S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

HEDEF ŞİRKET

Halil Toprak
18. 5. 2023
7 min read

Target $TGT+0.0% , indirimli perakendecinin satışlarının yıldan yıla çok az artmasına ve müşterilerinin daha fazla günlük ihtiyaç satın almasına rağmen Çarşamba günü Wall Street'in kazanç beklentilerini aştı.

Yatırımcılar şirketin ikinci çeyrek raporunu ve görünümünü sindirirken şirketin hisseleri piyasa öncesi işlemlerde dalgalıydı. Target, içinde bulunduğumuz çeyrekte karşılaştırılabilir satışlarda düşük tek haneli düşüşler görmeye devam etmeyi beklediğini söyledi.

Büyük kutu perakendecisi tüm yıl görünümüne sadık kaldı. Şirket, karşılaştırılabilir satışların mali yıl içinde düşük tek haneli düşüşler ile düşük tek haneli artışlar arasında değişmesini bekliyor. Target, tüm yıl hisse başına kazancının 7,75 ila 8,75 dolar arasında olacağını söyledi.

İcra Kurulu Başkanı Brian Cornell gazetecilerle yaptığı bir görüşmede, müşterilerin daha az gizli ürün satın almasına rağmen, Target'ın onları market, günlük ihtiyaçlar ve moda mağazalarına çektiğini söyledi.Hisse başına kazanç: 1,76 dolar beklentisine karşılık 2,05 dolar Gelir: 25,29 milyar dolara karşılık 25,32 milyar dolar

TGT
$151.47 $1.13 +0.75%
Capital Structure
Market Cap
69.7B
Enterpr. Val.
86.5B
Valuation
P/E
19.2
P/S
0.6
Dividends
Yield
2.9%
Payout
55.1%

Target'ın mali ilk çeyrek net geliri, bir önceki yıl 1,01 milyar dolar veya hisse başına 2,16 dolar iken 950 milyon dolara veya hisse başına 2,05 dolara düştü.

Toplam gelir bir yıl önceki 25,17 milyar dolardan yaklaşık %1 artarak analistlerin beklentilerinin biraz üzerinde gerçekleşti.

En az 13 aydır açık olan mağazalardaki ve online satışları takip eden önemli bir perakende ölçütü olan karşılaştırılabilir satışlar, ilk çeyrekte bir önceki yıla göre yaklaşık olarak değişmedi. Bu, Wall Street'in %0,2'lik bir büyüme beklediği beklentileriyle kabaca uyumluydu.

Büyüme müdürü Christina Hennington yatırımcılarla yaptığı bir görüşmede, müşterilerin çeyrek boyunca daha az harcama yaptığını söyledi. Satışların Şubat ayında en güçlü olduğunu, Mart ayında zayıfladığını ve Nisan ayının sonuna doğru daha da yumuşadığını söyledi.

Kozmetik, satışların yıldan yıla yüzde onlu oranlarda artmasıyla en güçlü kategori oldu. Yiyecek ve içecekler tek haneli bir hızla büyüdü. Ev eşyaları kategorisindeki satışlar ise müşterilerin sağlık ve evcil hayvan ürünleri satın almasıyla düşük tek haneli rakamlarda büyüdü.

Hennington, giyim ve ev gibi daha farklı ürünler içeren diğer kategorilerde satışların orta tek haneli rakamlardan düşük çift haneli rakamlara kadar değişen oranlarda düştüğünü söyledi. Hennington, müşterilerin bu ürünleri satın aldıklarında, tatillerden hemen önce olduğu gibi son dakikada alma eğiliminde olduklarını da sözlerine ekledi.

Müşteriler farklı ürünler satın aldıkları için farklı alışverişler de yapıyorlardı. Karşılaştırılabilir mağaza satışları %0,7 artarken, karşılaştırılabilir dijital satışlar bir önceki yıla göre %3,4 azaldı.

Cornell, dijital satışlardaki zayıflamanın kısmen evlere gönderilen paket sayısındaki düşüşten kaynaklandığını söyledi. Cornell, bu gönderilerin, Target'ın kaldırım kenarı teslim gününde teslim edilen ve genellikle bakkaliye veya çocuk bezi gibi daha günlük ürünler içeren siparişlerine kıyasla gizli ürünlere odaklandığını söyledi.

