S&P 500 ^GSPC
5,087.25
+0.34%
Nvidia NVDA
$792.64
+2.06%
Amazon AMZN
$175.08
+1.11%
Meta META
$488.07
+0.84%
Apple AAPL
$180.08
-0.74%
Tesla TSLA
$200.94
-0.54%
Alphabet GOOG
$138.14
+0.52%
Microsoft MSFT
$409.65
+0.47%

Portföyünüz için hisse senedi mi arıyorsunuz? Bu hisse senetleri son satın almalardan güç alıyor.

Burhan Yılmaz
16. 5. 2023
6 min read

Bir portföy için ideal hisse senedini bulmak çok zordur. Ancak, ilham almak için Wall Street analistlerinin ipuçlarını kullanabiliriz. Şu anda hangi 3 hisse senedini beğendiklerine ve aynı zamanda çok iyi bilinmediklerine bir göz atalım.

Şu anda ABD borsalarında işlem gören yaklaşık 8.000 hisse senedi var, bu çok fazla değil mi? Çoğu bireysel yatırımcı genellikle dikkatini yalnızca popüler ve iyi bilinen hisse senetlerine yöneltir. Bu nedenle zaman zaman analistlerin seçimlerine göz atmaktan zarar gelmez, zira daha önce duymadığınız bazı ilginç hisse senetleri olabilir. Bugün, hem çok iyi bilinmeyen hem de popüler olan ve Wall Street analistlerinin beğendiği 2 hisse senedine bir göz atalım.

Marriott Vacations $VAC-1.2%

VAC
$93.30 -$1.13 -1.20%
1 Day
-0.01%
5 Days
+11.83%
1 Month
+12.98%
6 Months
-13.76%
YTD
+8.44%
1 Year
-36.87%
5 Years
-2.89%
Max.
+433.52%

Marriott Vacations, 1984 yılında kurulmuş, Ritz-Carlton Destination Club ve Marriott markaları altında tatil mülklerinin yönetiminde uzmanlaşmış bir Amerikan şirketidir. Pazarın premium segmentinde önemli bir varlığa sahip olan bu şirket, müşterilerine dünyanın en çok arzu edilen destinasyonlarında lüks tatil mülklerine sahip olma fırsatı sunmaktadır.

Şirket öncelikle lüks tatil mülklerinin satışıyla ilgilenmekte, ancak aynı zamanda bu mülklerin işletilmesiyle ilgili bir dizi hizmet de sunmaktadır. Bu hizmetler, örneğin, mülk bakımı, kiralama hizmetleri vb. içerebilir. Bu nedenle, istikrarlı bir gelir tabanının bu hizmetlerden geleceği açıktır.

Şirketin nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için, müşterilerinin neye benzeyeceğini belirtmemiz gerekir. Açık olan şey, bu mülklerin çoğunlukla orada yaşayacak parası olmayan varlıklı insanlar tarafından satın alındığıdır. Bu müşteriler mülklerini sadece mevsimsel olarak kullanmaktadır. Sezon dışında, genellikle bu mülkleri kiralık olarak sunarlar. Burada önemli olan bir diğer husus ise, müşteriler mülkü sadece sezonluk olarak kullansa da, mülkün yıl boyunca bakımının yapılması gerektiğidir. Bu, yalnızca mülkün satışından kâr elde etmekle kalmayan, aynı zamanda örneğin mülkün bakımından da gelir elde eden Marriott şirketinin sorumluluğundadır.

Şirket geçen yıl, bir önceki yıla göre yaklaşık %20'lik bir artışla 4,66 milyar ABD doları gelir elde etmiştir. Net kâr açısından ise şirket 391 milyon Avro net kâr elde etmiştir. Bu, bir önceki döneme kıyasla yaklaşık %700'lük büyük bir artışı temsil ediyor.

Şirketin sahip olduğu avantajlardan biri, durgunluğa dayanıklı olma eğiliminde olan lüks mallar segmentinde faaliyet göstermesidir. Bir diğer avantaj ise şirketin güçlü ve köklü markası ve bununla birlikte geniş mülk ve destinasyon yelpazesidir.

