S&P 500 ^GSPC
5,083.42
+0.27%
Nvidia NVDA
$794.74
+2.33%
Meta META
$489.93
+1.22%
Amazon AMZN
$174.88
+0.99%
Alphabet GOOG
$138.42
+0.72%
Tesla TSLA
$201.10
-0.47%
Microsoft MSFT
$408.40
+0.17%
Apple AAPL
$181.18
-0.13%

Kuruşluk hisse senetleri hakkındaki bu 3 popüler efsane saçmalıktır. Neden öyle?

Burhan Yılmaz
20. 5. 2023
6 min read

Kuruşluk hisse senetlerini çevreleyen birçok farklı efsane ve batıl inanç vardır. Şimdi kuruşluk hisse senetleriyle ilgili en popüler 3 efsaneye bir göz atalım. Her şey tamamen doğru olmak zorunda değil.

Piyasa fiyatı genellikle 5 doların altında olan ve kuruşluk hisse senetleri olarak da bilinen sentlik hisse senetleri, kendi kendine yardım mitolojisiyle çevrilidir. Bazı yatırımcılar bunlardan şeytan gibi kaçınırken, diğerleri bunları hızlı bir kâr fırsatı olarak görür. Gerçek ise çok daha karmaşıktır. Bugün, kuruşluk hisse senetleriyle ilgili üç büyük efsaneyi çürütmeye ve aynı zamanda açıklığa kavuşturmaya çalışacağız ve bu hisse senetlerinin yatırımcılar için nasıl ilginç fırsatlar sunabileceğini özetleyeceğiz.

Efsane 1: Kuruşluk hisse senetleri doğası gereği risklidir

İster büyük kurumsal hisse senetlerinde ister kuruşluk hisse senetlerinde olsun, risk yatırımın doğal bir parçasıdır. Elbette, genellikle kuruşluk hisse senetleriyle eşleştirilen daha küçük ve daha az istikrarlı şirketler için risk biraz daha yüksektir, ancak bu, bu hisse senetlerinin otomatik olarak yüksek riskli olduğu anlamına gelmez. Gerçek şu ki risk, iyi düşünülmüş bir yatırım stratejisi ve disiplinli bir yaklaşımla etkin bir şekilde yönetilebilir. Kapsamlı şirket değerlendirmesi ve analizinin yanı sıra dikkatli piyasa takibi, bu yatırımlarla ilişkili riskleri en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Aslında, birçok yatırımcı kuruşluk hisse senetlerinin iyi kalitede olmadığını düşünür. Örneğin, kazanç göstermiyorlar ya da henüz bir ürünleri bile yok. Evet, kuruşluk hisse senetleri arasında bu şirketlerden epeyce olacağını kabul ediyorum, ancak hepsini bir araya getirmeyelim.

Kuruşluk hisse senedi etiketi şirketin kalitesi için bir etiket değildir, sadece bir fiyat etiketidir. Bu nedenle çok makul fiyatlara çok yüksek kaliteli hisseler bulmanız hiç de imkansız değildir. Örneğin, $KO-0.5% ile aynı kalitede ancak çok makul bir fiyata bir hisse bulabilirsiniz.

KO
$60.10 -$0.30 -0.50%
1 Day
+0%
5 Days
+3.03%
1 Month
+2.17%
6 Months
+1.46%
YTD
+2.22%
1 Year
+1.76%
5 Years
+36.07%
Max.
+23,149.18%

Grafiğe bakacak olursak, $KO-0.5% bile 1990 yılına kadar kuruşluk bir hisse senediydi. Peki neden bu kadar çok değeri düşük hisse senedi olabilir? Cevap basit, bu hisse senetlerinin piyasa değerleri o kadar küçük ki analistlerin bu sektörde zaman harcaması gerçekten para kazandırmıyor. Sonuçta, bu şirketteki sermaye tahsisi ihtiyaçlarını karşılamak için çoğu zaman şirketin tamamını satın almaları gerekecektir.

