S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Yapay zeka borsaları tam anlamıyla yok ediyor. Manipülasyon, sahte haberler ve volatilite, buna alışın

Burhan Yılmaz
25. 5. 2023
4 min read

Yapay zeka, şu anda yatırımcıların toplu olarak yatırım yaptığı en sıcak teknoloji konularından biri. Yapay zeka ve makine öğrenimi şirketleri büyük miktarlarda sermaye topluyor ve hisse senetleri yükseliyor. Ancak bu yatırım fırsatının ardında borsalar için potansiyel riskler yatıyor. Geçtiğimiz Pazartesi günü bunlardan birini gördük.

Pazartesi günü, Pentagon'da bir patlama olduğuna dair haberler ulaştı ve bu haberler hemen sosyal medyada yayılmaya başladı. Yapay zekadan gelen bu yanlış bilgi kullanıcılar arasında kaosa ve ABD borsalarında kısa süreli satışlara neden oldu.

Pentagon'dan yükselen dumanı gösteren sahte fotoğraf, devlet medyası ve komplekste bir patlama olduğunu iddia eden diğer hesaplar tarafından dolaşıma sokuldu.

Yeterince gerçek görünüyordu, değil mi?

Bu görüntünün internete düşmesi uzun sürmedi. Kelimenin tam anlamıyla herkes bu sahte fotoğrafa inandı ve paylaşmaya devam etti, bu da borsada küçük bir satışı tetikledi 👇

Görünüşe göre, fotoğraf viral hale geldiğinde ABD hisse senetleri kısa bir süre düştü, ancak kısa süre sonra bunun bir aldatmaca olduğu anlaşıldığında toparlandı. Bazı kullanıcılar sahte Pentagon fotoğrafının, çitin çarpıtılmış kısımları da dahil olmak üzere bariz yapay zeka manipülasyonu belirtileri gösterdiğine dikkat çekti.

Sosyal medya tarafından yayılan yanlış bilgi korkusu, eleştirmenlerin gelişmiş yapay zeka sistemlerinin dünyanın dört bir yanındaki kötü aktörlerin sahte haberler yaymasına ve çevrimiçi kaosa neden olmasına izin vereceği yönündeki endişelerinin altını çiziyor.

Daha önce de sosyal medya kullanıcıları Papa Francis'in şık bir Balenciaga ceket giydiği ve eski Başkan Donald Trump'ın bir tutuklama sırasında New York polisiyle çatıştığı viral görüntülerle kandırılmıştı.

Mart ayında Elon Musk ve 100'den fazla uzman, sıkı güvenlik önlemleri alınana kadar gelişmiş yapay zekanın geliştirilmesi konusunda altı aylık bir moratoryum çağrısında bulundu. Uzmanlar, "propaganda ve yalanların" yayılması, iş kaybı, "sonunda bizi alt edebilecek, bizden daha uzun yaşayabilecek ve yerimizi alabilecek insanlık dışı zihinlerin" geliştirilmesi ve hatta "medeniyetimiz üzerindeki kontrolün kaybedilmesi" gibi riskler konusunda uyarıda bulundu.

"Yapay zekanın vaftiz babası" olarak adlandırılan Dr. Geoffrey Hinton, teknolojinin potansiyel tehditleri konusunda o kadar endişeliydi ki, eski işverenine zarar vermeden özgürce konuşabilmek için geçen ay Google'dan ayrıldı.

Borsalar nasıl etkilenebilir?

Her şeyden önce sahte haberler, sahte fotoğraflar ve genel olarak piyasa manipülasyonu, ancak bu konuya daha fazla girmemize gerek yok, "Pentagon bombalaması" buna bir örnek.

Bir sonraki sorun nerede?

FINRA çalışmasına göre, yapay zekalı algoritmik tüccarlar genellikle "ultra hızlı" ticaret ve olaylara koordineli tepkiler göstererek piyasalarda daha fazla dalgalanmaya yol açıyor. Bu nedenle FINRA, piyasaların bütünlüğünü sağlamak için otomatik ticaret yapan firmalara yönelik bir kılavuz yayınladı.

Tüm algoritmik tüccarlar ekonomik haberlere aynı şekilde tepki verirse, piyasa fiyatları keskin bir şekilde hareket edebilir. Bu da piyasaların aniden düşüp kısa süre sonra tekrar toparlandığı "ani çöküşlere" neden olabilir.

Uzmanlar, ticaret için kullanılan karmaşık yapay zeka sistemlerinin genellikle davranışları tam olarak anlaşılamayan veya öngörülemeyen "kara kutular" olduğuna dikkat çekiyor. Bu durum, bu sistemlerin piyasaları manipüle edebileceği ya da başka istenmeyen sonuçlara yol açabileceği riskini doğuruyor.

Bu nedenle düzenleyiciler ve uzmanlar, otomatik ticaret için kullanılan yapay zeka sistemlerinde daha fazla şeffaflık ve hesap verebilirlik çağrısında bulunuyor. Bu algoritmaların daha iyi anlaşılması ve denetlenmesi, finansal istikrara yönelik potansiyel risklerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Son olarak, kısa vadeli kazançlara odaklanma: Bazıları, YZ fonlarına yönelik eğilimin varlık yöneticilerini kısa vadeli düşünmeye yönlendirdiğini savunuyor. Bu durum dikkatleri kurumsal sağlık ve sürdürülebilir büyümeden uzaklaştırabilir ve bu da uzun vadede hisse senedi piyasalarına zarar verir.

  • Siz ne düşünüyorsunuz? Hisse senedi piyasalarının geleceği hakkında endişeli misiniz?

Lütfen bunun finansal tavsiye olmadığını unutmayın.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.