S&P 500 ^GSPC 5,277.71 -0.53%
Meta META $475.32 -0.96%
Apple AAPL $191.79 +0.95%
Nvidia NVDA $1,145.46 +0.57%
Amazon AMZN $182.70 +0.30%
Microsoft MSFT $430.18 -0.03%
Alphabet GOOG $178.06 +0.02%
Tesla TSLA $176.76 +0.01%

Dokážeme předpovědět vývoj trhu na příštích několik měsíců? Dost možná ano

Historie se neopakuje. Dokáže se ale dost často v některých situacích podezřele podobat. Válka v Iráku v roce 2003 nemá mnoho paralel s ruskou invazí na Ukrajinu, snad kromě celosvětové nepopularity. Ale zdá se, že přinejmenším jedna spojitost existuje - to, jak se chovaly akcie. Několik analytiků se tak na základě tohoto faktu pokusilo předpovědět vývoj trhu.

Aktuální chování akcií se nápadně podobá tomu v roce 2003

Joachim Klement, stratég společnosti Liberum Capital v Londýně, říká, že pokud by akcie pokračovaly v irácké cestě, došlo by v příštích 10 obchodních dnech k pohybu do strany, ale v příštích dvou měsících by došlo k růstu o přibližně 5 až 10 %.

Technické ukazatele podle něj naznačují pokračování současného oživení.

V Evropě a ve Velké Británii se většina akcií stále nachází pod svými 200denními klouzavými průměry. Ve Spojených státech je to zhruba polovina - 51 % společností z indexu S&P 500 se nachází pod svým 200denním průměrem. "Stále častěji vidíme, že tyto akcie dohánějí ceny ze začátku letošního roku," říká.

Vývoj kolem války v roce 2003 a několik následujících a předcházejících let

Investoři jsou stále pesimističtí vůči akciím ve Velké Británii a v Evropě, a i když se americký ukazatel zotavil, dosáhl svého vrcholu kvůli obavám z inflace, dodává.

Vzhledem k tomu, že komodity jsou v centru pozornosti, možná by stálo za to se na ně podívat z dlouhodobého hlediska. Rovnovážný index 36 klíčových komodit měl 100letý trend poklesu, než se obrátil. 

Dle analytiků mají tyto dva grafy mnoho společného. Zdroj: Yahoo Finance

"Po roce 2000 se trend změnil a ceny začaly růst pod tlakem neutuchajícího růstu v Číně, jejíž celosvětový podíl důležitých komodit, jako je železná ruda, cement a uhlí, vzrostl do roku 2013 na 50 % z přibližně 5 % v roce 1980, což je zdaleka nejpůsobivější skok v historii," říká Jeremy Grantham, spoluzakladatel a stratég společnosti GMO. Podle něj "bude dlouhý nárůst poptávky v důsledku globálního rozvoje hnací silou opakovaných cyklů komoditního boomu po mnoho příštích desetiletí.

Varianta růstu a drobného oživení je v aktuálním moři obav z recese docela pozitivním solitérem. Historie se neopakuje a nelze na ni spoléhat. Ale malinko si zadoufat můžeme 😇😂

Nejedná se o investiční doporučení. Jde čistě o moje shrnutí dat dostupných na internetu a analýzy Steva Goldsteina. Každý investor musí provést svou důkladnou analýzu a rozhodnutí provést po zvážení své vlastní situace.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 329 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

se zlatem a stříbrem v záloze člověk nic nezkazí 😁💰 stříbro má krásnou cenu a je dost podhodnoceme, konec roku 50 usd za unci

Hm 🤔 to je dost zajímavá spojitost