S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

Bitwa półprzewodnikowych ETF-ów: Który ma przewagę?

Mikolaj Stonkowicz
18. 5. 2023
7 min read

Jeśli interesujesz się spółkami półprzewodnikowymi, ten artykuł jest dla Ciebie.

Dziś przyjrzymy się 2 największym funduszom ETF, które inwestują w spółki z tego sektora.

Prawdopodobnie nie muszę mówić, czym jestETF, ale podsumowując: jest to publiczny fundusz giełdowy. Jego cena zazwyczaj odzwierciedla cenę spółki, z którą fundusz jest powiązany. Jeśli jednak posiadasz fundusze, które inwestują w różne spółki, to oczywiście ma to wpływ na ich cenę giełdową.

Półprzewodniki rządzą światem. Bez nich nie mielibyśmy nowoczesnej technologii, jaką znamy. Dzięki coraz bardziej zaawansowanym technologiom produkcji i planowania komponentów osiągnęliśmy punkt, w którym komputery są często na wyższym poziomie niż oprogramowanie. Procesor, będący mózgiem każdego inteligentnego urządzenia, zawiera kilka miliardów tranzystorów. Fakt, że udało nam się zmniejszyć te komponenty do niemal atomowego poziomu, sprawia, że nasze maszyny są dziś tak potężne. Obecnie najbardziej zaawansowane chipy są zbudowane w technologii 5-nanometrowej , a kolejne są w przygotowaniu.

Zgodnie z prawem Moore' a, w ciągu 10-20 lat osiągniemy granicę możliwego kurczenia się tranzystorów i związanej z tym wydajności nowoczesnych procesorów.

Firmy z branży już teraz ciężko pracują nad wynalezieniem sposobu, aby pójść dalej i nie zatrzymać postępu. Ale aby to zrobić, trzeba zainwestować dużo pieniędzy w badania i technologię. Ten krok jest trudny i jeśli chcesz postawić na jedną firmę, która to zrobi, musisz mieć złotą rączkę przy wyborze.

Znacznie łatwiejszym sposobem jest rozłożenie kapitału na wiele firm. Nie trzeba się wtedy stresować, czy dana spółka osiągnie pożądany wynik. Najprostszym sposobem na dywersyfikację są fundusze ETF.

IShares Semiconductor ETF $SOXX+1.0%

IShares Semiconductor ETF jest zarządzany przez iShares, oddział BlackRock, jednego z największych zarządzających aktywami na świecie.

Ten ETF śledzi wyniki indeksu związanego z branżą półprzewodników. Obejmuje on akcje różnych spółek z branży produkcji chipów, materiałów półprzewodnikowych, sprzętu do produkcji półprzewodników i innych powiązanych sektorów. Ta dywersyfikacja zapewnia inwestorowi bardzo dobry portfel akcji związanych z produkcją półprzewodników i badaniami. Inwestor ma wgląd w cały proces produkcyjny, od wydobycia po faktyczne przetwarzanie produktu końcowego.

Największe pozycje obejmują dobrze znane $NVDA+3.6%, $AMD+1.3%, $QCOM+2.1% czy $INTC+4.1%.

Każda z tych innowacyjnych firm jest inna, ale są do siebie bardzo zbliżone. Główną różnicą jest sposób produkcji procesorów. Pomińmy fakt, że $NVDA+3.6% czy $AMD+1.3% produkują zarówno układy graficzne, jak i procesory. Intel $INTC+4.1% to firma, która w pełni kontroluje swoją produkcję. Tworzy własne projekty, a następnie samodzielnie produkuje procesory i nie musi polegać na innych fabrykach, takich jak $TSM+3.2%. Jest to główna zaleta Intela i dlatego ich procesory są najczęściej używane w tradycyjnych laptopach lub komputerach stacjonarnych.

Opłaty są przyjazne dla tego ETF. Wskaźnik Expense Ratio wynosi 0,35% i to wszystko. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, możesz to zrobić tutaj: https://www.etf.com/SOXX

Największa część inwestycji znajduje się w Stanach Zjednoczonych i wynosi przytłaczające 90%. Chiny i Tajwan są na drugim miejscu. Następnie Holandia i Francja. Jest to mieszanka, która oferuje nawet niewielką dywersyfikację między kontynentami.

