S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Bunlar, çok para kazanmanıza yardımcı olabilecek 4 kazançlı sağlık ETF'sidir

Burhan Yılmaz
21. 5. 2023
5 min read

Bunlar, çok para kazanmanıza yardımcı olabilecek 4 kazançlı sağlık ETF'sidir

Sağlık hizmetleri, sürekli değişim halinde olan en dinamik sektörlerden biridir. ETF'ler bu sektördeki fırsatlardan yararlanan bir dizi şirkete çeşitlendirilmiş erişim sunar. Farklı odak noktaları ve stratejiler sunan dört tanesini inceleyelim. Hepsi de Avrupa'da yerleşik!

iShares Healthcare Innovation UCITS ETF $HEAL

S&P Kensho Yeni Ekonomiler Bileşik Endeksi'nin performansını izler ve İrlanda'da kayıtlıdır. Sağlık sektöründeki sorunları çözmek için teknolojik yenilikleri kullanan şirketlere odaklanmaktadır. Fon Temmuz 2018'de başlatılmıştır.

Takip edilen şirketler arasında DNA dizileme araçları üreticisi Illumina, robotik cerrahi sistemleri üreticisi Intuitive Surgical, kalp teknolojisine odaklanan Edwards Lifesciences ve sanal sağlık hizmeti sağlayıcısı Teladoc yer alıyor.

Fonun son yıllardaki performansı biraz çılgınca olmuştur. Son 5 yıldaki volatilite %30 civarındadır ve bu da sağlık ve teknoloji sektörlerindeki şirketlerin yüksek volatilitesi ile tutarlıdır.

Lyxor MSCI Yıkıcı Teknoloji ESG Filtreli UCITS ETF $GDNA

Fransa'da kayıtlı fon. Fon, dünya genelinde yıkıcı teknolojiye katılan şirketleri içeren MSCI World Disruptive Technology 20% Issuer Capped Index'in performansını takip eder. Genomik, robotik, enerji, 3D baskı, malzeme, biyomühendislik ve diğerleri gibi alanlarda çözümler sunan şirketlere odaklanır.

Fon, yatırımcıların yıkıcı teknoloji alanlarında çalışan şirketlere maruz kalmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu, heyecan verici getiri potansiyeli sunabilen, ancak aynı zamanda yüksek fiyat oynaklığına sahip dinamik bir sektördür.

Fon, bu politikayı ihlal eden şirketleri dışlamak için ESG filtreleri uygulamaktadır. Şu anda fonun dünya çapında sağlık ve teknoloji sektörlerinden 169 aktif tahvili bulunmaktadır.

ESG, çevresel, sosyal ve yönetişim faktörleri anlamına gelmektedir. Bunlar, yatırımcıların çevreye, çalışanlarına ve halka karşı sorumlu olan şirketleri bulmak için kullanabilecekleri sürdürülebilirlik kriterleridir.


-Çevre: Karbon azaltımı,sürdürülebilir uygulamalar, yenilenebilir enerji kullanımı vb.


-Sosyal:Çeşitlilik ve kapsayıcılık, adil ücret ve yan haklar, güvenli çalışma koşulları, çalışan eğitimi, vb.


-Yönetişim:Şeffaflık, hesap verebilirlik, etik, uzun vadeli büyüme.

Yukarıda belirtilen ESG filtresi ile Lyxor ETF, portföyüne yalnızca bu çevresel, sosyal ve yönetişim faktörlerine dayalı sürdürülebilir bir iş modeli kriterlerini karşılayan şirketleri dahil eder.

Geçmişte fon, örneğin 2019'da %57'nin üzerinde getiri sağlayarak harika sonuçlar vermiştir. Öte yandan, fonun 2020'de değerinin yaklaşık %12'sini kaybetmesiyle birlikte yüksek volatilite dikkate alınmalıdır.

HSBC MSCI World Health Care UCITS ETF $HMCW

Fonun adı HSBC MSCI World Health Care UCITS ETF'dir ve Fransa'da kayıtlıdır. MSCI Dünya Sağlık Hizmetleri Endeksi'nin performansını takip eder ve dünyanın dört bir yanındaki küresel sağlık hizmetleri liderlerine maruz kalma sağlar.

Yıllık komisyon oranı %0,60'tır. Portföyün en büyük varlıkları arasında Johnson & Johnson, UnitedHealth, Roche, Merck, Abbott Laboratories, Amgen, Pfizer ve AstraZeneca gibi şirketler bulunmaktadır. Portföyde 23 ülkeden 142 şirket yer alırken, varlıkların yaklaşık 2/3'ü Amerika Birleşik Devletleri'nden geliyor.

2019'da neredeyse %30 oranında büyümüştür. Salgınlar sırasında dalgalanmalarla birlikte volatilite %15-20 arasında değişti.

Xtrackers MSCI World Health Care UCITS ETF 1C $XHW5


Bu, Xtrackers MSCI World Health Care UCITS ETF 1C adlı Lüksemburg'da kayıtlı bir fondur. MSCI World Health Care Endeksini taklit ederek yatırımcılara sağlık sektöründe faaliyet gösteren küresel şirketlere maruz kalma sağlamayı amaçlamaktadır.

Mevcut varlık büyüklüğü yaklaşık 1.751 milyon dolardır. Yıllık komisyon %0,25'tir.

Fon, Johnson & Johnson, UnitedHealth, Roche, Merck, Novartis, Pfizer, Abbott Laboratories, AstraZeneca ve Amgen en büyük holdinglere sahip olmak üzere dünyanın dört bir yanından 165 başlığı izlemektedir.

Son 5 yılda fon, 2019'da neredeyse %20'lik bir büyüme de dahil olmak üzere %100 pozitif getiri sağlamıştır. Salgınlar sırasında daha büyük dalgalanmalarla birlikte volatilite yine %15-25 civarında olmuştur.

Endeks Performansı. Kaynak

Sağlık sektörü ETF'leriniz var mı? Sizin favoriniz hangisi? Ve yenilikçi teknolojileri mi tercih edersiniz yoksa yerleşik devlere sessiz yatırımları mı tercih edersiniz?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.