Kolejna gigantyczna inwestycja Berkshire Hathaway, 4,2 mld dolarów za HP w obiegu

Rok 2022 to nie tylko zapowiedź niestabilnego rynku i kryzysu wojennego, ale także ponadprzeciętnych nastrojów inwestycyjnych Berkshire Hathaway $BRK-B-0.8%. Trzecia gigantyczna inwestycja z rzędu pochodzi z Berkshire, które ujawnia kolejny niewiarygodny udział w HP Inc $HPQ+0.5%. Czy ta inwestycja może mieć dla nas sens?

Sześcioletnia bierność dobiegła końca, w kolejności 3 gigantycznych inwestycji Berkshire.

W środę firma Berkshire Hathaway $BRK-B-0.8% ogłosiła, że dokonała kolejnej ogromnej inwestycji. Tym samym firma kierowana przez Warrena Buffetta dokonała trzeciego dużego zakupu w tym roku (lub trzech z tych, o których poinformowano publicznie).

Podsumowując:

1. zakup firmy Occidental Petroleum ( $OXY-0.6%), gdzie łączna wartość inwestycji wyniosła blisko 7 mld USD

2. inwestycje w Alleghany $Y, gdzie wartość inwestycji wyniosła 11,6 mld USD

3. Ostatnią i najnowszą inwestycją była inwestycja w HP Inc. $HPQ+0.5%, o łącznej wartości 4,2 mld USD+0.5%(jak dotąd).

Berkshire Hathaway Inc $BRK-B-0.8% powiedział w środę, że kupił prawie 121 milionów akcji HP Inc $HPQ+0.5%, najnowszą z serii dużych inwestycji konglomeratu kontrolowanego przez miliardera Warrena Buffetta.

Doskonała inwestycja

Przez słowo "zdrowe" rozumiemy, że podstawy funkcjonowania firmy są całkowicie zadowalające i nie ma żadnych oznak zwątpienia.

Inwestycja ta daje Berkshire $BRK-B-0.8% około 11,4% udziałów w HP $HPQ+0.5% o wartości około 4,2 miliarda dolarów na podstawie ceny akcji firmy zajmującej się komputerami osobistymi i drukowaniem, która w środę wynosiła 34,91 dolarów.

Akcje spółki $HPQ+0.5% znajdują się w bardzo interesującej sytuacji po tej wiadomości. Na rynku przedpremierowym kurs akcji wzrósł o ponad 15%.

Udział HP w $HPQ+0.5% jest trzecią dużą inwestycją Berkshire w $BRK-B-0.8% od 26 lutego, kiedy to Buffett w swoim corocznym liście do akcjonariuszy stwierdził, że "wewnętrzne możliwości przynoszą znacznie lepsze zyski niż przejęcia" i niewiele "ekscytuje nas" na rynkach akcji.

Przed ogłoszeniem zakupu Alleghany $Y, Buffett spędził sześć lat bez większych przejęć, pozostawiając Berkshire $BRK-B-0.8% z 146,7 miliardami dolarów w gotówce i ekwiwalentach. Buffett zobowiązał się do utrzymywania co najmniej 30 mld USD w gotówce. Zwracam tu tylko uwagę na staranność doboru akcji pomimo niewiarygodnej ilości wolnej gotówki.

Jak wygląda firma z mojej perspektywy

Berkshire wykorzystało spadek cen do stworzenia świetnej pozycji w świetnej firmie.

Akcje HP $HPQ+0.5% rosły w górę w ciągu ostatniego roku, zyskując 53% w 2021 r., ale od początku roku do zamknięcia sesji w środę spadły o 7,3%. Berkshire, które w przeszłości stroniło od inwestycji w technologie, w ostatnich latach jeszcze bardziej zaangażowało się w ten sektor, budując udziały w Apple Inc $AAPL+0.7%, które na koniec 2021 r. były wyceniane na ponad 161 mld USD+0.7%.

Firma przez wiele lat z rzędu osiągała bardzo dobre wyniki finansowe, być może to właśnie jest powodem tej inwestycji. Regularne zwiększanie zysków jest czymś, czego szuka chyba każdy inwestor, przynajmniej na początku analizy. Co więcej, w sprawozdaniu finansowym widzę całkiem przyzwoitą korektę kosztów, jeśli utrzymują je na wodzy. Zwiększają one zyski, ale utrzymują koszty na podobnym poziomie.

To, co jeszcze bardziej imponuje mi w firmie, to fakt, że posiada ona ogromny majątek, który może wykorzystać w przyszłości lub w czasie kryzysu. Aktywa są także regularnie powiększane przez firmę, co świadczy o jej sile. Kolejnym ogromnym plusem, jaki dostrzegam, jest regularny wykup akcji własnych, co jest idealnym rozwiązaniem dla akcjonariuszy firmy.

Zadłużenie spółki jest stosunkowo niewielkie w stosunku do poziomu posiadanych przez nią aktywów, a więc spółka wydaje mi się zdrowa i stanowi bardzo dobry zakup, ponieważ była znacznie niedowartościowana. Wreszcie, dywidenda, która jest bliska 3%.

Moja ocena tej inwestycji jest bardzo pozytywna i ma dla mnie sens.

  • Jak oceniasz tę inwestycję?
  • Czy inwestujesz w HP?

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet