S&P 500 ^GSPC
5,137.13
+0.80%
Nvidia NVDA
$820.67
+3.73%
Meta META
$502.20
+2.46%
Alphabet GOOG
$138.12
-1.19%
Amazon AMZN
$178.58
+1.03%
Tesla TSLA
$203.10
+0.61%
Apple AAPL
$179.66
-0.60%
Microsoft MSFT
$415.54
+0.46%

Bunlar, yakın zamanda temettülerini artıran en ilginç 3 şirkettir

Çetin Tilki
19. 5. 2023
10 min read

Temettünün artırılması, yatırımcılara şirketlerin iyi durumda olduğunu ve başarılarını hissedarlarıyla paylaşmak istediklerini gösteren iyi bir sinyaldir. Aşağıdaki makalede, yakın zamanda temettülerini artıran üç hisse senedine bakıyoruz. Temettü ne kadar arttı? Durumları nasıl? Ve temettü büyümeye devam edecek mi?

(Makul) bir temettü artışı genellikle iyiye işarettir. Artık tüm kârını büyümesine geri yatırması gerekmeyen bir şirket için istikrarlı ve sağlıklı bir büyümeye işaret eder. Bunun yerine, kârının bir kısmını daha yüksek temettüler şeklinde hissedarlarına geri vermeye başlayabilir. Bu, şirketin gelecekte yeterli sürdürülebilir büyüme kaynaklarına sahip olması gerektiğini göstermektedir.

Temettü yatırımcıları, üç aylık veya altı aylık temettü ödemeleri şeklinde düzenli nakit akışını severler. Temettünün artırılması onlara daha da yüksek bir getiri sağlar ve

yatırılan sermayeden daha yüksek getiri.

Şirketler genellikle temettüyü düzenli olarak artırır, bu nedenle bir artış, temettü ödemelerinin artırılmasına yönelik uzun vadeli bir eğilime de işaret edebilir. Bu durum, istikrarlı ve düzenli bir ek gelir kaynağı arayan yatırımcıları memnun edecektir. Yatırımcılar ayrıca, bir şirket temettüleri artıracak kadar iyi durumdaysa, hisse fiyatının gelecekte yükselebileceğini bekleyebilirler. Daha yüksek temettüler ve hisse fiyatındaki artış, hissedarlar için daha yüksek bir toplam getiri sağlayabilir.

Bugün temettülerini makul bir şekilde artıran üç şirkete bir göz atıyoruz!

Apple$AAPL-0.6%

Apple dünyanın en değerli şirketidir ve akıllı telefonlar, tabletler ve kişisel bilgisayarlar alanında küresel bir liderdir. Şirket 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kurulmuştur.

AAPL

Apple

AAPL
$179.66 -$1.08 -0.60%
1 Day
+0.01%
5 Days
+0.52%
1 Month
-5.54%
6 Months
+1.79%
YTD
-0.68%
1 Year
+23.41%
5 Years
+323.26%
Max.
+143,546.28%

Capital Structure

Market Cap
2.82T
Enterpr. Val.
2.91T
Revenue
385.71B
Shares Out.
15.44B
Debt/Capital
0.59
FCF Yield
3.75%

Valuation / Dividends

P/E
28.39
EPS
6.43
P/S
7.38
P/B
38.59
Div. Yield
0.52%
Div. Payout
14.95%

Capital Eff. / Margins

ROIC
55.51%
ROE
156.04%
ROA
28.55%
Gross
45.03%
Operating
30.76%
Net Profit
26.16%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Şirketin ana faaliyet alanları iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple Music, Apple Pay ve Apple Care gibi ürünlerdir. Şirketin kârı büyük ölçüde, şu anda gelirlerinin yarısından fazlasını oluşturan iPhone akıllı telefon satışlarından oluşuyor. En yeni nesil iPhone çok iyi satmaya devam ediyor ve Apple düzenli olarak amiral gemisi ürünlerine güncellemeler yayınlıyor.

Apple'ın iş modeli işte böyle görünüyor. Kaynak

Apple'ın hisseleri uzun süredir yükseliyor ve şirket düzenli olarak kârının bir kısmını temettü olarak hissedarlarına geri veriyor. Ancak akıllı telefon pazarı belli bir olgunluğa eriştiği için gelir artışı son yıllarda yavaşlıyor. Apple, hizmetler veya yeni ürünler gibi diğer alanlara açılmak istiyor. Yine de, Apple hala güçlü bir markaya ve sadık müşterilere sahip, bu nedenle teknoloji liderleri arasında kalmalı. Bu nedenle, Apple hisseleri istikrarlı bir temettü şirketi arayan yatırımcılar için cazip olmaya devam ediyor.