Target mağazalarında ve çevrimiçi ortamda müşteri sayısı bir önceki yıla göre %3,9 artışla yaklaşık %1 arttı.

Covid salgını sırasındaki güçlü büyümenin ardından Target, kârın azaldığı ve talebin yumuşadığı zorlu bir yıl geçirdi. Yıllık satışları, Ocak 2020'de sona eren mali yıldan bu Ocak ayında sona eren mali yıla kadar yaklaşık 31 milyar dolar veya yaklaşık %40 arttı.

Bir önceki çeyrekte, indirimcinin sorunları, yüksek nakliye maliyetleri ve bisiklet ve mutfak malzemeleri gibi popüler pandemi satın alımlarının raflarda kalmasıyla başa çıkarken ivme kazandı. Perakendecinin hisseleri, Wall Street'in kâr beklentilerini art arda üç çeyrek boyunca karşılayamaması nedeniyle düştü.

Target'ın siparişleri iptal etmesi ve fazla envanteri temizlemesinin ardından başka bir fırtına bulutu ortaya çıktı: müşteriler daha tutumlu hale geldi.

Target Çarşamba günü envanterini ve kârını tekrar rayına oturttuğuna dair işaretler verdi. İlk çeyrek mali kârı beklentileri aştı ve %26,3'lük brüt kâr marjı oranı, nakliye maliyetlerinin düşmesi ve perakendecinin daha az indirim yapması nedeniyle bir önceki yıla göre yükseldi.

Yine de, faaliyet marjı oranı hala pandemi öncesi seviyelere dönmüş değil. Şirket Şubat ayında yaptığı açıklamada, bunun bir sonraki mali yıla veya daha sonrasına kadar gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Çeyrek sonunda stoklar, ihtiyari kategorilerdeki %25'lik düşüşün etkisiyle yıldan yıla %16 azaldı. Şirket, müşteri harcamalarındaki değişimi daha iyi yansıtmak için daha fazla gıda ve yüksek hacimli ürün sipariş etti.

Diğer perakendeciler de müşteri alımlarında bir değişiklik gördü. Salı günü Home Depot satış beklentilerini karşılayamadı ve tahminlerini düşürdü. Şirketin finans müdürü Richard McPhail, müşterilerin daha az sayıda büyük ürün satın aldığını ve daha küçük projelere giriştiğini söyledi. Ayrıca, hizmetlere yeniden harcama yaptıklarını ve Covid endişeleri nedeniyle evde mahsur kaldıklarında ihtiyaç duydukları birçok ürünü zaten satın aldıklarını da sözlerine ekledi.

Target'tan Cornell perakendeciler için bir başka soruna dikkat çekti: organize perakende hırsızlığı. Cornell, Target'ın geçen yıla kıyasla perakende karlılığını yarım milyar dolardan fazla azaltmasını beklediğini söyledi.

Gazetecilerle yaptığı bir telefon görüşmesinde Cornell, "Talihsiz gerçek şu ki, mağazalarımızda ve perakende sektörünün genelinde şiddet olayları artıyor" dedi.

Bu eğilimin, müşterileri yarı boş raflarla ve çalışanları dehşete düşürerek alışveriş deneyimine zarar verdiğini de sözlerine ekledi.

Target Çarşamba günü beklenenden daha iyi bir çeyrek rapor etmesine rağmen, yöneticileri ABD hanehalkı üzerindeki baskının yakın gelecekte zorluklar yaratacağını vurguladı.

Hennington gazetecilerle yaptığı görüşmede "Tüketiciler baskı altında" dedi. "Devam eden enflasyon, tasarrufların tükenmesi ve genel olarak ekonomik belirsizlik karar verme süreçlerini etkiliyor ve ödünler veriyorlar."

Yine de Target'ın Noel temalı ürünler, yeni ürünler ve düşük fiyatlar sunarak cüzdanlarını açmalarını sağladığını söyledi. Bakkaliye ürünleri, Sevgililer Günü ve Paskalya süsleri ve hediyeleri, film temalı oyuncaklar ve yeni kadın elbise koleksiyonları satışları arttı.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.