Akcje Meta Platformy będą warte 400 dolarów, dlaczego tak się dzieje?

Meta Platforms $FB jest obecnie notowany na poziomie 2020, co dla nas oznacza tylko jedno - spadek o 41% w stosunku do ATH. Meta $FB jest prawdopodobnie jedną z najlepszych okazji na rynku dla inwestorów o długoterminowym horyzoncie czasowym. Nadmierna reakcja inwestorów na spadek liczby użytkowników Facebooka i masowe inwestycje w metawersum to główna przyczyna przesadnej reakcji rynku, która była bezlitosna i doprowadziła kurs do dzisiejszego poziomu 220 USD. Cena ta może nie utrzymać się zbyt długo, dlaczego tak się stanie i czy jestem tu bykiem?

Mark Zuckerberg, główna ikona Facebooka/ Metas

Przegląd przemysłu

Meta $FB działa w branży marketingu cyfrowego, która w latach 2021-2026 ma rosnąć w tempie 17,6%. Jej głównymi konkurentami w USA są Pinterest($PINS+2.1%), Snap($SNAP+2.2%), Twitter ($TWTR) i YouTube($GOOGL-0.5%). Największym zagrożeniem jest jednak obecnie TikTok ($BDNCE). Użytkownicy w USA spędzają na TikTok średnio 38 minut dziennie, w porównaniu z 31 minutami na Facebooku.

Twitter $TWTR również prowadzi w zaangażowaniu, podczas gdy Snapchat $SNAP+2.2% jest w zasadzie na równi z Meta $FB. W swoim ostatnim raporcie finansowym Meta $FB ujawniła, że po raz pierwszy straciła użytkowników, odnotowując spadek o 500 000 użytkowników. Z kolei TikTok wzrósł z 700 milionów do 1 miliarda, a w 2022 roku ma przybyć kolejne 500 milionów.

Podczas gdy wielu uważa to za powód do zmartwień, ja widzę w tym okazję do kupienia świetnego biznesu po niskiej cenie, ponieważ Meta $FB jest nadal niekwestionowanym królem monetyzacji.

Meta jest liderem w dziedzinie monetyzacji

Na wykresie widzimy znaczny spadek kursu spółki w stosunku do jej ATH.

Najpierw pozytywy

  • Meta $FB generuje większe przychody niż wszystkie firmy w tym porównaniu razem wzięte, a przychody TikTok nawet się do nich nie zbliżają. Co więcej, marża zysku brutto jest znakomita i wynosi 80,8%, a Pinterest $PINS+2.1% jest jedyną firmą, która zbliża się do niej na poziomie 79,5%.

Negatywy

  • Liczba wizyt na stronach internetowych wszystkich platform MetaFB łącznie wykazuje tendencję spadkową od grudnia 2020 r. Mimo że YouTube i Twitter wykazują podobną tendencję, liczba odwiedzin na stronach Snapa i Pinteresta w ostatnim czasie rośnie. Dlatego inwestorzy powinni obserwować ten trend w przyszłości, aby sprawdzić, czy kierownictwu spółki Meta uda się go odwrócić lub przynajmniej utrzymać na tym samym poziomie.

Meta ma ogromną przewagę nad konkurencją

Pomijając oczywiste czynniki, takie jak wielkość Meta$FB i baza użytkowników, chcę pokazać, jak silna jest przewaga konkurencyjna firmy.

Do pomiaru przewagi konkurencyjnej Meta$FBwykorzystamy metodę zwaną earnings power value.

  • Idea jest prosta: przy założeniu braku wzrostu, jeśli firma może wygenerować większą wartość z zysków w stosunku do sumy aktywów, to uważa się, że ma przewagę konkurencyjną.

Nie będę tutaj zawracać Ci głowy skomplikowanymi wzorami i obliczeniami, po prostu podam Ci wyniki. Ponieważ całkowita wartość aktywów Meta $FB wynosi 166 000 USD (w milionach), można powiedzieć, że ma ona przewagę konkurencyjną. Innymi słowy, zakładając, że Meta $FB nie rośnie, musiałaby posiadać aktywa o wartości 166 000 USD, aby z czasem wygenerować wartość 430 849 USD.

Zaletą tej metody jest to, że pozwala ona inwestorom na rzeczywiste określenie przewagi konkurencyjnej firmy w sposób łatwy do zrozumienia. Ogranicza to konieczność podejmowania przez inwestorów prób jakościowego określenia, w jaki sposób dana spółka jest lepsza od innych, co jest procesem podatnym na błędy ludzkie i błędną interpretację informacji. Chodzi o to, aby czynniki jakościowe znalazły odzwierciedlenie w liczbach, w przeciwnym razie firma będzie bardziej podatna na składanie zbyt wysokich i zbyt niskich obietnic.

