S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

Düzenleyiciler Binance'e karşı: kripto borsası müşteri fonlarını ve kendi gelirini karıştırmakla suçlanıyor

Halil Toprak
23. 5. 2023
11 min read

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, müşterilerinin fonlarını 2020 ve 2021'de şirketin gelirleriyle birleştirecek ve bu da müşteri parasının ayrı tutulmasını gerektiren ABD mali düzenlemelerine aykırı.

Kaynaklardan biri, söz konusu meblağların milyarlarca dolar olduğunu ve borsanın ABD bankası Silvergate Bank'ta tutulan hesaplarında neredeyse her gün karıştırıldığınısöyledi. Banka kayıtları, 10 Şubat 2021'de Binance'in kurumsal hesabından 20 milyon dolar ile müşterilerin para gönderdiği bir hesaptan 15 milyon doları karıştırdığını gösteriyor.

Binance'in nakit akışları, müşteri fonlarının açıkça ayırt edilebilir ve şirketin gelirlerinden ayrı olmasını sağlamak için dahili kontrollerin eksik olduğunu göstermektedir. Üç eski ABD'li düzenleyici, bu fonların karıştırılmasının müşteri varlıklarını konumlarını gizleyerek riske attığı konusunda hemfikirdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun İnternet dolandırıcılığı uygulama bürosunun eski başkanı John Reed Stark, "Binance müşterileri paralarının nerede olduğunu öğrenmek için adli denetime ihtiyaç duymamalı" dedi.

Borsa son yıllarda hızla büyüyerek kripto para piyasasında önemli bir oyuncu haline geldi. Çok çeşitli kripto para birimlerinin minimum düzenleme ile alınıp satılmasına olanak tanıyarak hem ana akım yatırımcıları hem de dolandırıcıları ve suçluları cezbetti.

Büyük işlem hacmiyle birlikte, sıkı kurallar ve kontroller olması beklenirdi, ancak bunun tam tersi oldu ve Binance uygulamasını "siber hijyen" olarak yorumladı. Geçen yıla kadar Binance, kullanıcıların kimliklerini doğrulamadan tamamen anonim ticarete izin veriyordu ki bu, işin doğası göz önüne alındığında oldukça garipti.

Ancak Binance, müşteri mevduatlarını ve şirket fonlarını aynı hesaplarda karıştırdığını reddetti.

Sözcü Brad Jaffe, "Bu hesaplar kullanıcı mevduatlarını kabul etmek için kullanılmadı; kullanıcıların kripto para satın almalarını kolaylaştırmak için kullanıldı" dedi. "Bunlar %100 kurumsal fonlar olduğu için hiçbir zaman herhangi bir karışıklık olmadı." Kullanıcılar hesaba para gönderdiklerinde para yatırmıyor, dolara bağlı özel yapım bir BUSD kripto para birimi satın alıyorlardı."

Binance borsası müşterilerinin parasını yanlış kullandığını reddediyor. Sözcü Brad Jaffe'ye göre, şirket müşterilerin hesaplarını mevduatlarını saklamak için değil, yalnızca kripto para alımlarına aracılık etmek için kullanıyordu.

Ancak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndaki eski düzenleyiciler Binance'in yalan söylemekten suçlu bulunduğunu söyledi. Yakın zamana kadar, web sitesinde müşterilerine hesaplarına dolar cinsinden "mevduat" gönderebileceklerini ve bunu daha sonra BUSD kripto para birimleri şeklinde tutacağını bildirdi. Hatta müşterilere istedikleri zaman mevduatlarını nakit olarak geri çekebileceklerini bile söyledi. Bir düzenleyici kurum, bu tür iddiaların müşterilerde, fonlarının geleneksel banka mevduatlarıyla aynı korumalardan yararlanacağı yönünde meşru bir beklenti yarattığını öne sürdü.

  • Ancak Binance, "' mevduat' teriminin bir iletişim terimi olduğunu, fonların teknik muamelesinin bir göstergesi olmadığını" söyledi.

Silvergate Bank başrolde

2019-2021 yılları arasındaki banka ve şirket kayıtları ve eski çalışanlarla yapılan görüşmeler, Binance'in ABD merkezli Silvergate Bank'ı finansal operasyonlarının ana dayanağı olarak kullandığını ortaya koydu.

Kaynaklara ve banka kayıtlarına göre, Binance'in geliri Cayman merkezli Binance Holdings'e ait bir Silvergate hesabına akıyordu. Müşterilerin dolarları, Binance CEO'su Changpeng Zhao tarafından kontrol edilen bir Seyşeller şirketi olan Key Vision Development'ın Silvergate hesabına gitti.

Kaynaklara ve banka kayıtlarına göre, Şubat 2021'de Binance, müşteri parasını ve şirket gelirini Zhao tarafından kontrol edilen bir Cayman şirketine ait üçüncü bir Silvergate hesabında birleştirdi. Daha sonra Binance bu üçüncü hesaptan dolar bağlantılı BUSD kripto para birimine para aktardı. Blok zincirindeki kayıtlar, Binance'in Ocak 2020 ile Aralık 2021 arasında en az 18 milyar dolar değerinde BUSD satın aldığını gösteriyor.

Eski düzenleyiciler, hesaplar arasında ve kripto para birimlerine yapılan transferlerin Binance'in faaliyet gösterdiği ülkelerdeki vergi makamlarından fonları gizlemesine olanak sağlayabileceğini söyledi. Binance içinden bir kaynak, başka bir neden daha olduğunu söyledi: Zhao bankalara güvenmiyordu ve bir keresinde bir muhabire şirketinin hesaplarını dondurabileceklerinden korktuğunu söylemişti. Böylece Binance nakit parayı kripto paraya dönüştürerek bu süreçte müşteri parası ile şirket gelirini birbirine karıştırdı.

Temmuz 2017'de Şangay borsasını açtıktan beş ay sonra Zhao, Asya TV kanalı Tech'e verdiği bir röportajda Binance'in bankacılık ortağı olmadığını çünkü müşterilerin paralarını yalnızca kripto para birimlerine yatırdığını söyledi.

Ancak durum 2018'de Binance'in müşterilerin normal para birimiyle kripto para satın alabileceği birkaç yerel borsa açmaya çalışmasıyladeğişti. Zhao, Binance'i müşteri olarak kabul etmeye istekli bankalar ve ödeme şirketleri bulmaları için temsilciler gönderdi. Ancak kimse pek çok belirsizliğin olduğu kripto sektörüne para yatırmaya ve güvenmeye cesaret edemedi.

Uzun ve başarısız bir arayışın ardından Silvergate Bank nihayet imdada yetişti. Son yıllarda, San Diego merkezli küçük banka, yerel müşterilere gayrimenkul kredisi verme konusundaki orijinal odağından kripto şirketlerine hizmet vermeye geçti.

Zamanla Zhao Silvergate'e o kadar bağlandı ki farklı şirket amaçları için orada 3 büyük hesap açtı. Bunlar, kripto borsasının küresel finans ağının çekirdeğini oluşturan Binance Holdings, Key Vision ve Merit Peak hesaplarıydı.

O dönemde Binance'in Uyum Direktörü olan Samuel Lim, ABD bankalarının müşteri işlemlerini yakından izleme gereklilikleri nedeniyle borsanın Silvergate'e aşırı bağımlılığı konusunda ciddi endişelere sahipti. Lim, 2020 yılında yöneticilere gönderdiği bir iç yazıda "en iyi uzun vadeli çözümün ABD bankalarına olan bağımlılığımızı azaltmak olduğunu" yazdı.

  • CFTC'nin Mart ayında açtığı davada Lim, "Binance'in uyum programını baltalayan kasıtlı davranışlarıyla" Binance'in ABD yasalarını ihlal etmesine yardım ve yataklık etmekle suçlandı.

Lim'in endişeleri temelsiz değildi. Binance hızla büyüdükçe, Silvergate'e ve hizmetlerine giderek daha bağımlı hale geldi. Silvergate'teki hesaplar Binance'in fon hareketlerinin büyük bir kısmını oluşturuyor ve şirketin müşteri mevduatlarını kabul etmesine ve geleneksel bankaların sıkı incelemesiyle karşılaşmak zorunda kalmadan bunları kripto para birimine dönüştürmesine olanak tanıyordu. Binance için bu, hızla yükselmesine yardımcı olan ideal bir ortak yaşamdı. Aynı zamanda, nasıl çalıştığını öğrenmeleri halinde düzenleyiciler tarafından kolayca istismar edilebilecek zayıf bir noktayı temsil ediyordu.

Lim'in Binance'i ABD finans sistemine olan bağımlılığından kurtarmaya çalıştığı ve şirket yönetimini gelir kaynaklarını çeşitlendirmeye ve bankalarla daha fazla ortaklık kurmaya çağırdığı bildirildi. Ancak Binance yöneticileri Lim'in tavsiyelerini çoğunlukla göz ardı etti ve düzenlemeleri atlatmak ve giderek artan bir pazar payı elde etmek için kendilerine uygun bir yol sağlayan Silvergate'e güvenmeye devam etti.

Gerçek şu ki, tüm hesaplardaki bu fonlar karıştırıldı ve sonunda BUSD tokenine dönüştürüldü. En az 18 milyar doların BUSD tokenlerine dönüştürüldüğü tahmin edilmektedir.

BUSD yasağı

Ancak Şubat ayında New York düzenleyicileri, Paxos'un risk değerlendirmesi ve durum tespiti konusundaki başarısızlıklarını gerekçe göstererek Paxos'un BUSD ihraç etmeyi durdurmasını emretti.

Bir Paxos sözcüsü, şirketin "Binance ile olan ilişkisini sonlandırma niyetini gönüllü olarak açıkladığını ve o zamandan beri Binance ile olan tüm alım satım ilişkilerini başarıyla sonlandırdığını" söyledi.

