S&P 500 ^GSPC
5,078.17
+0.17%
Meta META
$487.05
+1.10%
Alphabet GOOG
$140.10
+0.97%
Apple AAPL
$182.63
+0.81%
Amazon AMZN
$173.54
-0.68%
Nvidia NVDA
$787.01
-0.49%
Tesla TSLA
$199.73
+0.17%
Microsoft MSFT
$407.48
-0.01%

Oto 3 najciekawsze spółki, które niedawno podniosły dywidendę

Filip Czudny
19. 5. 2023
9 min read

Podniesienie dywidendy jest dobrym sygnałem dla inwestorów, że spółki radzą sobie dobrze i chcą podzielić się swoim sukcesem z akcjonariuszami. W poniższym artykule przyjrzymy się trzem akcjom, które niedawno zwiększyły swoje dywidendy. O ile wzrosła dywidenda? Jak sobie radzą? I czy dywidenda będzie nadal rosnąć?

(Rozsądny) wzrost dywidendy jest zazwyczaj dobrym znakiem. Wskazuje na stały i zdrowy wzrost spółki, która nie musi już reinwestować wszystkich swoich zysków w rozwój. Zamiast tego może zacząć zwracać część swoich zysków akcjonariuszom w postaci wyższych dywidend. Sugeruje to, że spółka powinna mieć wystarczające zrównoważone źródła wzrostu w przyszłości.

Inwestorzy dywidendowi lubią regularne przepływy pieniężne w postaci kwartalnych lub półrocznych wypłat dywidend. Zwiększenie dywidendy daje im jeszcze wyższy zysk i le

wyższy zwrot z zainwestowanego kapitału.

Spółki zazwyczaj regularnie zwiększają dywidendę, więc wzrost może również sygnalizować długoterminowy trend zwiększania wypłat dywidend. Zadowoli to inwestorów poszukujących stabilnego i regularnego źródła dodatkowego dochodu. Inwestorzy mogą również oczekiwać, że jeśli spółka radzi sobie wystarczająco dobrze, aby zwiększyć dywidendy, jej cena akcji może wzrosnąć w przyszłości . Wyższe dywidendy i wzrost cen akcji mogą następnie wygenerować wyższy całkowity zwrot dla akcjonariuszy.

Przyjrzyjmy się trzem spółkom, które właśnie rozsądnie zwiększyły dziś swoją dywidendę!

Apple$AAPL+0.8%

Apple jest najbardziej wartościową spółką na świecie i globalnym liderem w dziedzinie smartfonów, tabletów i komputerów osobistych. Firma została założona w 1976 roku przez Steve'a Jobsa, Steve'a Wozniaka i Ronalda Wayne'a.

AAPL

Apple

AAPL
$182.63 $1.47 +0.81%
1 Day
+0.01%
5 Days
+0.52%
1 Month
-5.54%
6 Months
+1.79%
YTD
-0.68%
1 Year
+23.41%
5 Years
+323.26%
Max.
+143,546.28%

Capital Structure

Market Cap
2.82T
Enterpr. Val.
2.91T
Revenue
385.71B
Shares Out.
15.44B
Debt/Capital
0.59
FCF Yield
3.75%

Valuation / Dividends

P/E
28.39
EPS
6.43
P/S
7.38
P/B
38.59
Div. Yield
0.52%
Div. Payout
14.95%

Capital Eff. / Margins

ROIC
55.51%
ROE
156.04%
ROA
28.55%
Gross
45.03%
Operating
30.76%
Net Profit
26.16%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Głównymi filarami ich działalności są produkty takie jak iPhone, iPad, Mac, Apple Watch i Apple Music, Apple Pay i Apple Care. Zyski firmy w dużej mierze pochodzą ze sprzedaży smartfonów iPhone, które obecnie stanowią ponad połowę ich przychodów. Najnowsza generacja iPhone'a nadal sprzedaje się bardzo dobrze, a Apple regularnie wydaje aktualizacje swoich flagowych produktów.

Tak właśnie wygląda model biznesowy Apple. Źródło

Akcje Apple rosną od dłuższego czasu, a spółka regularnie zwraca część swoich zysków akcjonariuszom w formie dywidendy. Jednak wzrost przychodów spowolnił w ostatnich latach, ponieważ rynek smartfonów osiągnął pewną dojrzałość. Apple chce rozszerzyć swoją działalność na inne obszary, takie jak usługi lub nowe produkty. Mimo to Apple nadal ma silną markę i lojalnych klientów, więc powinno pozostać wśród liderów technologicznych. Tym samym akcje Apple pozostają atrakcyjne dla inwestorów poszukujących stabilnej spółki dywidendowej.

