S&P 500 ^GSPC 5,302.58 +0.66%
Tesla TSLA $179.91 +3.55%
Meta META $475.92 +2.18%
Nvidia NVDA $1,060.03 +2.12%
Apple AAPL $190.16 +1.76%
Alphabet GOOG $176.65 +0.91%
Microsoft MSFT $430.04 +0.71%
Amazon AMZN $180.52 -0.30%

Jedinečná šance zakrojit do tohohle burrita: Obrovský krok pro Chipotle je na spadnutí

Grafy naznačují, že řetězec fastfoodů by mohl jít ve stopách technologických titánů. Investoři navíc milují splity akcií. Samozřejmě samo o sobě to nezvyšuje hodnotu společnosti. Psychologický efekt "nižší ceny" a lepší dostupnosti ale udělá svoje. A přinejmenším krátkodobě akcie společností, které je oznámí, obvykle vyskočí. Z toho se dá vyvodit i mnoho dalších souvislostí. Například to, že management svojí společnosti věří. A v Chipotle asi věří taky. Vše nasvědčuje tomu, že split je na spadnutí.

Chipotle je řetězec známý především pro své burrito a a mexické speciality

Nedávno dva technologičtí titáni, o kterých si mnozí mysleli, že své akcie nikdy nerozdělí, prohlásili, že právě to udělají. Začátkem března oznámila společnost Amazon $AMZN-0.3% rozdělení akcií v poměru 20:1. Následoval tak společnost Google $GOOGL+1.0%, která učinila totéž o měsíc dříve. Další kandidát na velké oznámení, Chipotle Mexican Grill $CMG+0.5% splňuje všechny podmínky. Ukážeme si proč.

Za posledních pět let vzrostly akcie společností Alphabet o 265 % a Amazon o 240 %. Chipotle je v podobném gardu s 257 %. Při ceně 1 600 dolarů se akcie Chipotle také dostaly do bodu, kdy jedna akcie stojí peníze pro drobného investora dost zásadní. A vedení nikdy akcie nerozdělilo.

Chipotle si jízdu užilo hlavně na podzim loňského roku

Nejenže je tak méně dostupná pro investory s malým portfoliem - včetně mnoha mladých zákazníků -, ale také je obtížnější odměnit zaměstnance podílem na společnosti.
Vysoká cena akcií je jedním z faktorů, které je třeba zvážit při dělení akcií. Je však zapotřebí také silný podnik. Rozdělení akcií by mělo být signálem, že společnost je finančně zdravá. Po několika problémech s bezpečností potravin v uplynulém desetiletí se zdá, že se společnost vrátila na správnou cestu. A to je podle mě dost zásadní dlouhodobý signál - management věří sobě i svojí společnosti.

V roce 2020 společnost Chipotle souhlasila se zaplacením největší federální pokuty svého druhu v historii, aby vyřešila trestní obvinění kvůli problémům s bezpečností potravin v letech 2015 až 2018. Zvýšené bezpečnostní protokoly snížily ziskové marže. Ty jsou však stále silné a ubírají se správným směrem.

https://www.youtube.com/watch?v=GIX_zgZ1jJk

Nejdůležitějším faktorem, který je třeba vzít v úvahu u společnosti uvažující o rozdělení svých akcií, je výhled. Poslední věc, kterou si každý manažerský tým přeje, je rozdělit akcie a pak je nechat klesnout, protože se firmě nedaří.

Vyhlídky společnosti Chipotle se zdají být jasné. V posledních několika letech se totiž odhady tržeb v běžném i následujícím roce s malou výjimkou začátku epidemie koronaviru neustále zvyšovaly.

K optimismu je dobrý důvod. Vedení společnosti nyní věří, že se jí podaří otevřít nejméně 7 000 provozoven v Severní Americe. To je více než 6 000, ke kterým se zavázalo dříve. Nárůst připisuje úspěchu restaurací v menších městech. Kromě toho Chipotle plánuje urychlit expanzi. Nyní věří, že se jí podaří zvýšit počet prodejen o 8 až 10 % ročně. Třešničkou na dortu je, že 80 % těchto nových provozoven má mít drive-thru, tzv. Chipotlane. Její přítomnost zvyšuje ziskovost provozovny.

Zdá se, že mnoho věcí hraje do karet společnosti Chipotle i analytikům očekávajícím split. Pokud je tomu opravdu tak, může aktuálně být správný čas zařadit Chipotle na svůj watchlist! 

Nejedná se o investiční doporučení. Jde čistě o moje shrnutí dat dostupných na internetu a analýzy Jasona Hawthorna. Každý investor musí provést svou důkladnou analýzu a rozhodnutí provést po zvážení své vlastní situace.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Odvětví, kterému moc nerozumím a nevidím do něho. Asi nic pro mě

Je pravda, že nám v tady jsou bližší třeba spíš $MCD+0.1%, který známe spíš no...