S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Berkshire Hathaway očima Daniela Gladiše. Co říká na éru po Buffettovi?

Pavel Botek
24. 5. 2023
8 min read

I král investičního světa Warren Buffett je smrtelník. Přestože se Berkshire Hathaway, jeho investiční konglomerát, těší perfektní kondici a disponuje obrovskými finančními rezervami, čas nezastavíme. Brzy přijde den, kdy žezlo převezme Buffettův nástupce Greg Abel. My se tak v dnešním rozhovoru s Danielem Gladišem zaměříme právě na tohle téma a na poslední VH Berkshire.

Daniel Gladiš je spoluzakladatel investičního fondu Vltava Fund, který založil v roce 2004, kde je dodnes directorem. Vltava Fund je hodnotově orientovaný investiční fond kvalifikovaných investorů.

Sledoval jste letos výroční VH Berkshire? Pokud ano, jakou myšlenku byste z ní vyzdvihnul, nebo co vás zde nejvíce zaujalo?

Největší dojem na mě vždycky udělá, v jaké mentální kondici je Buffett i přes svůj vysoký věk a jak si užívá toho, co dělá. To je, myslím, velká inspirace pro každého, nejen pro investory. Nejvíce mě konkrétně zaujal následující Buffettův výrok: "Měli byste si napsat nekrolog a pak se snažit přijít na to, jak mu dostát."

Berkshire Hathaway si ponechává velkou část svých zisků místo toho, aby je vyplácela akcionářům formou dividend. To umožňuje společnosti tyto prostředky reinvestovat a růst, řekl Buffett. Myslíte si, že tato strategie bude fungovat i do budoucna? Přeci jen si někteří investoři myslí, že Berkshire sedí na velkém balíku peněz a spíše se trápí s hledáním nových byznysů.

Během posledních pěti let koupila Berkshire Hathaway asi 12 % vlastních akcií za přibližně 70 miliard dolarů, takže peníze akcionářům částečně vracejí. Odkupy jsou, obzvláště při dobré ceně akcií, lepší forma vrácení peněz než dividendy, protože se neztrácí část na daních a protože současně zvyšují hodnotu akcií.

Co se týče držení hotovosti, tak té Berkshire zdaleka nedrží tak velký přebytek, jak se občas píše. Nesmí se zapomínat na to, že Berkshire je konglomerát, jehož podstatnou část tvoří pojišťovny. Buffett tedy chce držet určitou hotovost ze dvou hlavních důvodů. Za prvé, jako rezervu pro kritické situace ve světě (odhaduji 30 miliard) a za druhé jako rezervu pro business pojišťoven (odhaduji 40 miliard). Dohromady tedy máme asi 70 miliard plánovaného minimálního držení hotovosti.

Berkshire dnes drží v hotovosti asi 126 miliard, což je ale jen 12 % aktiv celé společnosti a nejde tedy o sumu, která by byla nějak příliš velká. Těch 126 miliard také dnes nese asi 6 miliard ročně na úrocích, takže se nedá říct, že by tyto peníze ležely ladem. Taky to nevypadá, že by se Buffett příliš trápil hledáním nových příležitostí. Během loňského roku přikoupil za 43 miliard akcií, což je nejvíce v historii. Za posledních pár měsíců navíc například dokončil akvizici pojišťovny Alleghany za 11 miliard a navýšil podíl ve společnosti Pilot Flying J za8 miliard. Zatím to tedy problém není, ale tlak na potřebu investic se bude zvyšovat, protože očekáváme, že během příštích deseti let bude mít Berkshire k zainvestování kolem dalších 500 miliard.

BRK-B
$417.34 $2.18 +0.53%
1 Day
+0.01%
5 Days
+2.65%
1 Month
+11.56%
6 Months
+17.19%
YTD
+14.54%
1 Year
+36.98%
5 Years
+105.21%
Max.
+1,689.48%

Charlie Munger na VH řekl, že hodnotoví investoři to budou mít do budoucna těžší a mají si zvykat na to, že budou vydělávat méně. Jak na to pohlížíte vy?

On to řekl trochu jinak. Navíc Buffett říká, že každé investování je hodnotové investování a z tohoto pohledu nemám o budoucnost hodnotových investorů žádné obavy.

Vy sám patříte mezi akcionáře Berkshire, takže máte určitý vhled. Jak jste spokojený s nástupcem Buffetta, kterým bude Greg Abel? Dokáže jít po stopách Buffetta a udržet Berkshire v podobném duchu a se stejnou strategií?

Greg Abel přišel do Berkshire v roce 1999 díky akvizici MidAmerican Energy, kde pracoval. Od té doby vybudoval v rámci Berkshire téměř od nuly obrovský  energetický segment nazvaný Berkshire Hathaway Energy. Jeho hodnotu odhaduji na 100 miliard dolarů a pravděpodobně bude za pár let nejhodnotnější součástí celého konglomerátu. Buffett tedy měl možnost přes 20 let sledovat Abelovu práci, než se rozhodl udělat z něho svého nástupce. Dnes má Abel na starosti dohled nad celou privátní částí Berkshire a má výrazný podíl na tom, že se zvyšuje její efektivita. Greg Abel nemá takové charisma a takovou téměř až nedotknutelnost, jako má Buffett, ale bude výborným CEO.

BRK-B
$417.34 $2.18 +0.53%
Capital Structure
Market Cap
907.3B
Enterpr. Val.
993.8B
Valuation
P/E
11.9
P/S
1.9
Dividends
Yield
-
Payout
-

Myslíte si, že po definitivním odchodu Buffetta s Mungerem se vydá Berkshire jiným směrem? Neobáváte se toho trochu?

Mungerův vliv na chod Berkshire není podle mého názoru nenahraditelný. U 
Buffetta je to jiné. Nikdo podobný už nikdy nebude. To si nenalhávám. Nicméně čtyři mušketýři, kteří Berkshire povedou (CEO Greg Abel, portfolio  
manažeři Todd Combs a Ted Wechsler a Ajit Jain jako CEO pojišťoven), mě  
nervózním rozhodně nedělají. Jedinečný business model Berkshire Hathaway 
má před sebou celá desetiletí dalšího rozkvětu.

Berkshire také nedávno uvedla, že se plánuje opět zaměřit více na akciový trh v Japonsku. Jak na tento trh pohlížíte vy?  

Nám se Buffettovy investice v Japonsku líbí a líbila se nám i jeho a Abelova propagační cesta do Japonska. Na japonském trhu jsme mnoho let zainvestovaní a považujeme ho za velmi atraktivní. Buffett tak nepřímo potvrzuje náš názor. Jinak je ale pozoruhodné, jak Buffett ve svých 92 letech rozjíždí svůj japonský business.

Máte nějakou teorii, proč se Berkshire na jedné straně zbavuje akcií Chevronu, a na druhé stále přikupuje akcie $OXY+0.0%?

Po pravdě řečeno nemám. Occidental Petroleum bude zřejmě v portfoliu Berkshire navždy a s tím, jak roste tato investice, Buffett možná trochu prodává Chevron. Jsou to ale spekulace. Někdy je těžké domáknout se pravých Buffettových pohnutek, protože nevíme, jaké jiné příležitosti zvažuje a jaké potřeby hotovosti má privátní část Berkshire.

OXY
$60.02 -$0.50 -0.83%
Capital Structure
Market Cap
52.3B
Enterpr. Val.
73.3B
Valuation
P/E
15.3
P/S
1.8
Dividends
Yield
1.2%
Payout
26.0%

Jaké jsou podle vás 3 největší výhody a nevýhody akcií Berkshire Hathaway pro investory? 

Uvedu 4 výhody.

1. Je to kolekce mnohem kvalitnějších businessů, než jaký představuje americký akciový index.
2. Jako celek má mnohem menší riziko, než jaké mají společnosti v indexu.
3. Je to mnohem lépe řízená společnost, než drtivá většina ostatních. 
4. Má mnohem delší budoucnost před sebou, než většina jiných společností. Většina společností má totiž svůj životní cyklus a dříve nebo později jsou jejich produkty a služby vytlačeny z trhu. U Berkshire to nehrozí, protože jejím businessem jsou složené úroky a ty mohou běžet teoreticky do nekonečna.

Nevýhodou je její rostoucí velikost a určitá náročnost na dobré porozumění celého jejího business modelu.

Dejme tomu, že máte možnost se zeptat Warrena Buffetta na jedinou otázku. Co by to bylo? 

Zeptal bych se ho, kolika peněz by se byl ochoten vzdát za to, že by mohl znovu a lépe žít společný život se svou první ženou.

Vím, že se v Berkshire dost vyznáte a máte tam velký přehled. Jak jste se vůbec dopracoval do tohoto bodu, že znáte tak důkladně BRK a kdesi případně zjišťujete informace o ní, jejím podnikání, podrobnostech atd.? 

Akcie Berkshire jsem poprvé koupil v roce 1995 nebo 1996, takže je sleduji poměrně dlouho. Navíc k nim mám jako akcionář blízký vztah a hlavně mě tyto věci baví. Znalosti a informace se s postupem času kumulují. Jenom se ale mám co učit, protože pořád znám lidi, kteří toho o Berkshire vědí o dost více, například Chris Bloomstran nebo Adam Mead. Informací o Berkshire je spousta. Na prvním místě jejich SEC dokumenty. Historii Berkshire potom nejlépe a v největším detailu popisuje kniha Adam Meada The Complete Financial History of Berkshire Hathaway.

  • Líbil se vám dnešní rozhovor? Pokud ano, tak nás nezapomeňte sledovat, mým dnešním hostem byl Daniel Gladiš.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.