S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

$SPY-0.9% vs $BRK-A+1.2%

Kladu si otázku zda investovat do $SPY-0.9%, nebo do $BRK-A+1.2% .

Zatím peníze posílám každý měsíc do SP500, ovšem začínám k tomu trochu měnit postoj.

Když si shrnu všechny pozitiva a negativa, tak mi vyjde že, BRK má vývoj ceny lepší a procentuální zhodnocení za rok přináší lepší a dále se mi také líbí výběr akcií, které jsou do ETF  zařazené. Kdybych měl jistotu, že to takhle bude ještě 20 let. Investoval bych do BRK, ovšem bojím se co nastane a jak to bude vypadat po smrti Buffetta a Mungera.

Jak se na to koukáte vy a v čem myslíte že je BRK lepší než SP500 nebo naopak???

Můžete hlasovat v anketě, jaké z těchto ETF máte v portfoliu.

Vote to see the results! 38 answers already!

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Velmi těžký výběr. Výsledek bude dost pravděpodobně podobný. Nemusíš se bát, že bys udělal chybu. Nikdy jsem do BRK neinvestoval, ale spíš bych se přikláněl k němu.

Souhlasím, máte pravdu. Nakonec to vyjde podobně, takže kdybych se rozhodl tak nebo tak, tak je to asi jedno.

A případně se omlouvám, že jsem hned bez rozvahy začal tykat - mohli bychom si tykat? Kdyby ne, tak to budu samozřejmě respektovat. 😉

Já mám to SPY ale to protože jsem to koupil první, věděl jsem co je to ještě dřív než jsem začal ale pak jsem si říkal, sakra to $BRK-B+1.3% je taky, ale neměl jsem tolik prostředku. Za mě se přidám s tím, co tu bylo řečeno. Určitě i po jejich smrti bude společnost velice dobrá, na druhou stranu v tom ETF by neměla mít šanci se dostat špatná firma, ale výkonnost, to je druhá no, to muže byt lepší tam, kde je to aktivně spravované. 😊

První věta kterou píšete, vystihuje přesně mojí aktuální situaci :)

Tohle hodně záleží. $SPY je ETF a $BRK-B+1.3% je aktivně spravovaným fondem. Je na každém co je pro něj to lepší a každá investice je jiná. Někde dostanete více toho, někde zase toho druhého. Je dobré se podívat na firmy obsažené v těchto dvou "akciích" a podle toho investovat. Já mám oboje.

Super, díky. Na ty společnosti se ještě určitě podívám a zvážím to.

Berkshire bude podle mě ve stejných kolejích i bez Buffetta. Pan Abel tam působí už dlouho a dost dobře se osvědčil, zklamaní určitě nebudeme. Jsem pro Berkshire.

Snad to tak dopadne. Přece jenom myslím že si Buffett dá záležet na tom koho zvolí jako nástupce.

Ptal bych se jestli ty firmy, které aktuálně BRK vlastní jsou schopné po celý vas investiční horizont držet krok s konkurencí a vývoj jejich akcií překonat SPY. Pokud tu není důvěra, že nastupující vedení dokáže rozpoznat kvalitní příležitosti, případně nezabrání úpadku již vlastněných firem není důvod kupovat aktivního správce. ETF bude vždy efektivní v tom, že se drží indexu a špatné firmy v něm nemají místo, ale nijak nehledí na jejich ocenění.

Super , díky za užitečný point.

A proč nemít v portfoliu obě?

To je dobrá otázka. Ovšem vzhledem k mému věku kterému odpovídá i příjem, nevím jestli si to můžu dovolit. Přece jenom chci si nechat také peníze na jednotlivé akcie :)

Tak jako tak řešíš dvě kvalitní, nevím jak to nazvat, index a společnost prostě. At už investuješ do jednoho nebo druhé, získáváš velkou diverzifikaci napříč USA. V konečném součtu to ale pravděpodobně v rámci 10 nebo 20 let nebude až takový odskok mezi SaP a Berkshire z hlediska zhodnocení, takže pokud už investuješ do jednoho, tak proč přemýšlet nad druhým?

Jasný, investuji do SP500, ale přece jenom bych chtěl něco málo investovat do BRK.