Efsane 2: Cent hisse senetleri yeni başlayanlar için iyidir

Genellikle kuruşluk hisse senetlerinin düşük giriş maliyetleri nedeniyle yeni başlayanlar için ideal olduğu iddia edilir. Düşük hisse fiyatlarının yeni başlayanlar için cazip olabileceği doğru olsa da, başarılı bir kuruşluk hisse senedi ticareti, yeni başlayanlar için zor olabilecek piyasa dinamiklerini ve finansal analizi kapsamlı bir şekilde anlamayı gerektirir.

Ancak başka bir sorun daha vardır ve o da zihinsel dayanıklılıktır. Bunun nedeni, kuruşluk hisse senetlerinin genellikle çok değişken olması ve bu durumun yatırıma yeni başlayanlar için hiç de iyi olmayabilmesidir. Yüksek kazançların zihinsel olarak iyi olduğunu anlıyorum, ancak yine de gerçekleşmemiş büyük kayıplar ruhsal açıdan pek iyi olmayabilir. Yeni başlayanlar için, bir şirket hakkındaki görüşlerini sorgulamalarına neden olabilir ve bu da ideal olmayabilir.

Bu yüzden kişisel olarak, yeni başlayanlara büyük ve köklü şirketlerle başlamalarını ve daha sonra yavaş yavaş daha küçük şirketlerden bu kuruşluk hisse senetlerine doğru ilerlemelerini tavsiye ederim.

Efsane 3: Kuruşluk hisse senetlerinin büyüme potansiyeli yoktur

Bu belki de en büyük efsanedir. Gerçek şu ki, birçok başarılı şirket kuruşluk hisse senedi olarak başladı ve devasa şirketlere dönüştü. Size bir örnek vermek gerekirse, Microsoft $MSFT+0.2% 'yi düşünün. Bu şirket 1995 yılına kadar bir kuruşluk hisse senedi olarak anıldı ve o zamandan beri yüzde yüz binlerce büyük değer kazandı.

MSFT

Microsoft

MSFT
$408.40 $0.68 +0.17%
1 Day
+0%
5 Days
+0.9%
1 Month
+3.2%
6 Months
+25.89%
YTD
+11%
1 Year
+61.58%
5 Years
+268.9%
Max.
+423,312.4%

Bu hisse senetlerinin büyüme potansiyeli, gelecek vaat eden bu beklentilerin tespit edilmesinde yatmaktadır. Derin analiz ve piyasanın anlaşılması bu "gizli mücevherlerin" belirlenmesine yardımcı olabilir. Bu hisse senetlerinin düşük maliyeti nedeniyle, daha küçük bir yatırımla daha fazla sayıda hisse satın almak mümkündür, bu da bu şirketlerin başarılı olması durumunda önemli oranda kazanç sağlayabilir.

Cent hisse senetleri genellikle daha küçük, büyüyen şirketlerle ilişkilendirilir. Bu şirketler genellikle muazzam bir büyüme potansiyeline sahiptir ve bu da düşük bir hisse fiyatıyla birleştiğinde ilginç yatırım fırsatları yaratabilir. Örneğin, yenilikçi bir ürün veya hizmete sahip küçük bir teknoloji şirketi hızlı bir büyüme gösterebilir ve hisse senedinin değerini önemli ölçüde artırabilir.

Sonuç

Cent hisse senetleri yatırımcılar arasında genellikle küçük, düşük kaliteli ve büyük başarısızlık riski olan şirketler olarak görülür. Elbette bazı şirketler için durum bu şekilde sonuçlanacaktır. Öte yandan, burada yatırımcılara gelecekte ilginç kazançlar sağlayabilecek bazı ilginç parçalar bulunabilir. Sonuçta, bunu yukarıda bahsedilen Microsoft'ta gördük.

Unutmayın, hakkında yazılmayan şey mutlaka çöp değildir. Aksine, yatırımcıların peşine düşmek istemediği, gözden kaçmış pek çok cevher olabilir. Dolayısıyla, riske karşı daha yüksek bir toleransınız ve elbette daha yüksek bir zihinsel dayanıklılığınız varsa, o zaman kesinlikle bu alanda uğraşın.

UYARI: Ben bir finans danışmanı değilim ve bu materyal bir finans veya yatırım tavsiyesi olarak hizmet etmez. Bu materyalin içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.