S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Včerejší reportáž ohledně jednání kolem zadlužení USA.

Lukáš Anděl
18. 5. 2023
3 min read

Předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy v rozhovoru pro CNBC řekl, že si nemyslí, že USA nesplní svůj dluh, protože pokračují napjatá jednání o dluhovém stropu.

Nejvyšší představitelé z obou stran uličky ve středu ujistili Američany, že USA nesplatí svůj dluh, protože pokračují napjatá jednání o dluhovém stropu.“Myslím, že na konci dne nemáme nesplácení dluhu,” řekl předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy

Prezident Joe Biden zopakoval tento sentiment později v poznámkách z Bílého domu: „Spojíme se, protože tohle není žádná alternativa,“ řekl. “Každý vůdce v místnosti chápe důsledky selhání.”

Vyjádření předsedy sněmovny a prezidenta byly nejnovějšími známkami toho, že jednání, která byla na měsíce pozastavena, se nyní posouvají do vážnější a konkrétnější fáze a potenciálně blíže k dohodě.

Vůdcům dochází čas na zvýšení dluhového stropu před termínem 1. června, kdy vládě dojdou peníze. McCarthy se v úterý setkal s Bidenem v Bílém domě spolu s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a dalšími vrcholnými představiteli Kongresu ve snaze uzavřít dohodu předtím, než prezident odjede do Japonska.

McCarthy ve středu neřekl, že je ohledně stavu rozhovorů optimistický, ale řekl, že ho povzbudila Bidenova ochota vyjednávat.

“Jediná věc, o které jsem přesvědčen, je, že nyní máme strukturu, abychom našli způsob, jak dojít k závěru,” řekl McCarthy.

Zvednutí je nezbytné, aby vláda pokryla výdajové závazky již schválené Kongresem a prezidentem – a zabránila tak platební neschopnosti. Pokud tak učiníte, neopravňujete nové výdaje. Republikáni ve Sněmovně reprezentantů ale uvedli, že limit nezvýší, pokud Biden a zákonodárci nebudou souhlasit s budoucími škrty ve výdajích.

“Bylo to včera velmi pozitivní setkání,” řekl Jeffries. “Byl klid. Z hlediska diskuse to bylo upřímné a jsem optimistický, že se během příštího týdne nebo dvou najdeme společnou řeč.”

Můj názor: Stále je toho dost k řešení a stejně se podle mě jen problém opět "odsune" tím, že tedy dluh zase navýší. Ovšem za mě to není řešení situace. Nejsem ekonom, tudíž neznám na to přesné řešení, ale prostě obecně tisknutí stále dokola nové peníze je problém. Nemá vláda peníze, tak ať prostě zvedne daně a přestane rozhazovat peníze v nesmyslných podporách či ve vládních platech. Ano, odnesou to všichni lidé a jako vždy, více ti chudší, ale prostě to se nedá asi nic dělat, když se představitelé ve vládě chovají nezodpovědně.

Tak co myslíte a jaký máte názor na to? :)


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.