S&P 500 ^GSPC
4,981.84
+0.13%
Nvidia NVDA
$674.72
-2.85%
Alphabet GOOG
$143.84
+1.15%
Amazon AMZN
$168.59
+0.90%
Meta META
$468.03
-0.68%
Tesla TSLA
$194.77
+0.52%
Apple AAPL
$182.32
+0.42%
Microsoft MSFT
$402.18
-0.15%

Jeśli chcesz inwestować przy użyciu sztucznej inteligencji, oto co powinieneś wiedzieć.

Mikolaj Stonkowicz
23. 5. 2023
5 min read

W ostatnich miesiącach z pewnością widziałeś rozwój sztucznej inteligencji na całym świecie.

Wszyscy zastanawiają się teraz, czy ta technologia zastąpi ich w pracy, czy też przejmie władzę nad światem. To jeden z bardziej rozpowszechnionych poglądów, ale tylko mniejszość naprawdę zastanawia się, w jaki sposób ta przyszła technologia może im pomóc.

Wraz z pojawieniem się OpenAI i ich chat bota ChatGPT, sztuczna inteligencja rozprzestrzeniła się w głównym nurcie. Ale sztuczna inteligencja pojawiła się na długo przed tym. Wszyscy spotykamy się z nią w codziennym życiu. Na przykład bankowość i transakcje online wykorzystują sztuczną inteligencję - to znaczy, jeśli kiedykolwiek płaciłeś kartą...

Sztuczna inteligencja jest świetna w przypadku dużej grupy zadań, które może wykonać za Ciebie. Ale zawsze pozostaje pytanie, czy może to zrobić lepiej niż ty.

To samo dotyczy inwestowania. Czy sztuczna inteligencja może inwestować za Ciebie, czy potrzebujesz dalszego rozwoju?

Czym jest sztuczna inteligencja i jak działa w inwestowaniu?

Sztuczna inteligencja to system komputerowy zaprojektowany do symulowania ludzkiej inteligencji. Uczy się i poprawia swoją analizę na podstawie otrzymywanych danych.

W inwestowaniu sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do analizy trendów rynkowych, wyników spółek i innych wskaźników ekonomicznych w celu zidentyfikowania najlepszych możliwości inwestycyjnych. Dzięki ciągłemu uczeniu się i doskonaleniu, algorytmy AI mogą zapewnić inwestorom cenne informacje, które ludzie mogą przeoczyć. Pozwala to inwestorom podejmować znacznie lepsze decyzje w krótszym czasie. Ponieważ sztuczna inteligencja nigdy nie ś pi, może pracować bez przerwy.

Inwestor po prostu przewija wyniki i wybiera to, co jest odpowiednie w danym momencie. Systemy te mogą działać jako doradcy finansowi wykorzystujący sztuczną inteligencję.

Korzyści z wykorzystania AI w inwestowaniu

Jedną z głównych zalet korzystania ze sztucznej inteligencji jest to, że może ona analizować ogromne ilości danych w ciągu kilku sekund, co ludziom może zająć godziny, a nawet dni.

Dzięki uczeniu maszynowemu sztuczna inteligencja może pomóc zidentyfikować trendy i wzorce, których ludzie nigdy nie byliby w stanie wykryć. Analizując historyczne trendy i wzorce, sztuczna inteligencja może przewidywać przyszłe ruchy cen akcji w oparciu zarówno o analizę techniczną, jak i fundamentalną.

Sztuczna inteligencja może również pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo błędu ludzkiego i stworzyć dokładniejszy i bardziej wiarygodny plan inwestycyjny dla traderów i inwestorów długoterminowych.

Dlaczego warto uważać

Jedną z największych wad wykorzystania sztucznej inteligencji w inwestowaniu są koszty. Oprogramowanie i usługi AI mogą być drogie, zwłaszcza dla inwestorów indywidualnych lub małych firm.

Ponadto zawsze istnieje ryzyko awarii algorytmu lub błędu komputera, co może prowadzić do znacznych strat. Algorytmy sztucznej inteligencji i analizy predykcyjne nie mogą uwzględniać wszystkiego, na przykład nieoczekiwanych zdarzeń, klęsk żywiołowych lub wstrząsów politycznych, które mogą mieć wpływ na rynki. Przy takiej zmienności rynku i nieprzewidywalnych siłach zewnętrznych wpływających na rynek akcji, dokładne przewidzenie dalszego postępowania może być trudne.

Zawsze najlepiej jest być samowystarczalnym i korzystać z tych technologii tylko jako uzupełnienie tego, co robisz obecnie. Niezależnie od tego, czy prowadzisz samochód, czy inwestujesz, ostatnia ostateczna decyzja człowieka jest najważniejsza. Istnieją dobrze funkcjonujące algorytmy do handlu, ale trzymają się one ustalonych linii, w ramach których mogą się poruszać. Gdy cena ulegnie odchyleniu, transakcja nie zostanie zrealizowana.

Dlatego bardzo trudno jest komputerowi handlować , na przykład fałszywymi wybiciami na akcjach, ponieważ wzór jest łamany, a następnie następuje ruch. Profesjonalni traderzy nadal są lepsi pod tym względem, ale to tylko kwestia czasu, zanim sztuczna inteligencja przynajmniej ich dogoni.

Narazie sztuczna inteligencja nie jest jeszcze na tyle doskonała, aby w pełni zastąpić żywego człowieka, a nawet profesjonalistę w tej dziedzinie. Inwestorzy detaliczni nie powinni zbytnio polegać na tej technologii i zawsze powinni podejmować własne decyzje. Oczywiście nie jest złym pomysłem, aby sztuczna inteligencja oceniała informacje o danej spółce lub bieżącym rozwoju rynku. Możesz użyć jej jako innej perspektywy, a to zawsze się przydaje, prawda?

Prawidłowo wykorzystana, może zaoszczędzić wiele czasu i energii, które można zainwestować gdzie indziej. W dzisiejszych czasach jest to nadal świetne narzędzie, ale mimo to należy pamiętać, że to wciąż tylko kod i maszyna. Nie ma intuicji i ludzkich uczuć. To może być zaleta, ale działa jak broń obosieczna .

Nie nadszedł jeszcze czas, by całkowicie powierzyć decyzje inwestycyjne sztucznej inteligencji.

Chętnie zapoznam się z Twoimi opiniami i doświadczeniami w komentarzach.

To nie jest porada finansowa. Przedstawiam publicznie dostępne dane i dzielę się moimi poglądami na temat tego, jak sam poradziłbym sobie w takich sytuacjach. Inwestowanie jest ryzykowne i każdy ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.