Apple'ın temettüsü şaşırtıcı değil, ancak istikrarlı ve böyle bir dev için sürdürülebilir olması beklenebilir. Kaynak

Apple 4 Mayıs'ta üç aylık temettüsünü %4 artırarak 0,24 dolara yükselttiğini ve yıllık temettüsünü 0,96 dolara çıkardığını duyurdu. Bu da temettü verimini yaklaşık %0,54'e çıkarıyor.

Bu nispeten düşük bir temettü olsa da, yatırımcılar gelecek yıllarda daha fazla temettü artışı olasılığını göz önünde bulundurmalıdır. Apple, 2012 yılında başlattığı yıllık temettü artışını on bir yıla çıkardı. Bununla birlikte, temettü büyümesi beklemek için en iyi neden Apple'ın düşük temettü ödeme oranıdır - kazancının sadece %16'sını temettü olarak ödemektedir. Bu, şirket yönetiminin önümüzdeki on yıl içinde temettüleri artırması için bolca alan olduğu anlamına geliyor.

Temettülere ek olarak Apple, hisse geri alımları yoluyla da yatırımcılara nakit geri dönüşü yapıyor. İkinci çeyrekte Apple, hisse geri alımları için 19,1 milyar dolar harcarken, temettüler için 3,7 milyar dolar harcadı.

Vodafone$VOD+1.5%

Vodafone, mobil ve sabit hat hizmetleri, veri ve kablolu televizyon sağlayan bir İngiliz telekomünikasyon şirketidir. İngiltere iç pazarında O2 ve EE ile rekabet eden en büyük operatörlerden biridir. Vodafone ayrıca dünya çapında 30'dan fazla ülkede faaliyet göstermektedir.

VOD
$9.07 $0.13 +1.48%
1 Day
+0.01%
5 Days
-0.94%
1 Month
-5.41%
6 Months
-8.6%
YTD
-5.08%
1 Year
-29.29%
5 Years
-53.85%
Max.
+255.93%

Capital Structure

Market Cap
22.94B
Enterpr. Val.
74.71B
Revenue
0.00
Shares Out.
2.71B
Debt/Capital
-1.07
FCF Yield
42.06%

Valuation / Dividends

P/E
2.06
EPS
4.11
P/S
0.46
P/B
-0.18
Div. Yield
12.49%
Div. Payout
20.98%

Capital Eff. / Margins

ROIC
-31.77%
ROE
-9.58%
ROA
7.61%
Gross
32.50%
Operating
31.28%
Net Profit
25.90%

Vodafone, 2000 yılında İngiliz şirketi Vodafone ile Alman şirketi Mannesmann'ın birleşmesiyle kurulmuştur. Doğrudan küresel ayak izine sahip tek Birleşik Krallık telekomünikasyon operatörüdür. Dünya çapında yaklaşık 400 milyon müşterisi vardır ve yaklaşık 80 mobil ağ işletmektedir.

Şirketin cirosu, özellikle Güney Avrupa, Afrika ve Asya pazarlarındaki büyüme nedeniyle uzun vadede artmaktadır. Vodafone'un 25'ten fazla ülkede yaklaşık 79.000 çalışanı vardır ve altyapısının büyük bir kısmı ortaklıklar yoluyla sahip olunmuş ya da yönetilmiştir.

Vodafone son yıllarda başta 5G şebekesi olmak üzere altyapıya büyük yatırımlar yapmıştır. Ancak, iç pazarında gelir artışını sürdüremedi ve özellikle sabit yüksek hızlı internet alanında müşteri sayısında düşüş yaşadı. Bu nedenle, denizaşırı genişlemesinin yukarı yönlü yörüngesi, son zamanlarda İngiltere iç pazarındaki zayıf performansla dengelenmiştir. Şirketin hisseleri denizaşırı büyüme hacimlerini takip ediyor ve bu da yatırımcılar için bol miktarda yukarı yönlü potansiyel sağlayabilir. Ancak yeni yönetimin gelmesiyle bu durum değişecektir.

Yeni yönetim stratejisi şimdiden finansal sonuçlar şeklinde meyvelerini vermeye başladı.

Maliyet tasarrufları açısından Vodafone, 2023'ün 3. çeyreğinin sonuna kadar 500 milyon dolarlık tasarruf tespit etmiş durumda; bu rakam 1 milyar dolarlık hedefin yarısı.

Fiyatlandırma konusunda Vodafone, Almanya da dahil olmak üzere altı pazarda mobil hizmetlerden elde edilen ARPU'da artış görüyor ve enflasyona bağlı yeni fiyatlandırma sözleşmeleri yapıldıkça daha fazla artış bekliyor.

ARPU (Kullanıcı Başına Ortalama Gelir) , telekomünikasyon şirketleri ve diğer abonelik hizmeti şirketleri tarafından kullanılan bir metriktir. Kullanıcı başına ortalama geliri gösterir.

