S&P 500 ^GSPC
5,069.53
-0.38%
Alphabet GOOG
$138.75
-4.50%
Tesla TSLA
$199.40
+3.87%
Apple AAPL
$181.16
-0.75%
Microsoft MSFT
$407.54
-0.68%
Meta META
$481.74
-0.47%
Nvidia NVDA
$790.92
+0.35%
Amazon AMZN
$174.73
-0.15%

Bu temettü hissesi cazip bir temettü ve yüzde onlarca büyüme potansiyeli sunuyor

Çetin Tilki
15. 5. 2023
8 min read

Temettü şirketleri şüphesiz birçok yatırımcı için son derece ilgi çekici bir konudur. Ancak, bunların büyük bir kısmı sınırlı büyüme potansiyeli nedeniyle ertelenebilir. Ancak bu sağlık devi için durum böyle olmayabilir.

Merck en büyük ilaç devlerinden biri

Merck $MRK-0.5%, 1891 yılında kurulmuş bir Amerikan ilaç ve kimya şirketidir. Ticari faaliyetleri arasında ilaç, aşı ve tıbbi cihaz üretimi ve satışı; teşhis, klinik araştırma ve biyolojik araştırma için laboratuvar hizmetlerinin sağlanması; ve kardiyovasküler hastalıklar, onkoloji ve bulaşıcı hastalıklar gibi alanlarda yeni ilaç ve aşıların araştırılması ve geliştirilmesi için biyoteknoloji ürünleri, ilaç maddeleri ve malzemelerin üretimi ve satışı yer almaktadır.

Başlıca bölümleri arasında İlaç, Hayvan Sağlığı, Sağlık Hizmetleri ve Yaşam Bilimleri bulunmaktadır.

Merck'in en çok satan ürünleri. Kaynak

Başlıca ürünleri arasında rahim ağzı kanseri aşısı Gardasil , grip aşısı Fluzone, kanser immünoterapisi Keytruda, tip 2 diyabet tedavisi için antidepresan Januvia ve bir dizi hayvan sağlığı ürünü bulunmaktadır.

Şirket küresel olarak 140'tan fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Şirketin genel merkezi Kenilworth, New Jersey, ABD'de bulunmaktadır.

Sektör özellikleri

İlaç ve biyoteknoloji sektörü, kendisini diğer sektörlerden ayıran bazı spesifik özelliklere sahiptir. Yıllar süren ve milyarlarca dolara mal olan yeni ilaçların geliştirilmesiyle ilgili yüksek maliyetler söz konusudur. Geçilmesi gereken birçok klinik deney ve çalışma vardır.

Merck'in hayvan bakımı sektöründeki en önemli patentlerinin listesi bu kadar. Kaynak

Yeni ilaçların patentleri genellikle sadece 10-15 yıl için geçerlidir ve bu da şirketlere sınırlı bir tekel garanti eder. Daha sonra daha ucuz jenerikler piyasaya girebilir. Sektör, FDA ve EMA gibi otoriteler tarafından sıkı bir şekilde düzenlenmektedir. Şirketler ilaçlarının güvenliği, kalitesi ve etkinliği konusunda yüksek standartları karşılamak zorundadır.

İlaç sektörü, esas olarak kamu sağlığını ve tüketicinin ilaçlara olan güvenini korumak için yetkililer tarafından sıkı bir şekilde düzenlenmektedir. Yetkililer, ilaçların güvenliğini ve etkinliğini sağlamak için kapsamlı klinik deneyler ve testler yapılmasını şart koşmaktadır. Ayrıca, ilaçların tutarlı kalitede olmasını sağlamak amacıyla ilaçların üretimi, depolanması ve dağıtımı için standartlar ve prosedürler belirlerler. Ayrıca tüketicileri hileli iddialardan korumak için ilaçların pazarlanmasına ilişkin kurallara uyulmasını da denetlerler.

FDA, EMA ve WHOgibi başlıca düzenleyici otoriteler yeni ilaçların pazarlanmasını onaylar ve bunların güvenliğini, etkinliğini ve uygunluğunu denetler. Düzenlemeleri, hastalar için ilaçların güvenliğini ve etkinliğini ve tıbbi ürünlere yönelik kamu güvenini sağlamayı amaçlamaktadır.

Patentler nedeniyle sınırlı rekabet sayesinde ilaç şirketleri, muhtemelen tüm sektörler arasında en yüksek olan yüksek marjlara ulaşabilmektedir.

Rekabet

Merck'in ilaç ve biyoteknoloji sektörlerinde çok sayıda küresel rakibi bulunmaktadır. Bunlar arasında ilaç devleri de bulunmaktadır.

Pfizer $PFE-2.1% - aşılar da dahil olmak üzere bir dizi hastalık için bir dizi ilaç üreten en büyük ilaç şirketi. Gelirleri Merck'inkinden daha büyüktür.

Johnson & Johnson $JNJ-0.6% - ilaç, tıbbi cihaz ve kişisel bakım alanında faaliyet gösteren bir dev. Ayrıca Merck'ten daha büyüktür.

Novartis $NVS-0.6% - Jenerik ilaçlar, özel ilaçlar ve aşılar üreten İsviçreli şirket.

Diğer büyük rakipleri arasında Roche, GlaxoSmithKline, AstraZeneca ve Eli Lilly $LLY+0.3% bulunmaktadır.