Nansen'e göre, Paxos BUSD ihracını durdurduğundan beri, Binance coin varlıklarını yaklaşık 3 milyar dolara düşürdü. Ancak kimse Binance'in bu varlıkları neden azalttığını ya da nasıl dönüştürdüğünü belirleyemedi. Merit Peak, Binance ABD hesabından yüz milyonlarca dolar da dahil olmak üzere başka kaynaklardan da para aldı.

Ardından 2020'de, Silvergate'in 2021'in ortalarında Binance'in Key Vision hesabını (3 ana hesaptan biri) kapatacağına dair ilginç bir duyuru daha geldi. Silvergate, Key Vision'ın bir banka hesabı için uygun olmayan işlemler yaptığı gerçeğine dayanarak bu kararı aldı.

Kaynaklara ve kullanıcı işlemlerinin ekran görüntülerine göre, Binance daha sonra müşteri fonlarını almak için Signature Bank'taki Key Vision hesabını kullanmaya başladı. Ne yazık ki, Signature Bank da çözüm değildi; Binance'in başka bankalara ihtiyacı vardı.

Özellikle de avro cinsinden güvenilir bir banka hesabına ihtiyacı vardı. Litvanya'da, kendisine Avrupa Birliği'nde bir üs ve basit bir kayıt süreci sağlayan bir çözüm buldu. Mayıs 2020'de Binance, başlangıçta Binance UAB olarak adlandırılan ve tek hissedarı Zhao olan bir Litvanya şirketi kurdu.

  • Binance daha sonra Bifinity olarak yeniden adlandırılan şirketi "resmi fiat-kripto ödeme sağlayıcısı" olarak tanıttı.

Bifinity, Binance'in iş geliştirmesinin önemli bir parçası haline geldi. Kısa süre önce, merkez bankasının uyarılarına rağmen Litvanya'da kripto hizmetleri sunmak için bir lisans aldı ve bu da Binance'in hizmetlerini Litvanya üssü aracılığıyla AB genelinde sunmasına olanak tanıyacak.

Geçtiğimiz yıl Litas, Binance'in Avrupa'da açmayı planladığı kripto para birimleri konusunda uzmanlaşmış bir bankayı işletme izni aldı. Bu hamle borsanın finansal altyapısını önemli ölçüde güçlendirecek ve sektördeki büyük oyuncularla daha iyi rekabet etmesini sağlayacak.

Tam teşekküllü bir banka olmak için Binance'in düzenleyicilere sağlam uyum sistemlerine sahip olduğunu ve kara para aklama faaliyetlerinde bulunmadığını göstermesi gerekiyor. Geçmişte, müşterilerin fon kaynaklarının yeterince incelenmemesi, bazı ülkelerin yaptırım uygulamasına ve yetkililerin faaliyetlerini araştırmasına neden oldu. Binance bu nedenle son zamanlarda uyumluluk kontrollerini güçlendirmek zorunda kaldı.

Çözüm kendi bankası

Bir banka açmak, Binance için bağımsız bir kripto para borsası olarak köklerinden önemli bir değişimi temsil edecektir. Geleneksel finansal sistem üzerinde daha fazla etkiye sahip olmasını ve müşterilerinin birikimlerini ticaret yapmak, borç vermek ve diğer şirketlere yatırım yapmak için kullanmasını sağlayacaktır. Bu da onu daha çok büyük yatırım bankaları gibi yapacaktır.

Bununla birlikte, başlangıçta, kara para aklama veya düzenlemelerin atlatılmasını önlemek için Binance Bank'ın gelişimini yakından izleyecek olandüzenleyicilerin daha fazla dikkati anlamına gelecektir. Binance gerçekten ciddi bir küresel yatırım bankası olmak istiyorsa, onların tam güvenini kazanmak ve onları geniş işinin tüm yönlerini kontrol ettiğine ikna etmek zorunda kalacak.

Litvanya parlamentosu geçen yıl ülkedeki kripto şirketlerine yönelik kuralları sıkılaştırmak için yeni bir yasayı tartıştığında, Saulius Galatiltis (Bifinity CEO'su) bir parlamento komitesini daha katı yasalardan kaçınmaya çağırdı. Galatiltis, Bifinity'nin geçen yıl yaptığı ve Litvanya'nın en büyük vergi mükelleflerinden biri olmasını sağlayan vergi ödemelerinin altını çizdi.

Galatiltis, Bifinity'yi tartışırken komiteye "Bu iş küresel, dünyanın pek çok ülkesinde faaliyet gösteriyor" dedi. "Küresel olarak faaliyet gösteren ve yerel olarak vergi ödeyen bir işletmenin her ülke için cazip olması gerektiğini düşünüyorum" dedi. Galatiltis.

Parlamento nihayetinde sulandırılmış bir dizi kural için oy kullandı. Litvanya Maliye Bakanlığı, Bifinity'nin diğer kurumlar ve piyasa katılımcılarıyla birlikte yasa taslağı hakkında "yorum ve önerilerde bulunmak" için resmi bir sürece dahil olduğunu söyledi.

Bifinity hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: Binance Ödeme Teknolojisi Şirketi Bifinity'yi Kurdu | Binance Blog


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.