S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Bu internet şirketi değerinin %72'sini kaybetti, ancak analistler onu toplu olarak satın alıyor

Burhan Yılmaz
29. 5. 2023
5 min read

Amazon $AMZN+0.0% başta olmak üzere internette aklınıza gelebilecek her şeyi satan çok sayıda şirket var, ancak en az 20 yıllık veya el yapımı ürünler söz konusu olduğunda Etsy $ETSY+0.0% en çok satan şirket.

Büyüme hisseleri geçen yılki ayı piyasasının gücüne yenik düştükten sonra, 2023'ün başından bu yana sıçrama yapıyor.

Ancak tüm büyüme hisseleri yükselen büyüme kulübüne katılmıyor. E-ticaret uzmanı Etsy $ETSY+0.0%, bu yıl şimdiye kadar düşen hisse senetlerinden biri. Şirketin hisse fiyatı yıl başından bu yana %25 düştü.

Şirket şüphesiz göz ardı edilmesi zor bazı sorunlarla karşı karşıya. Yine de analistler bu fırsatı kaçırmayacak. Özellikle bu şirketi gülünç derecede ucuz buldukları mevcut seviyelerde Etsy hisselerini satın alıyorlar.

ETSY

Etsy, Inc.

ETSY
$73.98 $3.36 +4.76%
1 Day
+0.05%
5 Days
-7.83%
1 Month
+0.57%
6 Months
-3.37%
YTD
-12.9%
1 Year
-46.33%
5 Years
+19.67%
Max.
+135.4%

İlk çeyrekte Etsy'nin geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,6 artarak 640,9 milyon dolara ulaştı. Bu, şirketin geçmişteki modeline göre çok daha yavaş bir gelir artış oranı - ancak en azından üst satır doğru yönde ilerliyor.

Şirketin net geliri bir önceki yıla göre %13,4 azalarak 74,5 milyon dolara geriledi. Yine de, geçtiğimiz yılki zorlu ekonomik ortam göz önüne alındığında, genel bir düşüş görmek şaşırtıcı değil. Ne de olsa aynı durum diğer birçok e-ticaret uzmanının da başına geldi. Ancak daha yakından incelendiğinde, sorunun daha çok gelir artışıyla ilgili olduğu görülüyor.

Şirket geçen yıl satıcı işlem ücretini %5'ten %6,5'e yükseltti. Değişiklik 11 Nisan 2022'de yürürlüğe girdi. Şirketin ürün satışlarının geçen çeyrekte düştüğü göz önüne alındığında, şirketin geçen yılın ikinci çeyreğinden itibaren satıcılara uyguladığı artan işlem ücreti olmasaydı, üst satır düşecekti.

En azından bir süre için $ETSY+0.0% 'nin gelirinin aşağı doğru hareket etmesini+0.0% bekleyebiliriz. Şirketin platformu, ucuz olmasıyla tanınmayan vintage ve el yapımı ürünlere odaklanıyor.

Tüketiciler, ekonomik bir gerileme durumunda Etsy platformundaki mal türlerine yönelik harcamalarını muhtemelen azaltacaktır. Bu faktörlerin bir sonucu olarak yatırımcılar şirketin hisselerini satıyor.

Şirketin avantajları

1. Etsy, bireysel siparişlerin tesliminde büyük bir kalite ve hıza sahiptir. Örneğin, Avrupa'dan ABD'ye bir ürün sipariş ederseniz, nispeten küçük bir sipariş için bile sipariş verdikten sonra 3 gün içinde alırsınız - (nakliye dahil 100 $ 'ın altında).

2. El yapımı veya vintage (eski) ürünler için pazarda hala fazla rekabet yok. Şirket, bu pazarın toplam değerini 2 trilyon dolar olarak tahmin ediyor ve bunun yalnızca küçük bir kısmını ele geçirmiş durumda. Bu da Etsy'nin uzmanlaşmasında pek çok boşluk bırakıyor.

3. Şirket, atalet etkisi olarak adlandırılan bir rekabet avantajı oluşturmuştur. Platformunda ne kadar çok alıcı olursa, özellikle eski ve el yapımı ürünler arayan satıcılar için o kadar cazip hale geliyor, böylece daha fazla insan kullandıkça web sitesinin değeri artıyor.

Herkesin internetten alışveriş yapmaya başlamasıyla şirketin satışları son yıllarda önemli ölçüde arttı. O yılların yaralarını sarmaya çalışan tek şirket de o değil. Pandemi yılları şirkete içeriden zarar vermemiş olsa da, şimdi düşen karlarla diğerleri gibi mücadele ediyor. Normal mağazalar açıkken ve müşteriler yalnızca internetten alışveriş yapmak zorunda değilken bu mantıklı.

Etsy'nin faaliyet gösterdiği pazar hala çok cazip ve örneğin Amazon'un $AMZN+0.0%'si kadar rekabete sahip değil. Özel çevrimiçi mağazaların önünde parlak zamanlar var ve $ETSY+0.0% de bir istisna olmayacak.

Hisse senedi, 85$ seviyelerinde olan bugünkü fiyatlarla iyi bir getiri sunuyor. Fiyat son yılların en yüksek seviyelerine ulaşırsa, bir yatırımcı bugünün fiyatları üzerinden %250'nin üzerinde kazanacaktır ve bu iyi bir getiridir.

Analistler %10'lar seviyesinde önemli bir büyüme öngörüyor. Ezici çoğunluk satın almayı kabul etti ve satın almak istemeyen 31 analistten 13'ü TUT'un yanında yer aldı. Sadece 2'si Etsy'yi satmaya karar verdi.

Şirket artık yalnızca, çoğu Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen gelirinin %75'ini oluşturan mağazasına güvenmiyor, aynı zamanda bir hizmet kalemi de oluşturmaya başlıyor. Bunlar şu anda kazancının %25'ini oluşturuyor ve Etsy'ye işinde mükemmel bir çeşitlendirme sağlıyor.

Portföyünüzde $ETSY+0.0% var mı yoksa bu şirket uygun değil mi?

Bu bir finansal danışmanlık işi değil. Kamuya açık verileri sunuyorum ve bu durumlarda kendimi nasıl idare edeceğime dair görüşlerimi paylaşıyorum. Yatırım risklidir ve herkes kendi kararlarından sorumludur.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.