  • Wadą tej metody jest to, że zakłada ona brak wzrostu, a więc wyklucza wiele akcji wzrostowych, które mogą mieć przewagę konkurencyjną, ale decydują się na reinwestowanie środków w celu zdobycia większego udziału w rynku.

Ten rodzaj analizy jest zatem najbardziej odpowiedni dla dojrzałych firm, które bardziej koncentrują się na rentowności.

Wycena akcji $FB

Wycena 400 USD za akcję może nie być nierealistyczną wartością.

Aby udowodnić, jak bardzo niedowartościowana jest Meta $FB, przeprowadzono analizę zdyskontowanych wstecz przepływów pieniężnych w celu określenia stopy wzrostu niezbędnej do uzasadnienia obecnej ceny akcji wynoszącej 223 USD. Wyniki były następujące:

Widzimy, że w ciągu najbliższych pięciu lat spodziewany jest dwucyfrowy wzrost. To znaczy, jeśli chodzi o liczby i statystyki firmy.

Wydaje mi się bardzo mało prawdopodobne, że $FB będzie zwiększać wolne przepływy pieniężne jedynie w tempie 2,45%, a uważam, że dwucyfrowy wzrost zostanie utrzymany przynajmniej przez następne 10 lat. Dlatego uważam, że w przyszłości akcje mogą z łatwością osiągnąć poziom 400 USD.

Ryzyko

Jak wspomniano, TikTok, którego popularność stale rośnie, wydaje się być dużym ryzykiem dla Meta $FB. Dotyczy to zwłaszcza nastolatków, którzy wolą TikTok od Instagrama.

W ciągu ostatnich kilku lat liczba użytkowników Instagrama wśród amerykańskich nastolatków spadła, natomiast liczba użytkowników TikTok wzrosła. Dzieje się tak dlatego, że nastolatki uważają TikTok za bardziej zabawny i pozytywny niż inne platformy mediów społecznościowych.

Innym potencjalnym zagrożeniem jest ciągły strumień kontrowersji, które nękają społeczeństwo. Kiedy już myśleliśmy, że usłyszeliśmy wystarczająco dużo negatywnych informacji o firmie, pojawiły się doniesienia, że Meta$FB rozpoczął kampanię oszczerstw przeciwko TikTok.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy firma ucieka się do tej taktyki, ponieważ próbowała czegoś podobnego przeciwko Google $GOOGL-0.5% w 2011 r. W rezultacie Meta $FB naprawdę musi wymyślić, jak unikać negatywnych nagłówków w sposób, w jaki robi to większość jej konkurentów.

Jednak powstanie TikTok i kontrowersje nie powstrzymały firmy przed kontynuowaniem szybkiego wzrostu przychodów w ostatnich latach i oczekujemy, że Meta będzie nadal rosła pomimo konkurencji i negatywnych wiadomości.

Główny katalizator wzrostu

  • Głównym katalizatorem wzrostu dla akcji jest po prostu śmiesznie niska wycena, jaką rynek obecnie im przypisuje. Tak, stopy procentowe rosną i oczekuje się, że wolne przepływy pieniężne firmy Meta spadną o 2022 mld USD, jak wynika z prognozy analityków w części poświęconej wycenie.

Meta wciąż jednak drukuje pieniądze, utrzymując jednocześnie imponujące marże, a wolne przepływy pieniężne mają powrócić na ścieżkę wzrostu od 2023 roku. Dlatego też rynek ostatecznie popchnie akcje w kierunku wartości godziwej.

  • Ponadto Meta $FB skupi się w przyszłości bardziej na Instagram Reels, aby skuteczniej przeciwdziałać TikTok. Czy ta strategia się sprawdzi, jeszcze się okaże, ale pokazuje, że kierownictwo jest świadome problemu i aktywnie poszukuje rozwiązań, zamiast spoczywać na laurach.
  • Nie mniej ważna jest ogromna inwestycja w metawersum, która nie przyniosła jeszcze owoców.

Pytania do inwestorów

  • Czy posiadasz udziały w spółce Meta?
  • Czy korzystasz z możliwości zakupu przez firmę?
  • Czy sceptycznie podchodzisz do Mety, gdy widzisz np. trend TikTok?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet