S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Temettü %25. 4 yıl içinde yatırımınızın karşılığını alacak mısınız?

Çetin Tilki
23. 5. 2023
6 min read

Temettü hisseleri hakkında yazmayı seviyorum çünkü bu, pasif gelir elde etmenin en meşru yollarından biri. Ancak işler kesinlikle göründüğü kadar pembe değil. Ve nedenini göstermek için bu örneği kullanacağız!

Yüksek temettüler "bedava" para mıdır?

Diyelim ki %25 temettü veren bir şirket bulduğunuzu düşünün. Hatta %50! Sonuçta bu, şirketin o yılki alış fiyatının yarısını ödediği anlamına gelir. Böylece, basit bir matematikle, iki yıl içinde sıfır olduğumuz ve artık para kaybedemeyeceğimiz gerçeğine ulaşırız! İlk bakışta bu ilginç görünür ve teoride doğrudur. Ancak gerçek genellikle oldukça farklıdır. Şimdi bunun neden böyle olduğuna bir göz atalım.

Ama en baştan başlamamız gerekiyor.

Temettü, şirketlerin sermayeyi hissedarlara geri verme şeklidir. Belirli bir dönem için net kârın hissedarlara ödenen kısmıdır. Temettü ödeme kararı şirketin yönetim kurulu tarafından, genellikle bir önceki dönemin karından verilir.

Temettü genellikle hisse başına bir dolar tutarı olarak ifade edilir; bir hissedara verilen toplam temettü, sahip olduğu hisse sayısına bağlıdır. Temettü oranı, ödenen temettünün hisse fiyatına oranıdır; örneğin, %3'lük bir temettü oranında, hissedar sahip olduğu her 1 dolarlık hisse için 0,03 dolar alır.

Dolayısıyla, %50 temettü ile 100 $ değerinde şirket hisseniz varsa, bir yıl içinde 50 $ ve bir sonraki yıl da 50 $ ödeme alırsınız. Böylece iki yıl sonra yatırdığınız miktarı geri kazanmış olursunuz ve hala 100 $ değerinde hisseniz kalır. Bu harika bir şey! Peki, öyle değil mi...

Temettünün düşme riski her zaman vardır. Ve istisnai olan %50'den bahsetmiyoruz. %25'lik bir temettüden bile bahsetmiyoruz. Yüzde 10 ila 15 bile dikkatinizi çekmeli. Peki neden?

Çünkü bu kadar yüksek bir temettü ile ilişkili birçok tehlike vardır.

  • Büyüme sorunlarına işaret edebilir - Bir şirketin çok fazla büyüme veya yatırım fırsatı yoksa, kârının çoğunu yüksek temettü ödemek için kullanabilir. Ancak, uzun vadede şirketlerin büyümesi ve yenilik yapması gerekir. Çok yüksek temettüler fırsat eksikliğine işaret edebilir.
  • Sınırlı nakit rezervi - Yüksek temettüler bir firmadan çok fazla nakit çeker, bu da firmanın kenara nakit koyma, yatırım yapma ve fırsatları hemen değerlendirme kabiliyetini sınırlayabilir. Şoklar veya durgunluklar durumunda kolayca risk altına sokabilir.
  • Alternatif eksikliği - Eğer bir firma serbest nakdi için yüksek temettüden daha iyi alternatifler görmüyorsa, bu durum strateji veya pazar konumuyla ilgili sorunlara işaret edebilir.

Sürdürülebilirlik açısından, temettü verimi %25 civarında olan firmalar genellikle bu ödeme seviyesini birkaç yıl boyunca korumayı başarır. Ancak, daha uzun vadelerde, özellikle de durgunluk veya olumsuz ekonomik koşullar sırasında, genellikle sorunlarla karşılaşırlar ve ödeme oranlarını düşürmek zorunda kalırlar. Hem de çoğu zaman oldukça sert bir şekilde. O zaman sadece yüksek bir temettüye sahip olmadığınızı değil, aynı zamanda başka hiçbir potansiyeli olmayan "değersiz" hisselere de sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Genel olarak, temettü ne kadar yüksek olursa, uzun vadede sürdürülmesi o kadar zor olur.

