S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

12 bilionů v troskách: Politické hašteření může vytvořit největší propad trhů v historii

Pavel Botek
21. 5. 2023
7 min read

Za posledních 23 let se dluh vlády USA zvýšil o 460 % na rekordních 31 bilionů dolarů, což je podstatný problém pro akciové trhy, ekonomiku, běžné lidi a v konečném součtu i celý svět. Co může nastat?

Od roku 2000 dluh USA vzrostl z 5,6 bilionu dolarů na více než 31,38 bilionů dolarů, což je neuvěřitelný 460% nárůst, zatímco hrozba, že nechá národ vyhlásit bankrot, se stala častým tématem.

Výhrůžky v Kongresu, že odmítnou zvýšit dluhový strop jsou nyní opět na stole. Můžeme vidět, že tohle téma se v posledních týdnech skloňuje víc a víc. A přestože byl tento scénář v historii USA již několikrát, strop byl vždy nakonec navýšen. Tentokrát to může být jiné, zní od odborníků, kteří jsou velice skeptičtí a už nyní řeší možné dopady.

Navzdory několika vážným výzvám, USA nikdy nesplatily své dluhové závazky. Dnes se však přetahovaná znovu rozehrává, neboť republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy odmítl schválit to, co demokratický prezident Joe Biden nazývá "čistým" zákonem o dluhovém stropu.

Co je dluhový strop?

Dluhový strop je zákonný limit na celkovou výši dluhu, který si federální vláda může půjčit na financování svých výdajů. Není to ani příliš stará část americké historie: byla uzákoněna v jiné ekonomické éře, v roce 1917, kdy se Kongres ironicky snažil zefektivnit proces získávání finančních prostředků spolu se vstupem do první světové války.

Po dosažení posledního dluhového limitu ve výši 31,4 bilionu dolarů v lednu byla ministryně financí Janet Yellenová nucena použít "mimořádná opatření", aby udržela vládu v chodu uprostřed patové situace ve Washingtonu. Opakovaně varovala, že termín pro zvýšení dluhového stropu, jinak známý jako X-date, přichází již 1. června. Yellenová věří, že to způsobí přímý "ekonomický a finanční kolaps", protože vláda by byla nucena nesplácet své pohledávky ze státního dluhu, stejně jako platby příjemcům sociálního zabezpečení a poskytovatelům Medicare.

Co se může stát?

Jak by tedy neschopnost zvednout dluhový strop  a nesplácení státního dluhu mohla trhům a lidem ublížit?

1. Vyšší úrokové sazby

Ekonomika byla několik měsíců zasažena vyššími úrokovými sazbami, protože Federální rezervní systém vystupňoval svou kampaň na snížení inflace. Mnoho finančních expertů uvedlo, že letos pravděpodobně dojde k recesi. Neschopnost zvednout dluhový strop by z recese udělala téměř okamžitou událost.

Takže úrokové sazby z hypoték, půjček na auta a kreditních karet už vzrostly, ale platební neschopnost by je poslala ještě výš - nemluvě o nákladech na půjčky podnikům. A i kdyby byl dluh vyřešen po platební neschopnosti, sazby by neklesly zpět tam, kde byly předtím.

2. Opožděné platby sociálního zabezpečení

Nikdo přesně neví, jak by vláda reagovala na bezprecedentní neschopnost splácet svůj dluh, ale nejbezprostředněji by americká vláda mohla přesměrovat finanční prostředky na své dluhové závazky, přičemž se v tomto procesu vzdává plateb desítkám milionů příjemců sociálního zabezpečení.

3. Ztráta pracovních míst a otřesy na trhu

Ekonomové Bílého domu nedávno odhadli, že během dlouhodobé platební neschopnosti by mohlo přijít o práci až 8 milionů lidí. Také by to téměř jistě vedlo k recesi, která by nějakým způsobem postihla všechny Američany, protože skutečná platební neschopnost by rozvířila globální finanční trhy a vytvořil chaos.

Platební neschopnost by mohla zemi dostat do situace podobné globální finanční krizi, podle zprávy agentury Moody's. To by mohlo vést ke ztrátě bohatství domácností ve výši 12 bilionů dolarů, přičemž akcie by potenciálně klesly (podle vícero odhadů odborníků) o 10-50% (zde bude záležet na vývoji celé situace).

4. Vliv na celý svět

Krize důvěry by se pravděpodobně rozšířila i do dalších zemí a regionů, včetně rozvíjejících se trhů. Kvůli provázanosti globálních finančních trhů by nebylo možné izolovat krizi jen na USA. Rozvíjející se ekonomiky jsou závislé na kapitálu a obchodu se západními zeměmi, takže pokles na Wall Street by se projevil i jinde. Investoři po celém světě by začali pochybovat o důvěryhodnosti vlád a zpochybňovat jejich dluhové závazky.

5. Dolar by oslabil, protože důvěra v USA by klesla

Kdyby svět pochyboval o schopnosti USA splácet dluhy, snížila by se poptávka po amerických vládních dluhopisech a dolarech. To by mohlo oslabit dolar, zvýšit inflaci v USA a ještě prohloubit problémy americké ekonomiky. Slabší dolar by sice zvýšil konkurenceschopnost amerického exportu, ale zároveň by zdražil dovoz a také splácení dluhů v cizích měnách. Pokud by krize vyvolala širší ekonomický pokles, export by stejně klesl. Navíc část amerického dluhu vlastní zahraniční investoři, kteří by při výprodeji dolaru a dluhopisů prodělali. To by dále poškodilo vztahy USA se zbytkem světa.

Prezident Biden dnes řekl: "Postoj republikánů k dluhovému stropu je nepřijatelný."

"Nyní je čas, aby se druhá strana pohnula ze svých extrémních pozic," řekl prezident Biden během tiskové konference před svým odletem z Hirošimy, kde strávil poslední dny setkáním se světovými vůdci na summitu lídrů G7.

Rozhovory uvízly na mrtvém bodě o výdajích a příjmech

Klíčovým sporným bodem mezi mnoha účastníky rozhovorů je úroveň výdajů.

Návrh GOP schválený v dubnu by snížil diskreční výdaje na úroveň roku 2022 a poté uvalil 1% strop na budoucí zvýšení.

McCarthy v pátek řekl, že pokud si demokraté "myslí, že příští rok utratíme více peněz než letos, není to správné a taky se to nestane."

https://twitter.com/SpeakerMcCarthy/status/1660033659405991936

Závěr

Celkově by nesplacení dluhu USA způsobilo geopolitický a ekonomický chaos, který by se projevil na celém světě. V dnešní globalizované ekonomice již žádná země není izolovaný ostrov, a to ani tak velká ekonomika, jako jsou Spojené státy. Krátkodobé dopady by byly katastrofální a dlouhodobě by to vážně pošramotilo dominantní postavení USA ve světě.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.