S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Umělá inteligence doslova ničí akciové trhy. Manipulace, fake news a volatilita, zvykejte si

Pavel Botek
25. 5. 2023
4 min read

Umělá inteligence je jedním z nejžhavějších technologických témat, do kterého teď investoři hromadně investují. Firmy zaměřené na AI a strojové učení získávají obrovské množství kapitálu a jejich akcie prudce rostou. Za touto investiční příležitostí se ale skrývají potenciální rizika pro akciové trhy. O jednom z nich jsme se přesvědčili již tohle pondělí.

V pondělí k nám dorazila zpráva, že došlo k výbuchu v Pentagonu, což se ihned začalo šířit napříč sociálními sítěmi. Tato dezinformace pocházela od AI a vyvolala chaos mezi uživateli a krátkodobý výprodej na americké burze.

Falešná fotografie, zobrazující kouř stoupající z Pentagonu, byla šířena státními médii a dalšími účty s tvrzením, že v komplexu došlo k explozi.

Vypadalo to dost reálně, že?

Netrvalo to ani tak dlouho a tento snímek zaplavil celý internet. Doslova každý této fake fotce věřil a sdílel ji dál, což vyvolalo menší výprodej na akciovém trhu 👇

Zdá se, že americké akcie krátce klesaly, když se fotografie šířila, ale brzy se zotavily, jakmile se zjistilo, že jde o podfuk. Někteří uživatelé poukázali na to, že falešná fotografie Pentagonu vykazovala zjevné známky manipulace umělou inteligencí, včetně zkreslených částí plotu.

Strach z dezinformací šířených sociálními sítěmi jen podtrhuje obavy kritiků, že pokročilé AI systémy umožní zlým aktérům po celém světě šířit falešné zprávy a způsobovat chaos online.

Dříve byli uživatelé sociálních sítí oklamáni virálními snímky papeže Františka v módním saku značky Balenciaga a bývalého prezidenta Donalda Trumpa, jak se střetává s newyorskou policií při zatýkání.

V březnu Elon Musk a více než 100 expertů vyzvalo k šestiměsíčnímu moratoriu na vývoj pokročilé umělé inteligence, dokud nebudou zavedena přísná bezpečnostní opatření. Experti upozorňují na rizika jako šíření "propagandy a lží", ztrátu pracovních míst, vývoj "nelidských myslí, které by nás mohly nakonec převyšovat, přechytračovat, přežívat a nahrazovat", a dokonce "ztrátu kontroly nad naší civilizací”.

Dr. Geoffrey Hinton, přezdívaný “ kmotr umělé inteligence”, byl tak znepokojen potenciálními hrozbami této technologie, že minulý měsíc opustil Google, aby mohl mluvit volně, aniž by poškodil svého bývalého zaměstnavatele.

Jak mohou být zasaženy akciové trhy?

V první řadě fake news, fake fotky a celkově manipulace s trhem, tohle ale nemusíme rozebírat víc do hloubky, jako příklad zde poslouží "výbuch u Pentagonu".

Kde je další problém?

Podle studie FINRA vykazují algoritmičtí obchodníci s AI často "ultra-rychlé" obchodování a koordinované reakce na události, což vede k větší volatilitě na trzích. FINRA proto vydala pokyny pro firmy, které provozují automatizované obchodování, aby zajistila integritu trhů.

Pokud všichni algoritmičtí obchodníci reagují stejným způsobem na ekonomické zprávy, může dojít k prudkým pohybům tržních cen. To by mohlo způsobit "flash crashes", kdy trhy náhle prudce klesnou a brzy se opět zotaví.

Odborníci poukazují na to, že komplexní AI systémy používané k obchodování jsou často "černými skříňkami", jejichž chování nemusí být zcela pochopitelné nebo předvídatelné. To představuje riziko, že by tyto systémy mohly manipulovat trhy nebo mít jiné nezamýšlené důsledky.

Regulátoři a odborníci proto požadují větší transparentnosti a odpovědnosti u AI systémů používaných pro automatizované obchodování. Lepší porozumění těmto algoritmům a jejich dohled by mohly pomoci zmírnit potenciální rizika pro finanční stabilitu.

A konečně, koncentrace na krátkodobé zisky: Někteří tvrdí, že trend směrem k AI fondům vede správce aktiv ke krátkodobému uvažování. To může odklonit pozornost od zdraví podniků a udržitelného růstu, což dlouhodobě poškozuje akciové trhy.

  • Co na to říkáte? Obáváte se o budoucnost akciových trhů? 

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.