S&P 500 ^GSPC
5,078.17
+0.17%
Meta META
$487.05
+1.10%
Alphabet GOOG
$140.10
+0.97%
Apple AAPL
$182.63
+0.81%
Amazon AMZN
$173.54
-0.68%
Nvidia NVDA
$787.01
-0.49%
Tesla TSLA
$199.73
+0.17%
Microsoft MSFT
$407.48
-0.01%

Organy regulacyjne kontra Binance: giełda kryptowalut oskarżona o mieszanie środków klientów i własnych przychodów

Jakub Blaszkowycz
23. 5. 2023
11 min read

Jedna z największych giełd kryptowalut na świecie, Binance, połączy środki swoich klientów z przychodami firmy w 2020 i 2021 roku, co narusza amerykańskie przepisy finansowe, które wymagają, aby pieniądze klientów były przechowywane oddzielnie.

Jedno ze źródeł podało, że zaangażowane kwoty sięgały miliardów dolarów, które były niemal codziennie mieszane na rachunkach giełdy prowadzonych w amerykańskim banku Silvergate Bank. Dokumenty bankowe pokazują, że 10 lutego 2021 r. Binance połączyło 20 milionów dolarów ze swojego konta firmowego z 15 milionami dolarów z konta, na które klienci wysyłali pieniądze.

Przepływy pieniężne Binance wskazują na brak kontroli wewnętrznej w celu zapewnienia, że środki klientów były wyraźnie rozróżnialne i oddzielone od przychodów firmy. Trzech byłych amerykańskich organów regulacyjnych zgodziło się, że mieszanie tych funduszy narażało aktywa klientów na ryzyko poprzez zaciemnianie ich lokalizacji.

"Klienci Binance nie powinni potrzebować audytu kryminalistycznego, aby dowiedzieć się, gdzie znajdują się ich pieniądze" - powiedział John Reed Stark, były szef biura ds. egzekwowania oszustw internetowych w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

W ostatnich latach giełda szybko się rozwinęła, stając się kluczowym graczem na rynku kryptowalut. Umożliwia handel szeroką gamą kryptowalut przy minimalnych regulacjach, przyciągając zarówno inwestorów głównego nurtu, jak i oszustów i przestępców.

Przy ogromnym wolumenie transakcji można by oczekiwać, że będą istniały ścisłe zasady i kontrole, ale było odwrotnie, a Binance skomentowało swoją praktykę jako "higienę cybernetyczną". Do zeszłego roku Binance zezwalało na całkowicie anonimowy handel bez weryfikacji tożsamości użytkowników, co było dość dziwne, biorąc pod uwagę charakter działalności.

Binance zaprzeczyło jednak, jakoby łączyło depozyty klientów i fundusze firmowe na tych samych kontach.

"Konta te nie były wykorzystywane do przyjmowania depozytów użytkowników; były one wykorzystywane do ułatwiania użytkownikom zakupów kryptowalut, powiedział rzecznik Brad Jaffe. "Nigdy nie było żadnego mieszania, ponieważ są to w 100% fundusze korporacyjne". Kiedy użytkownicy wysyłali pieniądze na konto, nie wpłacali pieniędzy, ale kupowali niestandardową kryptowalutę BUSD powiązaną z dolarem".

Giełda Binance zaprzecza, jakoby niewłaściwie zarządzała pieniędzmi swoich klientów. Według rzecznika Brada Jaffe, firma nie wykorzystywała kont klientów do przechowywania ich depozytów, a jedynie do pośredniczenia w zakupach kryptowalut.

Jednak byłe organy regulacyjne w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd stwierdziły, że Binance skazało się za kłamstwo. Do niedawna informował klientów na swojej stronie internetowej, że mogą wysyłać "depozyty" w dolarach na swoje konta, które następnie będą przechowywane w postaci kryptowalut BUSD. Mówiła nawet klientom, że mogą wypłacić swoje depozyty z powrotem w gotówce w dowolnym momencie. W ten sposób takie twierdzenia stworzyły uzasadnione oczekiwanie klientów, że ich fundusze będą podlegać takiej samej ochronie jak tradycyjne depozyty bankowe, zasugerował jeden z organów regulacyjnych.

  • Binance stwierdziło jednak, że "termin 'depozyt' jest terminem komunikacyjnym, a nie wskazaniem technicznego traktowania funduszy".

Silvergate Bank w roli głównej

Dokumentacja bankowa i firmowa z lat 2019-2021 oraz wywiady z byłymi pracownikami ujawniły, że Binance wykorzystywało Silvergate Bank z siedzibą w USA jako podstawę swoich operacji finansowych.

Według źródeł i dokumentacji bankowej przychody Binance wpływały na konto Silvergate należące do Binance Holdings z siedzibą na Kajmanach. Dolary klientów trafiały na konto Silvergate Key Vision Development, firmy z Seszeli kontrolowanej przez CEO Binance, Changpenga Zhao.

Według źródeł i dokumentacji bankowej, w lutym 2021 r. Binance połączyło pieniądze klientów i przychody firmy na trzecim koncie Silvergate należącym do spółki z Kajmanów kontrolowanej przez Zhao. Następnie Binance przelało pieniądze z tego trzeciego konta na powiązaną z dolarem kryptowalutę BUSD. Zapisy w łańcuchu bloków pokazują, że Binance kupiło BUSD o wartości co najmniej 18 miliardów dolarów między styczniem 2020 r. a grudniem 2021 r.

Byłe organy regulacyjne stwierdziły, że przelewy między kontami i do kryptowalut mogą pozwolić Binance na ukrywanie funduszy przed organami podatkowymi w krajach, w których działa. Źródło wewnątrz Binance powiedziało, że był jeszcze jeden motyw: Zhao nie ufał bankom i kiedyś powiedział reporterowi, że obawia się, że mogą one zamrozić konta jego firmy. Binance zamieniło więc gotówkę na kryptowaluty, mieszając w ten sposób pieniądze klientów z przychodami firmy.

Pięć miesięcy po uruchomieniu giełdy w Szanghaju w lipcu 2017 r. Zhao powiedział w wywiadzie dla azjatyckiej stacji telewizyjnej Tech, że Binance nie ma partnerów bankowych, ponieważ klienci lokują pieniądze wyłącznie w kryptowalutach.

Sytuacja zmieniła się jednak w 2018 r., gdy Binance starało się uruchomić kilka lokalnych giełd, na których klienci mogliby kupować kryptowaluty za zwykłą walutę. Zhao wysłał przedstawicieli, aby znaleźli banki i firmy płatnicze chętne do zaakceptowania Binance jako klienta. Nikt jednak nie odważył się zainwestować pieniędzy i zaufać branży kryptowalutowej, w której istnieje wiele niewiadomych.

Po długich i nieudanych poszukiwaniach z pomocą przyszedł w końcu Silvergate Bank. W ostatnich latach ten niewielki bank z siedzibą w San Diego przestawił się z pierwotnego ukierunkowania na udzielanie pożyczek na nieruchomości lokalnym klientom na obsługę firm kryptowalutowych.

Z czasem Zhao tak polubił Silvergate, że otworzył tam 3 główne rachunki do różnych celów firmowych. Były to konta dla Binance Holdings, Key Vision i Merit Peak, które stanowiły rdzeń globalnej sieci finansowej giełdy kryptowalut.

Samuel Lim, ówczesny dyrektor ds. zgodności Binance, miał poważne obawy dotyczące nadmiernego polegania giełdy na Silvergate ze względu na wymogi banków amerykańskich dotyczące ścisłego monitorowania transakcji klientów. Lim napisał do kadry kierowniczej w wewnętrznej notatce z 2020 r., że "najlepszym długoterminowym rozwiązaniem jest zmniejszenie naszej zależności od banków amerykańskich".

  • W marcowym pozwie CFTC oskarżyła Lim o pomoc i podżeganie do naruszeń amerykańskiego prawa przez Binance "poprzez umyślne zachowanie, które podważyło program zgodności Binance".

Obawy Lima nie były bezpodstawne. W miarę jak Binance szybko się rozwijało, stawało się coraz bardziej zależne od Silvergate i jego usług. Konta w Silvergate stanowiły dużą część przepływów funduszy Binance i pozwoliły firmie przyjmować depozyty klientów i konwertować je na kryptowaluty bez konieczności poddawania się ścisłej kontroli tradycyjnych banków. Dla Binance była to idealna symbioza, która pomogła jej szybko wzrosnąć. Jednocześnie stanowiła ona słaby punkt, który mógłby zostać łatwo wykorzystany przez organy regulacyjne, gdyby dowiedziały się, jak to działa.

Lim podobno starał się uwolnić Binance od zależności od amerykańskiego systemu finansowego i wezwał kierownictwo firmy do dywersyfikacji źródeł przychodów i większej współpracy z bankami. Kierownictwo Binance w większości zignorowało jednak jego zalecenia i nadal polegało na Silvergate, które zapewniło im wygodny sposób na obejście przepisów i zdobycie coraz większego udziału w rynku.

Faktem pozostaje, że środki te na wszystkich rachunkach zostały połączone i ostatecznie przekształcone w token BUSD. Szacuje się, że co najmniej 18 miliardów dolarów zostało zamienionych na tokeny BUSD.

Zakaz BUSD

Jednak w lutym nowojorskie organy regulacyjne nakazały Paxos zaprzestanie emisji BUSD, powołując się na błędy Paxos w ocenie ryzyka i należytej staranności.

Rzecznik Paxos powiedział, że firma "dobrowolnie ogłosiła zamiar zakończenia współpracy z Binance i od tego czasu z powodzeniem zakończyła wszystkie relacje handlowe z Binance".