Bu şirketler, yeni ilaç ve aşıların geliştirilmesinde, ruhsatlandırma onay aşamasında ve pazar payı kazanmada Merck'in ana rakipleridir. Bu nedenle Merck, rekabet edebilmek için sürekli yenilik yapmalı ve daha güvenilir ve etkili ilaçlar geliştirmelidir.

Mevcut durum

Her ne kadar üç aylık sonuçlar iyi ve yakın gelecek için operasyonel görünüm cazip olsa da, Merck mutlaka büyük bir alım değildir. Değerleme de dikkate alınmalıdır ve Merck'in hisseleri geçtiğimiz yıl oldukça önemli ölçüde yükselmiştir.

Değerleme yaklaşık 17 x ileriye dönük net gelirdir. Bu çok yüksek bir değerleme değil, ancak bir ilaç şirketi için özellikle düşük de değil. Rekabet daha ucuz. Yüksek fiyat, daha sonra bahsedeceğim temettüde de bir düşüşe neden oluyor. Aslında, Merck'in temettü verimine bakıldığında, verim %2,5'e düştü - hiç de kötü değil, ancak Merck'in geçen sonbaharda sunduğu %3'ün üzerinde temettü veriminden daha az çekici.

Analistlerin büyüme tahmini %7 civarında. Bu, temettü ile birlikte dev için çok saygın bir oran. Kaynak

Temettü

Sağlık hizmetleri hisselerinin temettüleri ortalama %1,7 olup diğer sektörlere göre daha düşüktür. Ancak, bazı büyük ilaç stokları %2 ila %4 getiri sağlar ve yavaşlayan bir ekonomide iyi bir savunma yatırımı olabilir.

MRK
$128.82 -$0.64 -0.49%
Capital Structure
Market Cap
328.0B
Enterpr. Val.
353.8B
Valuation
P/E
924.6
P/S
5.5
Dividends
Yield
2.3%
Payout
159.4%

Capital Structure

Market Cap
328.03B
Enterpr. Val.
353.80B
Revenue
59.31B
Shares Out.
2.53B
Debt/Capital
0.46
FCF Yield
4.02%

Valuation / Dividends

P/E
924.64
EPS
0.14
P/S
5.52
P/B
7.95
Div. Yield
2.29%
Div. Payout
159.35%

Capital Eff. / Margins

ROIC
5.43%
ROE
10.67%
ROA
4.32%
Gross
72.86%
Operating
11.23%
Net Profit
7.77%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Ürünleri iyi gitse bile, patent süresinin dolması tehdidi her zaman vardır ve bu da satışları birkaç yıldan daha uzun bir süre öncesinden tahmin etmeyi zorlaştırır. Gelecekteki değer, çeşitli geliştirme aşamalarındaki ilaçların geliştirilmesinde yatmaktadır. Ve şirketler satışları yeniden canlandırmak için büyük ölçekli satın almalar yapma eğilimindedir, bazen henüz kazanan olduğu kanıtlanmamış ilaçların haklarını satın alırlar. Dolayısıyla temettünün geleceği her zaman tam olarak kesin değildir.

Ancak Merck bir istisna olabilir. Hit kanser ilacı Keytruda'nın satışları geçen yıl %22 artarak yaklaşık 21 milyar dolara ulaştı. Konsensüs tahminlerine göre satışlar bu yıl 24 milyar dolara ya da Merck'in 58,7 milyar dolarlık toplam satışlarının %41 'ine ulaşacak. ABD patentinin süresi 2028'de doluyor, yani çok uzak bir tarihte.

Merck, Keytruda'nın patenti sona erdiğinde satışları eski haline getirmek zorunda kalacak. Bu da hala bir soru işareti. Şirket kısa süre önce Prometheus Biosciences için 10,8 milyar dolarlık bir anlaşma yaptığını duyurdu. Bu yardımcı olacaktır.

Ancak Merck temettüleri artırma konusunda başarılı oldu. Kaynak

Edinme

Satın alma işleminden daha önce bahsetmiştim. Prometheus Biosciences, Inc. ile yapılan işlem Merck'in net borcunu bir miktar artırarak yaklaşık 29 milyar dolara çıkaracak.

Merck üzerindeki genel etki, net borcun bir miktar artacağı, ancak yine de Merck için çok yönetilebilir olacağı yönünde.

Anlaşma, şirketin immünoloji alanındaki etkisini artırmayı amaçlıyor. Promotheus klinik aşamadaki bir biyoteknoloji şirketidir.

Bu, tümörle ilişkili bağırsak iltihabı ve fibrozu için insanlaştırılmış bir monoklonal antikor olan öncü ürünü PRA023'ü içerir. Bu aday, Faz 2 çalışmalarında hem birincil hem de ikincil hedef parametrelerinde umut verici sonuçlar ve güçlü etkinlik göstermiştir. Her şey yolunda giderse, işlemin üçüncü çeyrekte tamamlanması bekleniyor. İşlemin doğası gereği, hisse başına çeyrek dolarlık bir düzeltilmiş kazanç dilüsyonu beklenmektedir ki bu da dolar bazında 600 milyon doların biraz üzerindedir. Bu tutar, satın alınan işletmenin faaliyet zararları ve ek faiz giderlerinden oluşmaktadır.

Bununla birlikte, her şey yolunda giderse, şirket gelecek için iyi konumlanmış ve Merck yatırımcıların beğenisini kazanmış olacaktır.

Peki ya siz ne düşünüyorsunuz? Merck'e yatırım yapıyor musunuz? Yoksa bir rakibe mi?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde edilen verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.