Bir şirket yüksek bir temettü ödüyorsa (%10'un üzerinde), nakit rezervlerinin, borç seviyelerinin, büyüme beklentilerinin ve temettü ödemelerini sürdürme potansiyelinin ne olduğu kesinlikle dikkate alınmalıdır. Her durumda, yüksek temettü tek başına risk anlamına gelmez. Ödemenin sürdürülebilirliğini etkileyen diğer faktörler de analiz edilmelidir. Bir de başka bir seçenek var.

Aşırı yüksek bir temettü ile hisse fiyatındaki düşüş arasındaki bağlantı nedir?

Hisse fiyatı düştüğünde temettü verimi artar, çünkü temettü verimi ödenen temettünün hisse fiyatına oranı olarak hesaplanır. Dolayısıyla hisse fiyatı düştüğünde, ödenen temettü miktarı değişmese bile temettü verimi otomatik olarak yükselir. Bir örneğe bakalım.

Bir firmanın hisse başına 1$ temettü ödediğini ve bir hissenin fiyatının 100$ olduğunu varsayalım. O zaman temettü verimi %1'dir (1$ bölü 100$).

Şimdi hisse senedi fiyatı 50 dolara düştü. Firma hala hisse başına 1$ temettü ödüyor. Ödenen temettü miktarı değişmemiş olsa da, hisse senedi fiyatı düştüğü için temettü verimi %1'den %2'ye yükselmiştir.

Bu mekanizma otomatik olarak çalışır - hisse senedi fiyatı düşerse, temettü verimi yükselir çünkü oranın paydası (hisse senedi fiyatı) değişirken pay (ödenen temettü) aynı kalır.

PBR
$17.35 -$0.23 -1.31%
1 Day
-0.01%
5 Days
+0.23%
1 Month
+10.29%
6 Months
+20.91%
YTD
+9.88%
1 Year
+50.38%
5 Years
+8.25%
Max.
+145.53%

Capital Structure

Market Cap
112.36B
Enterpr. Val.
163.52B
Revenue
105.47B
Shares Out.
6.52B
Debt/Capital
0.44
FCF Yield
28.18%

Valuation / Dividends

P/E
4.18
EPS
4.12
P/S
1.09
P/B
1.48
Div. Yield
16.46%
Div. Payout
71.69%

Capital Eff. / Margins

ROIC
16.90%
ROE
35.51%
ROA
13.12%
Gross
51.10%
Operating
38.71%
Net Profit
25.48%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Basitçe söylemek gerekirse, yatırımcı güvenindeki düşüş ve hisse fiyatındaki düşüş nedeniyle, hissedarlar daha yüksek bir temettü verimi şeklinde temettüden daha fazla para alacaklardır. Bu, hisse fiyatlarındaki düşüşü telafi etmenin bir yoludur.

Çoğu zaman ilk mekanizma ikincisiyle el ele gider. Bir hisse senedinin başı derttedir veya risklerle karşı karşıyadır - örneğin $PBR+0.0% ve jeopolitik risklerine bakın. Alternatif olarak, belki de karlılık, FCF, borç vb. ile mücadele ediyordur. Yatırımcılar bunu görür ve hisse senedini terk ederek fiyatını düşürür. Böylece, ikinci mekanizma getiriyi artırır ve bu da baş döndürücü yüksekliklere çıkabilir. Ancak belirttiğim gibi bu nadiren sürdürülebilirdir.

Sonuç

Peki bundan ne çıkarabiliriz? Yüksek getiri sadece birkaç yıl içinde kara geçmek için harika bir fırsat olabilir mi? Evet, olabilir. Ancak büyük bir risk almanın büyük bir karşılığı var. 25 getirisi olan bir şirket bu temettüyü 4 yıl boyunca sürdürebilir, bu durumda gerçekten sıfırda olursunuz. Ancak satın aldıktan kısa bir süre sonra temettünün ve dolayısıyla hisse fiyatının düşmesi ve yatırımınızın değer kaybetmesi riskini de alırsınız. Maceracı aktif yatırımcılar bundan faydalanabilir, ancak yüksek getirinin bedava hızlı para olduğunu kesinlikle söyleyemezsiniz, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.