S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

BÜYÜME POTANSİYELİ OLAN TEKNOLOJİ HİSSELERİ

Çetin Tilki
30. 5. 2023
6 min read

Günümüzde yatırımcılar, en iyi hisse senetlerini seçmelerine yardımcı olabilecek çok sayıda bilgiye erişebilmektedir. Aslında o kadar çok bilgi var ki, net bir sinyal vermek yerine çoğu zaman bunalmaya ve kafa karışıklığına yol açabiliyor.

Bu nedenle, karmaşık olmayan bir moda bağlı kalmak ve hisse senedi seçme uzmanlarının size rehberlik etmesine izin vermek en iyisi olabilir. Ve şu anda Wall Street'te bunların en iyisi Jeffries analistiMark Lipacis. İnternet üzerinden finansal tavsiye veren herkesin performansını takip eden ve ölçen bir platform olan TipRanks'e göre, Lipacis'in tavsiyelerinin %72'si geçtiğimiz yıl boyunca başarılı oldu. Aynı zamanda verdiği tavsiyeler ortalama %29,7 getiri sağlamıştır. Bu ölçütler, bu beş yıldızlı uzmanı Street'teki en iyi analist haline getirmiştir.

Lipacis son zamanlarda bir çift yarı iletken şirket hissesi hakkında olumlu yorumlar yazdı ve bu şirketlerin daha da büyümeye hazır olduğuna inanıyor. Şimdi bu hisse senetlerini diğerlerinden ayıran özelliklere bir göz atalım.

GlobalFoundries $GFS+0.0%

İnceleyeceğimiz ilk yarı iletken hisse senedi, ABD çip endüstrisinde büyük bir çok uluslu varlığa sahip önemli bir oyuncu olan GlobalFoundries. Merkezi Malta, New York'ta bulunan şirketin ABD, AB ve Doğu Asya'da operasyonları ve Singapur'da büyük bir varlığı bulunmaktadır. Şirketin ürünleri akıllı mobil cihazlarda, IoT uygulamalarında, kişisel bilgisayarlarda ve otomotiv, havacılık ve savunma sanayilerinde kullanılmaktadır.

Birçok ABD'li yonga üreticisinin aksine GlobalFoundries, Batı Yakası'ndaki tasarım ve araştırma merkezleri ve Kuzeydoğu'daki üretim ve döküm tesisleri ile kendi ülkesinde güçlü bir varlık göstermiştir. Bu da şirkete, dünyanın en büyük çip ihracatçısı olan Tayvan'a kıyasla önemli bir teknoloji rakibi olan Çin ile jeopolitik gerilimlerin arttığı bir dönemde avantaj sağlamaktadır. Buna ek olarak GlobalFoundries fikri mülkiyet haklarını aktif bir şekilde korumakta ve kısa bir süre önce teknoloji ve iş dünyası devi IBM'e karşı ticari sırların kötüye kullanıldığı iddiasıyla dava açmıştır.

İç saha avantajı ve güvenli sırlar işe yarıyor, ancak yatırımcılar sonuç görmek istiyor. GlobalFoundries'in 1Ç23 rakamları iyiydi, ancak tüm haberler yatırımcıları memnun etmedi.

Üç aylık 1,84 milyar dolarlık kâr bir önceki yıla göre %5 düştü, ancak 10 milyon dolarlık tahminlerin biraz üzerinde geldi. Sonuç olarak, GlobalFoundries'in hisse başına 52 sentlik GAAP dışı kazancı bir önceki yıla göre 10 sent arttı ve tahminleri 3 sent aştı. Ayrıca, şirket toplam 3,23 milyar dolarlık likidite rezervi bildirdi.

Ancak, sonuçlar açıklandıktan sonra hisse senedi düştü. Yatırımcılar, düzeltilmiş FAVÖK'ün (analistlerin 694,7 milyon dolarlık beklentilerine karşılık 655 milyon dolar) ıskalanması ve şirketin yönetim ekibinde yeni kişilerin CFO ve CBO pozisyonlarını üstlenmesiyle yapılan son değişiklikler konusunda endişeliydi.

Ancak baş analist Mark Lipacis endişeli değil. Basını değerlendiren Lipacis, şirketin önemli bir avantajının ABD'deki "karadaki" varlığı olduğunu söyledi ve şunları yazdı "GFS'yi ABD'de IoT talebinden ve fab-lite modeline geçen müşterilerden yararlanan lider bir analog ve karışık sinyal dökümhanesi olarak görüyoruz. GFS'yi tedarik zincirinin millileştirilmesine yönelik eğilimden yararlanan bir şirket olarak görmeye devam ediyoruz. Sonuç olarak, GFS'nin premium değerleme katsayısını korumasını bekliyoruz."