Dywidenda Apple nie jest oszałamiająca, ale jest stabilna i można oczekiwać, że będzie trwała dla takiego giganta. Źródło

Apple ogłosiło 4 maja, że podnosi kwartalną dywidendę o 4% do 0,24 USD, zwiększając roczną dywidendę do 0,96 USD. Daje to stopę dywidendy na poziomie około 0,54%.

Chociaż jest to stosunkowo niska dywidenda, inwestorzy powinni rozważyć perspektywę dalszego wzrostu dywidendy w przyszłych latach. Apple ma za sobą jedenaście lat corocznych podwyżek dywidendy, wprowadzonych w 2012 roku. Jednak najlepszym powodem, by oczekiwać wzrostu dywidendy, jest niski wskaźnik wypłaty dywidendy - Apple wypłaca zaledwie 16% zysków w formie dywidendy. Oznacza to, że w ciągu następnej dekady zarząd spółki będzie miał dużo miejsca na zwiększenie dywidend.

Oprócz dywidend, Apple zwraca również gotówkę inwestorom poprzez wykup akcji. W drugim kwartale Apple wydało 19,1 mld USD na wykup akcji w porównaniu do 3,7 mld USD na dywidendy.

Vodafone$VOD+3.7%

Vodafone to brytyjska firma telekomunikacyjna, która świadczy usługi telefonii komórkowej i stacjonarnej, transmisji danych i telewizji kablowej. Jest jednym z największych operatorów na brytyjskim rynku krajowym, konkurując z O2 i EE. Vodafone działa również na całym świecie w ponad 30 krajach.

VOD
$8.78 $0.31 +3.66%
1 Day
+0.04%
5 Days
-0.94%
1 Month
-5.41%
6 Months
-8.6%
YTD
-5.08%
1 Year
-29.29%
5 Years
-53.85%
Max.
+255.93%

Capital Structure

Market Cap
22.94B
Enterpr. Val.
74.71B
Revenue
0.00
Shares Out.
2.71B
Debt/Capital
-1.07
FCF Yield
42.06%

Valuation / Dividends

P/E
2.06
EPS
4.11
P/S
0.46
P/B
-0.18
Div. Yield
12.49%
Div. Payout
20.98%

Capital Eff. / Margins

ROIC
-31.77%
ROE
-9.58%
ROA
7.61%
Gross
32.50%
Operating
31.28%
Net Profit
25.90%

Vodafone powstał w wyniku fuzji brytyjskiej firmy Vodafone i niemieckiej firmy Mannesmann w 2000 roku. Jest to jedyny brytyjski operator telekomunikacyjny o bezpośrednim globalnym zasięgu. Ma około 400 milionów klientów na całym świecie i obsługuje około 80 sieci komórkowych.

Obroty firmy rosły w długim okresie, głównie dzięki wzrostowi na rynkach Europy Południowej, Afryki i Azji. Vodafone zatrudnia około 79 000 pracowników w ponad 25 krajach, a znaczna część jego infrastruktury jest własnością lub jest zarządzana przez partnerów.

W ostatnich latach Vodafone zainwestował znaczne środki w infrastrukturę, w szczególności w sieć 5G. Nie był jednak w stanie utrzymać wzrostu przychodów na rynku krajowym i borykał się ze spadającą liczbą klientów, szczególnie w zakresie stacjonarnego szybkiego Internetu. W związku z tym wzrostowa trajektoria ekspansji zagranicznej została ostatnio zrównoważona słabymi wynikami na rynku krajowym w Wielkiej Brytanii. Akcje spółki śledzą wolumeny wzrostu za granicą, co może zapewnić inwestorom duży potencjał wzrostu. Powinno się to jednak zmienić wraz z pojawieniem się nowego zarządu.

Nowa strategia zarządzania przynosi już owoce w postaci wyników finansowych.

Jeśli chodzi o oszczędności kosztów, Vodafone zidentyfikował już oszczędności w wysokości 500 mln USD do końca III kwartału 2023 r., Co stanowi połowę docelowego poziomu 1 mld USD.

Jeśli chodzi o ceny, Vodafone obserwuje wzrost ARPU z usług mobilnych na sześciu rynkach, w tym w Niemczech, i spodziewa się dalszego wzrostu w miarę zawierania nowych umów cenowych powiązanych z inflacją.

ARPU (Average Revenue Per User) to wskaźnik wykorzystywany przez firmy telekomunikacyjne i inne firmy świadczące usługi subskrypcyjne. Pokazuje średni przychód na użytkownika.