Telekom operatörleri veya yayın hizmeti sağlayıcıları müşterilerine hizmet sunarak para kazanır. ARPU, her bir müşteriden ortalama olarak ne kadar kazandıklarını gösterir. Mobil hizmetlerden elde edilen toplam gelirin müşteri sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

ARPU yatırımcılar için önemli bir göstergedir çünkü bir şirketin her bir mevcut ve yeni müşteriden elde ettiği geliri nasıl artırdığını gösterir. ARPU arttığında, şirket ya hizmetleri daha pahalı hale getirerek ya da mevcut müşterilere daha fazla eklenti ürün satarak müşteri başına ortalama geliri artırmayı başarıyor demektir. Her ikisi de gelecekteki kâr potansiyelini artırır. Tersine, ARPU'daki bir düşüş, şirketin gelir artışının mevcut her müşteriden elde edilen daha yüksek gelirden ziyade yeni müşteri akışına bağlı olduğunu gösterir.

Vodafone, Macaristan birimi gibi sorunlu varlıklarını elden çıkardıktan sonra üç yıl üst üste borçlarını azaltmayı başarmıştır. Sonuç olarak, uzun vadeli borç 2020'deki 63,9 milyar dolardan 48,5 milyar dolara düştü. 20 milyar doların üzerinde seyreden işletme nakit akışı ve iyileşmeye devam eden serbest nakit akışı ile Vodafone, borç azaltma yoluyla temettülerini artırmaya devam edebilecek. Ve 16 Mayıs'ta yaptığı %7,53'lük son artışla bunu kanıtlıyor.

Bu durumda temettü, örneğin Apple'ınki kadar güzel ve istikrarlı değil. Kaynak

Northrop Grumman$NOC-1.2%

Northrop Grumman, merkezi Falls Church, Virginia'da bulunan bir Amerikan silah ve teknoloji şirketidir. Havacılık, savunma ve güvenlik alanlarında ABD hükümeti ve küresel pazarlar için sistemler geliştirmekte ve entegre etmektedir.

Northrop Grumman'ın başlıca ürün ve hizmetleri şunlardır: askeri uçaklar, nakliye uçakları, elektronik, insansız hava araçları, deniz sistemleri, uzay elektroniği ve sistemleri. Geçmişte nükleer fırlatıcılar, bombardıman uçakları, hayalet uçaklar ve Global Hawk insansız hava araçları üretmiştir.

Burada da temettü büyümesi çoktan başlamış durumda. Kaynak

Northrop Grumman dünyanın en büyük beşinci silah şirketidir. Kârının büyük bir kısmını ABD Savunma Bakanlığı, NASA, Hava Kuvvetleri ve Donanma'dan elde etmektedir.

Şirket, 1939 yılında kurulan orijinal Northrop Aircraft'ın halefidir. Zaman içinde Grumman Aircraft, Westinghouse Electric ve TRW gibi birçok başka silah ve teknoloji şirketiyle birleşmiştir. Bu satın alma eğilimi bugün de devam etmektedir.

Northrop Grumman hisseleri, istikrarlı büyümesi, kazançları ve temettüsü nedeniyle nispeten istikrarlı kabul edilmektedir. Şirketin ABD Savunma Bakanlığı harcamaları üzerinde yüksek bir kaldıracı vardır, bu nedenle sonuçları büyük ölçüde savunma bütçelerinin büyüklüğü tarafından yönlendirilir. Uzun vadede yatırımcılar, artan devlet harcamalarını kendi avantajına kullanıp kullanamayacağını görmek için şirketin satış ve kazanç büyüme oranını izliyor.

Orbital ATK'nın satın alınması ve uzay çözümleri, ticari uydular ve uzay uçuşlarına yönelik artan talep sayesinde Northrop Grumman gelecekteki büyüme için iyi bir konuma sahip. İlk çeyrekte gelirler, üçte biri yer tabanlı stratejik caydırıcı program ve daha yüksek avcı uçağı üretim hacminden kaynaklanan %7'lik bir artış gösterdi.

Genel olarak, şirketin tüm yıl için %4 gelir artışı ile 38 milyar $'a ulaşması ve kâr artışının biraz daha düşük olması bekleniyor. Serbest nakit akışının, artan yatırımlar ve yerleşmiş araştırma vergileri nedeniyle yıl ortasında 2 milyar olması bekleniyor. Temettü %8,09 oranında artırılarak %1,67'ye yükseltildi. Bu, son derece dirençli olan bir sektörde daha önce yapılan uzun bir artış serisini takip ediyor ve bu nedenle bu serinin devam edeceğini varsaymak mantıklı.

Son zamanlarda favori şirketlerinizden herhangi biri temettülerini artırdı mı?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.