Şirket için tamamen olumlu olmayabilecek şey, gayrimenkul talebini kısmen sınırlayabilecek olan yüksek faiz oranlarıdır. Burada gördüğüm bir diğer dezavantaj ise seyahat sektörüne olan bağımlılık ve potansiyel olarak artan rekabet.

Bu şirket yakın zamanda büyük finans kuruluşlarından 5 analist tarafından incelendi ve ortalama fiyat hedefi 194$ olarak belirlendi.

Topgolf Callaway $MODG-1.6%

MODG
$14.02 -$0.24 -1.65%
1 Day
-0.02%
5 Days
-2.99%
1 Month
-1.25%
6 Months
-14.25%
YTD
+0.21%
1 Year
-39.98%
5 Years
-16.95%
Max.
+252.37%

Topgolf Callaway 1982 yılında kurulmuştur. Önde gelen küresel bir golf ekipmanı üreticisidir. Şirketin birincil ürünü golf sopaları ve toplarının üretimi ve satışıdır. Bununla birlikte, şirket aynı zamanda çanta, eldiven ve şapka gibi golfle ilgili tüm aksesuarları da satmaktadır. Şirket ayrıca iştiraki Callaway Apparel aracılığıyla giyim eşyaları ve iştiraki Cuater aracılığıyla golf ayakkabıları üretmektedir.

2021 yılında şirket, bir golf merkezleri ağı işleten Top Golf'ü bir satın alma yoluyla bünyesine katmıştır. Bu satın alma, Şirket'in portföyünü daha da çeşitlendirirken, Şirket'in yukarıda bahsedilen golf merkezlerinin kullanımından elde edilen gelirinin istikrarlı bir bileşenini oluşturmuştur.

Şirket geçen yıl, bir önceki yıla göre yaklaşık %28'lik bir artışla 4 milyar ABD doları gelir elde etmiş ve 157 milyon ABD doları net kâr elde etmiştir. Bu, bir önceki yıla göre yaklaşık %50'lik bir düşüşü temsil etmektedir. Bu düşüş, genel ve idari giderlerdeki büyük artıştan kaynaklandı.

Şirketin en güçlü yönlerinden biri, golfçüler arasında çok popüler olan yenilikçi teknolojisi ve tasarımıdır.

Öte yandan, çok özel bir sektörde faaliyet gösteren ve bu nedenle golfün popülaritesine büyük ölçüde bağımlı olan bir şirkettir. Şirketin işine gelmeyebilecek bir başka şey de bu sektördeki rekabet.

Son zamanlarda, birçoğu büyük finans kuruluşlarından olmak üzere toplam 7 analist bu şirketi inceledi. Bu 7 analist ortalama 36 dolarlık bir fiyat hedefi üzerinde anlaştı.

Sonuç

Gördüğümüz gibi, bu şirketler uzun süredir bizimle birlikte olmalarına rağmen borsada o kadar da iyi tanınmıyor. Büyük şirketlerin analistleri bu gibi şirketlere çok fazla ilgi göstermezler çünkü karşılığını alamayabilirler. Dolayısıyla burada en azından analistlerin dikkatini çekmeye değer bu 2 hisse senedini bulma fırsatımız oldu.

İlk durumda, analistlerin faiz oranlarında olası bir indirim konusunda iyimser olmaları muhtemeldir, bu da mülklerine olan talebin artması halinde şirkete yardımcı olabilir.

İkinci durumda ise, golf tesislerinin ve golf kulüplerinin kullanımı için yapılan ödemeler yoluyla şirkete ek istikrarlı gelir getirebilecek olan Top Golf'ün yakın zamanda satın alınması konusunda iyimserlik olması muhtemeldir.

Analistler burada potansiyel görürken, söz konusu şirketler hakkında kapsamlı bir araştırma yapmak ve tüm potansiyel riskleri göz önünde bulundurmak önemlidir. Ancak bu hisse senetleri analiz için iyi bir ilham kaynağı olabilir.

UYARI: Ben bir finans danışmanı değilim ve bu materyal bir finans veya yatırım tavsiyesi olarak hizmet etmez. Bu materyalin içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.