Według Nansena, odkąd Paxos przestał emitować BUSD, Binance zmniejszyło swoje zasoby monet do około 3 miliardów dolarów. Nikt jednak nie był w stanie ustalić, dlaczego Binance zmniejszyło te zasoby ani w jaki sposób je przekonwertowało. Merit Peak otrzymał również pieniądze z innych źródeł, w tym setki milionów dolarów z konta Binance US.

Następnie w 2020 r. pojawiło się kolejne interesujące ogłoszenie, że Silvergate zamknie konto Key Vision od Binance (jedno z 3 głównych kont) w połowie 2021 r. Silvergate podjął decyzję w oparciu o fakt, że Key Vision dokonywał transakcji, które były nieodpowiednie dla konta bankowego.

Binance zaczęło następnie używać konta Key Vision w Signature Bank do otrzymywania środków klientów, zgodnie ze źródłami i zrzutami ekranu transakcji użytkowników. Niestety, Signature Bank również nie był rozwiązaniem; Binance potrzebowało innych banków.

W szczególności potrzebował niezawodnego konta bankowego w euro. Znalazła rozwiązanie na Litwie, które zapewniło jej bazę w Unii Europejskiej i prosty proces rejestracji. W maju 2020 roku Binance założyło litewską spółkę o pierwotnej nazwie Binance UAB z Zhao jako jedynym udziałowcem.

  • Później Binance przedstawiło tę firmę, przemianowaną na Bifinity, jako swojego "oficjalnego dostawcę płatności fiat-to-crypto".

Bifinity stało się ważną częścią rozwoju biznesowego Binance. Niedawno uzyskało licencję na świadczenie usług kryptowalutowych na Litwie, pomimo ostrzeżeń ze strony banku centralnego, co pozwoli Binance oferować swoje usługi w całej UE za pośrednictwem litewskiej bazy.

W ubiegłym roku Litas otrzymał pozwolenie na prowadzenie banku specjalizującego się w kryptowalutach, który Binance planuje otworzyć w Europie. Posunięcie to znacznie wzmocniłoby infrastrukturę finansową giełdy i pozwoliłoby jej lepiej konkurować z głównymi graczami w branży.

Aby stać się pełnoprawnym bankiem, Binance musi wykazać organom regulacyjnym, że posiada solidne systemy zgodności i nie angażuje się w działania związane z praniem pieniędzy. W przeszłości firma borykała się z niewystarczającą kontrolą źródeł funduszy klientów, co skłoniło niektóre kraje do nałożenia sankcji, a władze do zbadania jej działalności. W związku z tym Binance musiało ostatnio wzmocnić swoje kontrole zgodności.

Rozwiązaniem jest własny bank

Otwarcie banku stanowiłoby dla Binance znaczącą zmianę w stosunku do jego korzeni jako niezależnej giełdy kryptowalut. Pozwoliłoby mu to mieć większy wpływ na tradycyjny system finansowy i wykorzystywać oszczędności swoich klientów do handlu, udzielania pożyczek i inwestowania w inne firmy. To uczyniłoby ją bardziej podobną do dużych banków inwestycyjnych.

Na początku będzie to jednakoznaczać większą uwagę ze strony organów regulacyjnych, które będą uważnie monitorować rozwój Binance Bank, aby uniknąć prania pieniędzy lub obchodzenia przepisów. Jeśli Binance chce stać się naprawdę poważnym globalnym bankiem inwestycyjnym, będzie musiał zdobyć ich pełne zaufanie i przekonać ich, że kontroluje wszystkie aspekty swojej rozległej działalności.

Kiedy litewski parlament debatował w zeszłym roku nad nową ustawą mającą na celu zaostrzenie przepisów dotyczących firm kryptowalutowych w tym kraju, Saulius Galatiltis (CEO Bifinity) wezwał komisję parlamentarną do unikania bardziej rygorystycznych przepisów. Zwrócił uwagę na płatności podatkowe Bifinity w ubiegłym roku, co uczyniło ją jednym z największych podatników na Litwie.

"Ten biznes jest globalny, w wielu krajach na całym świecie" - powiedział Galatiltis komisji podczas dyskusji na temat Bifinity. "Myślę, że firma, która działa globalnie i płaci podatki lokalnie, musi być atrakcyjna dla każdego kraju" - powiedział. Galatiltis.

Parlament ostatecznie przegłosował złagodzony zestaw zasad. Litewskie ministerstwo finansów poinformowało, że Bifinity uczestniczyło w formalnym procesie "dostarczania komentarzy i sugestii" na temat projektu ustawy, wraz z innymi instytucjami i uczestnikami rynku.

Więcej informacji na temat Bifinity można znaleźć tutaj: Binance uruchamia firmę zajmującą się technologią płatności, Bifinity | Blog Binance


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.