GFS
$53.15 -$0.96 -1.77%
Capital Structure
Market Cap
29.9B
Enterpr. Val.
30.8B
Valuation
P/E
29.6
P/S
3.9
Dividends
Yield
-
Payout
-

Bu duruşa dayanarak Lipacis, GFS hisselerini al olarak değerlendiriyor ve bir yıl içinde %22 artış potansiyeli anlamına gelen 73 $ hedef fiyat belirliyor.

Wall Street'in önde gelen analisti bu konuda pek de aykırı değil. GFS hisse senedinin son zamanlarda 12 analist değerlendirmesi var, bunların 11'i "Al" ve 1'i "Tut", konsensüs değerlendirmesi ise "Güçlü Al".

Texas Instruments $TXN+0.0%

Sırada, teknoloji alanında uzun bir geçmişe sahip Dallas merkezli bir şirket olan Texas Instruments var. 1930 yılında elektronik üreticisi olarak kurulan şirket, 1960'larda popüler hesap makineleri ve "Speak & Spell" serisi eğitici oyuncaklarıyla tüketici elektroniğinde güçlü bir marka haline geldi. Günümüzde şirket, endüstriyel ekonominin önemli bir analog teknoloji, elektronik ve işlemci yongası tedarikçisi olarak bilinmektedir ve otomotiv ve havacılık endüstrilerinin yüksek teknoloji ihtiyaçlarının önemli bir tedarikçisidir. TI halen eğitim sektöründe de yerini korumaktadır ve piyasada çok sayıda grafik hesap makinesi bulunmaktadır.

Tüm bunlar, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birinin arka planını oluşturmaktadır. TI 155 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahiptir ve geçen yıl 20 milyar doların biraz üzerinde satış yapmıştır. Şirket ayrıca hissedarlarına değer kazandırma konusunda da güçlü bir geçmişe sahip. Şirket 2004 yılından bu yana 19 yıl üst üste temettülerini artırırken, tedavüldeki hisse sayısını da %47 oranında azalttı. Aynı dönemde TI serbest nakit akışında da yıllık %11'lik bir artış kaydetti.

Ancak, son raporlanan çeyrek olan 1Ç23'te TI karışık sonuçlar açıkladı. İlk çeyrekte 4,38 milyar dolar olarak gerçekleşen gelir, 1Ç22'ye kıyasla yaklaşık %11 daha düşük olmakla birlikte beklenenden 10 milyon dolar daha iyi gerçekleşti. Hisse başına 1,85 ABD doları kazanç, önceki dönemdeki 2,18 ABD dolarının altında kaldı, ancak tahminleri 7 sent veya %3,6 oranında aştı.

Şirket yine de beklentilerini karşılayamadı. İkinci çeyrek gelir beklentisi, 4,46 milyar dolarlık konsensüse karşılık 4,17 milyar ila 4,53 milyar dolar aralığında belirlendi. Kazançlara gelince, 2. çeyrek görünümü hisse başına kazancın 1,62 ila 1,88 dolar aralığında olmasını öngörüyor; konsensüs 1,87 dolardı.

Sonuçlar açıklandıktan sonra TI'ın kaputunun altına bakan Mark Lipacis iyimserliğini koruyor. Yıldan yıla daha zayıf sonuçlara dikkat çekiyor, ancak yine de uzun vadede kendine güveniyor.

"TXN'yi sonuçlara giderken en iyi büyük sermayeli analog seçimimiz olarak vurguladık çünkü CY23 hisse başına kazanç tahminlerinde önemli bir düşüş (~% 20) gören birkaç analog şirketten biriydi ve yılbaşından bugüne kadar alt çeyrek performans gösteren bir hisse senediydi... Trend çizgisinin altında performans gösterdiği ve dahili üretim stratejisinin hisse kazanımlarını artıracağına inandığımız için TXN'yi tercih etmeye devam ediyoruz... Baskıdan sonra da alıcı olmaya devam ediyoruz," dedi.

TXN
$163.69 -$1.74 -1.05%
Capital Structure
Market Cap
150.5B
Enterpr. Val.
158.7B
Valuation
P/E
23.4
P/S
8.6
Dividends
Yield
3.1%
Payout
70.0%

Sonuç olarak, Lipacis Al notunu ve 215$ fiyat hedefini yineledi, bu da önümüzdeki 12 ay içinde hissede %22 değer artışı için yer olduğunu gösteriyor.

Büyük teknoloji isimleri Wall Street'in ilgisini çekmeyi asla başaramaz ve Texas Instruments'ın dosyasında 8 alıcı, 9 tutucu ve 2 satıcı olmak üzere 19 analist derecelendirmesi var - konsensüs derecesi orta düzeyde bir alım.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.