Operatorzy telekomunikacyjni lub dostawcy usług streamingowych zarabiają pieniądze, świadcząc usługi swoim klientom. ARPU pokazuje, ile średnio zarabiają na każdym indywidualnym kliencie. Jest on obliczany poprzez podzielenie całkowitego przychodu z usług mobilnych przez liczbę klientów.

ARPU jest ważnym wskaźnikiem dla inwestorów, ponieważ pokazuje, jak firma zwiększa przychody od każdego istniejącego i nowego klienta. Gdy ARPU rośnie, oznacza to, że firmie udaje się zwiększyć średni przychód na klienta - albo poprzez zwiększanie cen usług, albo sprzedaż większej liczby dodatkowych produktów obecnym klientom. Oba te czynniki zwiększają potencjał przyszłych zysków. I odwrotnie, spadek ARPU sygnalizuje, że wzrost przychodów firmy zależy bardziej od napływu nowych klientów niż od wyższych przychodów od każdego istniejącego klienta.

Po usunięciu aktywów zagrożonych, takich jak węgierska jednostka, Vodafone zdołał zmniejszyć zadłużenie przez trzy kolejne lata. W rezultacie zadłużenie długoterminowe spadło do 48,5 mld USD z 63,9 mld USD w 2020 r. Przy przepływach pieniężnych z działalności operacyjnej utrzymujących się powyżej 20 mld USD i ciągłej poprawie wolnych przepływów pieniężnych, Vodafone będzie w stanie nadal zwiększać dywidendę poprzez redukcję zadłużenia. I udowadnia to ostatnim wzrostem o 7,53% w dniu 16 maja.

Dywidenda w tym przypadku nie jest tak ładna i stabilna jak, powiedzmy, dywidenda Apple. Źródło

Northrop Grumman$NOC-0.2%

Northrop Grumman to amerykańska firma zbrojeniowa i technologiczna z siedzibą w Falls Church w stanie Wirginia. Opracowuje i integruje systemy dla rządu USA i rynków globalnych w dziedzinie lotnictwa, obrony i bezpieczeństwa.

Główne produkty i usługi Northrop Grumman obejmują: samoloty wojskowe, samoloty transportowe, elektronikę, bezzałogowe statki powietrzne, systemy morskie, elektronikę i systemy kosmiczne. W przeszłości spółka produkowała wyrzutnie jądrowe, bombowce, samoloty stealth i drony Global Hawk.

Także w tym przypadku wzrost dywidend jest już bardzo zaawansowany. Źródło

Northrop Grumman jest piątą co do wielkości firmą zbrojeniową na świecie. Większość swoich zysków generuje z Departamentu Obrony USA, NASA oraz Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej.

Firma jest następcą oryginalnego Northrop Aircraft z 1939 roku. Z czasem połączyła się z wieloma innymi firmami zbrojeniowymi i technologicznymi, w tym Grumman Aircraft, Westinghouse Electric i TRW. Ten trend przejęć trwa do dziś.

Akcje Northrop Grumman są uważane za stosunkowo stabilne ze względu na stały wzrost, zyski i dywidendę. Firma jest w dużym stopniu uzależniona od wydatków Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, więc jej wyniki są w dużej mierze uzależnione od wielkości budżetów obronnych. W dłuższej perspektywie inwestorzy obserwują tempo wzrostu sprzedaży i zysków spółki, aby sprawdzić, czy może ona wykorzystać rosnące wydatki rządowe na swoją korzyść.

Dzięki przejęciu Orbital ATK i rosnącemu popytowi na rozwiązania kosmiczne, satelity komercyjne i loty kosmiczne, Northrop Grumman jest dobrze przygotowany do przyszłego wzrostu. Przychody wzrosły o 7% w pierwszym kwartale, z czego jedna trzecia wynikała z programu naziemnego odstraszania strategicznego i wyższego wolumenu budowy myśliwców.

Ogólnie rzecz biorąc, oczekuje się, że firma odnotuje 4% wzrost przychodów w całym roku do 38 miliardów dolarów i nieco niższy wzrost zysków. Oczekuje się, że wolne przepływy pieniężne wyniosą 2 miliardy w połowie roku ze względu na wyższe inwestycje i rozliczone podatki od badań. Dywidenda została podniesiona o 8,09% do 1,67%. Wynika to z długiej serii poprzednich podwyżek w sektorze, który był niezwykle odporny, więc można założyć, że ta passa będzie kontynuowana.

Czy któraś z Twoich ulubionych spółek podniosła ostatnio dywidendę?

Zastrzeżenie: To w żadnym wypadku nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z Internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.