Aktualna cena

Fundusz zarządza ponad 7,7 mld USD i jest notowany na giełdzie NASDAQ. Został założony w 2001 roku i od tego czasu zdołał zyskać ponad 500%. Obecna cena za akcję wynosi 431 USD. Cena ta jest oddalona o 23% od szczytu i nic dziwnego, biorąc pod uwagę wzrost posiadanych akcji. Od początku roku ten ETF zyskał 25% i nie zamierza się zatrzymywać.

$SOXX+1.0%

Van Eck Semiconductor ETF $SMH+1.6%

Koncentruje się na inwestycjach w spółki działające w sektorze półprzewodników. Jest zarządzany przez VanEck, który jest znanym dostawcą funduszy ETF i innych produktów inwestycyjnych.

Fundusz ten śledzi wyniki określonego indeksu związanego z branżą półprzewodników, który koncentruje się na spółkach produkujących półprzewodniki, chipy, komponenty półprzewodnikowe lub sprzęt do produkcji półprzewodników. Celem funduszu jest zapewnienie inwestorom zdywersyfikowanej ekspozycji na ten dynamiczny sektor o wysokim potencjale wzrostu.

Funduszten jest nieco droższy, ale "tylko" o Expense Ratio - 0,35% i NET Expense Ratio - 0,35%.

Więcej informacji tutaj: https://www.vaneck.com/us/en/investments/semiconductor-etf-smh/

Największą zaletą dla wielu inwestorów będzie również niższy całkowity koszt jednostkowy. Obecnie wynosi on 130 USD. Oczywiście można kupować te ETF-y w kawałkach, ale niektórzy wolą kupować całe kawałki, jeśli to możliwe.

Ich portfel jest bardzo podobny do poprzedniego ETF, tylko z innymi proporcjami akcji. Największą pozycją jest nadal $NVDA+3.6%. Drugą pozycją jest $TSM+3.2%, a następnie $INTC+4.1%.

Półprzewodniki są podstawą nowoczesnej technologii, zasilając wszystko, od smartfonów i komputerów po sztuczną inteligencję i autonomiczne pojazdy. Oczekuje się, że wraz z szybkim postępem technologicznym popyt na półprzewodniki będzie rósł, przynosząc możliwości inwestycyjne.

Inwestując w VanEck Semiconductor ETF, osoby fizyczne uzyskują dostęp do zdywersyfikowanego portfela spółek działających w branży półprzewodników. Fundusz śledzi wyniki określonego indeksu związanego z półprzewodnikami, który obejmuje spółki zaangażowane w produkcję półprzewodników, chipów, materiałów półprzewodnikowych i powiązanego sprzętu.

Jedną z głównych zalet inwestowania w ten fundusz jest możliwość uzyskania ekspozycji na całą branżę półprzewodników bez konieczności wybierania poszczególnych akcji. Eliminuje to potrzebę prowadzenia szeroko zakrojonych badań i zmniejsza ryzyko związane z inwestowaniem w pojedynczą spółkę. Fundusz zapewnia szeroką ekspozycję na rynek, umożliwiając inwestorom czerpanie korzyści z potencjału wzrostu wielu spółek działających w branży półprzewodników.

Wykres

Wykres obu funduszy wygląda bardzo podobnie z różnicą w cenie. W tym przypadku cena jest wysoka, ponieważ same spółki półprzewodnikowe rosną i osiągają dobre wyniki. Nvidia $ NVDA+3.6% opublikuje dziś swoje wyniki. Będzie to kolejny kamień milowy dla przyszłych ruchów cenowych.

$SMH+1.6%

Wnioski

Osobiście lubię sektor półprzewodników, ale obecnie jest on dla mnie zbyt drogi. Handlowałem tylko akcjami takimi jak $NVDA+3.6% i $INTC+4.1%. To prawda, że Buffett sprzedał swoją pozycję w $TSM+3.2%, ale głównym powodem było ryzyko geopolityczne. Osobiście też bym tam nie zainwestował i wolałbym wykorzystać kapitał gdzie indziej.

Jest to jednak nadal sektor przyszłości, a czołowi gracze na rynku nie znikną tak po prostu z wykresów. Nawet dziś można ich kupić po przyzwoitych cenach. Na przykład Intel $INTC+4.1% jest dla mnie bardzo niedowartościowany, a dzięki swojej dywidendzie zarobił kilka interesujących procent ze względu na niską cenę.

Ostrzeżenie.

To nie jest porada finansowa. Przedstawiam publicznie dostępne dane i dzielę się swoimi opiniami na temat tego, jak sam postąpiłbym w takich sytuacjach. Inwestowanie jest ryzykowne i każdy ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.