S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Inflacja rzuci giełdę na kolana, przygotuj się na recesję i straty, ostrzega inwestor miliarder

Miliarder inwestor Leon Cooperman dołączył w tym tygodniu do rosnącej listy tytanów Wall Street i banków inwestycyjnych przewidujących recesję. W wywiadzie dla CNBC powiedział, że inwestorów czekają trudne czasy i powinni przygotować się na to, że wygrają ci, którzy zminimalizują swoje straty.

Leon Cooperman widzi, że sytuacja nie wygląda najlepiej

"Uważam, że Fed całkowicie spieprzył sprawę i moim zdaniem nadal mamy dużo drewna do porąbania" - powiedział Cooperman w wywiadzie dla CNBC. "Myślę, że cena ropy lub Fed wpędzą nas w recesję w 2023 roku. Nie jest to jeszcze przesądzone, ale tak bym przypuszczał".

W marcu Fed podniósł swoją benchmarkową stopę procentową o ćwierć punktu procentowego po raz pierwszy od czterech lat, ponieważ inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała gwałtowny wzrost cen surowców. Obecnie bank centralny ostrzy sobie zęby na podwyżkę stóp o pół punktu w przyszłym miesiącu, ponieważ niektórzy urzędnicy wzywają do jeszcze szybszego tempa podwyżek stóp procentowych do końca przyszłego roku.

Zmiana stanowiska Fed nastąpiła w czasie, gdy ceny ropy wzrosły do ponad 100 dolarów za baryłkę, a inflacja osiągnęła poziom niespotykany od czterdziestu lat. Mocny marcowy raport o zatrudnieniu, który pokazał, że w USA przybyło prawie pół miliona miejsc pracy, a stopa bezrobocia spadła do zaledwie 3,6%, uwiarygodnił również argumenty, że gospodarka może być przegrzana, a Fed działa powoli.

https://www.youtube.com/watch?v=geK-33_CxEg

Cooperman skrytykował spóźnioną reakcję Rezerwy Federalnej na wzrost cen konsumpcyjnych w ubiegłym roku i stwierdził, że zapewnienie gospodarce "miękkiego lądowania" - czyli powstrzymanie inflacji - bez wywołania recesji może być obecnie niemożliwe.

"Pożyczyliśmy z przyszłości... Prowadziliśmy zupełnie nieodpowiednią politykę pieniężną i uważam, że musimy to częściowo naprawić" - powiedział Cooperman, którego majątek szacuje się na 2,5 mld dolarów. "Myślę, że czeka nas trudny okres".

Cooperman zauważył, że inflacja jest zazwyczaj korzystna dla akcji w krótkim terminie, ale dodał, że gdy Fed podejmuje działania w celu zwalczania rosnących cen konsumpcyjnych, często oznacza to katastrofę."Inwestorzy rozumieją, że ograniczanie inflacji oznacza ograniczanie wzrostu" - powiedział doświadczony matador inwestycyjny.

Cooperman dodał, że nadszedł czas, aby inwestorzy byli ostrożni i chronili swoje portfele w obliczu rosnącego ryzyka rynkowego, mówiąc wprost:

"Na rynku niedźwiedzia wygrywa ten, kto traci najmniej".

Cooperman jest jednym z wielu miliarderów, którzy w ostatnich tygodniach zaczęli ostrzegać przed recesją. Miliarder Carl Icahn ostrzegł w marcu inwestorów, że gospodarka amerykańska może zmierzać w kierunku recesji "lub jeszcze gorzej". Jeff Gundlach z DoubleLine Capital powiedział, że wierzy, iż inflacja osiągnie 10% w kwietniu, zmuszając Fed do podnoszenia stóp w niezrównoważonym tempie, a tym samym wywołując recesję.

Nawet banki inwestycyjne zaczynają przewidywać recesję, ponieważ Wall Street zaczyna odczuwać skutki rosnącej inflacji i wyższych cen ropy naftowej. Deutsche Bank $DBK.DE+1.1% powiedział w nocie do klientów w środę, że jego "scenariusz bazowy" dla gospodarki USA obejmuje recesję do końca przyszłego roku, a Goldman Sachs $GS+0.7% powiedział, że widzi 38% szans na recesję w USA do 2023 roku.

Nie zapomnijcie więc przygotować swoich portfeli, zima nadchodzi!

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet