.77%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Nawet gdy ich produkt radzi sobie dobrze, zawsze istnieje zagrożenie wygaśnięcia patentu, co sprawia, że trudno jest przewidzieć sprzedaż na więcej niż kilka lat naprzód. Przyszła wartość leży w rozwoju leków na różnych etapach rozwoju. A firmy mają tendencję do dokonywania przejęć na dużą skalę, aby przywrócić sprzedaż, czasami kupując prawa do leków, które jeszcze nie okazały się zwycięzcami. Tak więc przyszłość dywidendy nie zawsze jest całkowicie pewna.

Ale Merck może być wyjątkiem. Sprzedaż jej hitowego leku na raka, Keytruda, wzrosła w zeszłym roku o 22% do prawie 21 miliardów dolarów. Konsensusowe szacunki mówią o wzroście sprzedaży do 24 mili ardów dolarów w tym roku, czyli 41% z 58,7 miliardów dolarów firmy Mer ck. Patent na ten lek w USA wygasa w 2028 roku, a więc jeszcze długo.

Merck będzie musiał przywrócić sprzedaż, gdy Keytruda przestanie być opatentowana. Co pozostaje kwestią. Firma niedawno ogłosiła transakcję o wartości 10,8 miliarda dolarów dotyczącą Prometheus Biosciences. To powinno pomóc.

Ale Merck był dobry w podnoszeniu dywidend. Źródło:

Akwizycja

O przejęciu wspominałem już wcześniej. Transakcja z Prometheus Biosciences, Inc. zwiększy dług netto firmy Merck o całkiem sporo, do około 29 miliardów dolarów.

Ogólny wpływ na Merck jest taki, że dług netto nieco wzrośnie, a jednocześnie będzie bardzo możliwy do opanowania przez Merck.Mimo to, skłania to do ostrożności wobec Merck.

Transakcja ma na celu zwiększenie ekspozycji firmy na immunologię. Promotheus jest firmą biotechnologiczną w fazie klinicznej.

Obejmuje to jej wiodący produkt PRA023, humanizowane przeciwciało monoklonalne dla związanego z guzami zapalenia jelit i zwłóknienia. Kandydat ten wykazał obiecujące wyniki i silną skuteczność w obu pierwotnych i wtórnych parametrach docelowych w badaniach 2 fazy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, oczekuje się, że transakcja zostanie zamknięta w trzecim kwartale. Ze względu na charakter transakcji spodziewane jest rozwodnienie skorygowanych zysków o ćwierć dolara na akcję, co w przeliczeniu na dolary daje nieco ponad 600 mln USD. Składają się na to straty operacyjne przejmowanego biznesu oraz dodatkowe koszty odsetkowe.

Jeśli jednak wszystko się uda, firma będzie miała dobrą pozycję na przyszłość, a Merck zapewni sobie przychylność inwestorów.

A co z Tobą? Czy inwestujesz w firmę Merck? A może w konkurenta?

Zastrzeżenie: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.