S&P 500 ^GSPC
5,096.27
+0.52%
Amazon AMZN
$176.76
+2.08%
Nvidia NVDA
$791.12
+1.87%
Alphabet GOOG
$139.78
+1.71%
Microsoft MSFT
$413.64
+1.45%
Meta META
$490.13
+1.26%
Apple AAPL
$180.75
-0.37%
Tesla TSLA
$201.88
-0.08%

Yapay zeka kullanarak yatırım yapmak istiyorsanız, bilmeniz gerekenler bunlar.

Burhan Yılmaz
23. 5. 2023
5 min read

Son aylarda, yapay zekanın dünya çapında yükselişini kesinlikle görmüşsünüzdür.

Artık herkes bu teknolojinin iş yerinde kendilerinin yerini alıp almayacağı ya da dünyayı ele geçirip geçirmeyeceği ile boğuşuyor. Bu, daha yaygın bir görüş, ancak yalnızca bir azınlık bu gelecek teknolojinin kendilerine nasıl yardımcı olabileceğine gerçekten bakıyor.

OpenAI ve sohbet botu ChatGPT 'nin ortaya çıkmasıyla yapay zeka ana akıma yayıldı. Ancak yapay zeka bundan çok daha önce buradaydı. Hepimiz günlük hayatta onunla karşılaşıyoruz. Örneğin, bankacılık ve çevrimiçi işlemlerde yapay zeka kullanılıyor - yani, daha önce bir kartla ödeme yaptıysanız...

Yapay zeka, sizin için gerçekleştirebileceği geniş bir görev grubu için harikadır. Ancak bu her zaman sizin yapabileceğinizden daha iyi yapıp yapamayacağı ile ilgili bir sorudur.

Aynı şey yatırım için de geçerlidir. Yapay zeka sizin için yatırım yapabilir mi yoksa daha fazla geliştirmeye mi ihtiyacınız var?

Yapay zeka nedir ve yatırımda nasıl çalışır?

YZ, insan zekasını simüle etmek için tasarlanmış bir bilgisayar sistemidir. Aldığı verilere dayanarak analizini öğrenir ve geliştirir.

Yatırımcılıkta YZ, en iyi yatırım fırsatlarını belirlemek içinpiyasa eğilimlerini, şirket performansını ve diğer ekonomik göstergeleri analiz etmek için kullanılır. Yapay zeka algoritmaları sürekli öğrenerek ve gelişerek yatırımcılara insanların gözden kaçırabileceği değerli içgörüler sağlayabilir. Bu da yatırımcıların daha kısa sürede çok daha iyi kararlar almasını sağlar. Yapay zeka asla uyumadığı için sürekli çalışabilir.

Yatırımcı daha sonra basitçe sonuçlar arasında gezinir ve o an için uygun olanı seçer. Bu sistemler yapay zeka kullanarak finansal danışman olarak hareket edebilir.

Yatırımda yapay zeka kullanmanın faydaları

Yapay zeka kullanmanın temel avantajlarından biri, insanların saatler hatta günler alabileceği büyük miktarda veriyi saniyeler içinde analiz edebilmesidir.

Makine öğrenimi sayesinde yapay zeka, insanların asla tespit edemeyeceği eğilimleri ve kalıpları belirlemeye yardımcı olabilir. Yapay zeka, geçmiş trendleri ve kalıpları analiz ederek, hem teknik hem de temel analize dayalı olarak gelecekteki hisse senedi fiyat hareketleri hakkında tahminler sağlayabilir.

Yapay zeka ayrıca insan hatası olasılığını azaltmaya ve tüccarlar ve uzun vadeli yatırımcılar için daha doğru ve güvenilir bir yatırım planı oluşturmaya yardımcı olabilir.

Neden dikkat

Yatırımda yapay zeka kullanmanın en büyük dezavantajlarından biri maliyettir. YZ yazılım ve hizmetleri, özellikle bireysel yatırımcılar veya küçük işletmeler için pahalı olabilir .

Buna ek olarak, her zaman algoritma hatası veya bilgisayar hatası riski vardır ve bu da önemli kayıplara yol açabilir. Yapay zeka algoritmaları ve tahmine dayalı analitik, piyasaları etkileyebilecek beklenmedik olaylar, doğal afetler veya siyasi karışıklıklar gibi her şeyi hesaba katamaz. Bu tür piyasa dalgalanmaları ve borsayı etkileyen öngörülemeyen dış güçler nedeniyle, bir sonraki hareket tarzını doğru bir şekilde tahmin etmek zor olabilir.

Kendinize güvenmek ve bu teknolojileri yalnızca şu anda yaptığınız işe ek olarak kullanmak her zaman en iyisidir. İster araba sürün ister yatırım yapın, son insan kararı en önemlisidir. Ticaret için iyi işleyen algoritmalar vardır, ancak bunlar içinde hareket edebilecekleri sabit hatlara bağlı kalırlar. Fiyat saptığında, ticaret yapılmaz.

Bu nedenle, bir bilgisayarın, örneğin hisse senetlerinde sahte kırılmalarla ticaret yapması çok zordur , çünkü model kırılır ve ardından hareket gerçekleşir. Profesyonel tüccarlar bu açıdan hala daha iyidir, ancak yapay zekanın en azından onları yakalaması sadece bir zaman meselesidir.

Şimdilik, yapay zeka henüz canlı bir insanın, hatta bu alandaki bir profesyonelin yerini tam olarak alabilecekkadar mükemmel değil. Bireysel yatırımcılar bu teknolojiye çok fazla güvenmemeli ve her zaman kendi kararlarını kendileri vermelidir. Elbette, belirli bir şirket veya mevcut piyasa gelişimi hakkındaki bilgileri yapay zekanın değerlendirmesini sağlamak kötü bir fikir değildir. Bunu başka bir bakış açısı olarak kullanabilirsiniz ve bu her zaman işe yarar, değil mi?

Doğru kullanıldığında, size başka yerlere yatırım yapabileceğinizçok fazla zaman ve enerji kazandırabilir . Günümüzde, hala harika bir araçtır, ancak buna rağmen, hala sadece kod ve bir makine olduğunu hatırlamanız gerekir. Sezgisi ve insani duyguları yok. Bu bir avantaj olabilir, ancak iki ucu keskin bir silah olarak çalışır.

Şimdi yatırım kararlarımızı tamamen yapay zekaya bırakmanın zamanı değil.

Görüşlerinizi ve deneyimlerinizi yorumlarda okumak isterim.

Bu bir finansal tavsiye değildir. Halka açık verileri sunuyorum ve durumları kendim nasıl ele alacağıma dair görüşlerimi paylaşıyorum. Yatırım risklidir ve herkes kararlarından sorumludur.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.