S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Sektor energetyczny rządzi rynkiem i możesz w nim uczestniczyć dzięki tym funduszom ETF

Filip Czudny
1. 6. 2023
5 min read

W ostatnich miesiącach widzieliśmy, że sektor energetyczny może być hojny, ale także dość dziki. Można tego całkiem dobrze uniknąć poprzez dywersyfikację za pomocą funduszy ETF, którym teraz się przyjrzymy.

SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production ETF $XOP+0.2%

XOP to fundusz ETF, który zapewnia ekspozycję na wyniki cen akcji dużych amerykańskich spółek zajmujących się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu. Śledzi on wyniki indeksu S&P Oil & Gas Exploration & Production Select Industry Index, który obejmuje liderów branży, takich jak ExxonMobil, EOG Resources $EOG-0.6%, ConocoPhillips $COP-0.3%, Chevron $CVX+0.5% i Pioneer Natural Resources $PXD+0.7%.

Pomimo dywersyfikacji poprzez indeks, ten ETF jest uważany za bardziej ryzykowny fundusz, który w przeszłości osiągał raczej średnie lub poniżej średniej wyniki.

Jego zmienność jest rzeczywiście dość wysoka

Jednak dla inwestorów poszukujących ekspozycji na ten obszar gospodarki, fundusz ten zapewnia zbywalną i stosunkowo niedrogą opcję z całkowitymi rocznymi wydatkami w wysokości 0,35%.

iShares Global Energy ETF $IXC+0.4%

iShares Global Energy ETF to fundusz ETF, który koncentruje się na akcjach spółek z sektora energetycznego z całego świata.

Celem funduszu jest zapewnienie inwestorom ekspozycji na globalne rynki energii i umożliwienie im inwestowania w akcje spółek z różnych regionów, w tym z Ameryki Północnej, Europy i Azji-Pacyfiku.

W portfelu funduszu znajduje się ponad 150 spółek, przy czym największe udziały mają firmy zajmujące się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu. Największe udziały funduszu obejmują takie spółki jak Exxon Mobil $XOM+0.1%, Chevron $CVX+0.5%, Royal Dutch Shell $SHEL+0.6% i BP $BP+0.8%.

IXC jest skonstruowany tak, aby odzwierciedlać wyniki indeksu S&P Global Energy Index, benchmarku składającego się z 90 największych spółek z całego świata, które zajmują się wydobyciem, przetwarzaniem lub dystrybucją energii. Fundusz jest zdywersyfikowany geograficznie i sektorowo, co pomaga zminimalizować ryzyko związane z koncentracją na jednym rynku lub sektorze.

IXC jest notowany naNYSE Arca i zapewnia inwestorom łatwy dostęp do globalnego sektora energetycznego po stosunkowo niskich kosztach. Fundusz charakteryzuje się również stosunkowo wysoką płynnością, co oznacza, że inwestorzy mogą łatwo kupować i sprzedawać akcje funduszu.

Ponieważ sektor energetyczny jest ogólnie uważany za cykliczny i wrażliwy na zmiany cen towarów i globalnej sytuacji gospodarczej, IXC może być odpowiedni dla inwestorów o większym apetycie na ryzyko lub tych, którzy chcą zdywersyfikować swój portfel.

Sektor energetyczny jest cykliczny z kilku powodów. Po pierwsze, sektor energetyczny jest w dużym stopniu uzależniony od cen towarów, w szczególności ropy naftowej i gazu ziemnego, które są bardzo zmienne i mogą się znacząco zmieniać w zależności od globalnej sytuacji gospodarczej, wydarzeń geopolitycznych oraz podaży i popytu na rynku. Przykładowo, w przypadku nadwyżki podaży na rynku ropy naftowej, ceny tego surowca mogą znacząco spaść, co może mieć negatywny wpływ na wyniki spółek energetycznych.

Po drugie, sektor energetyczny jest bardzo wrażliwy na zmiany w globalnej gospodarce i ogólnym klimacie ekonomicznym. W przypadku recesji gospodarczej lub spadku popytu na energię, przychody spółek energetycznych mogą spaść, co może mieć negatywny wpływ na wyniki sektora. I odwrotnie, w przypadku wzrostu gospodarczego i wzrostu popytu na energię, spółki energetyczne mogą odnieść korzyści i poprawić swoje wyniki. Widzieliśmy to ostatnio.

Po trzecie, sektor energetyczny jest także w dużym stopniu uzależniony od zmian politycznych i regulacyjnych w krajach, w których spółki prowadzą działalność. Przykładowo, zmiany stawek podatkowych, zaostrzenie przepisów dotyczących ochrony środowiska lub ograniczenia wydobycia na niektórych obszarach mogą mieć znaczący wpływ na wyniki spółek energetycznych.

Invesco S&P 500 Equal Weight Energy ETF $RYE+0.2%

Jak sama nazwa wskazuje, tutaj będzie inaczej. RYE koncentruje się na spółkach z sektora energetycznego, ale w przeciwieństwie do tradycyjnych sektorowych funduszy ETF, RYE stosuje równowagę między spółkami w portfelu.

Oznacza to, że każda spółka w portfelu ma równą wagę, dzięki czemu mniejsze spółki z sektora energetycznego mają taki sam wpływ na wyniki funduszu, jak większe spółki. Równowaga w portfelu minimalizuje również ryzyko koncentracji w jednej spółce lub grupie spółek.

RYE jest skonstruowany tak, aby odzwierciedlać wyniki indeksu S&P 500 Equal Weight Energy Index, indeksu składającego się z równej liczby akcji każdej spółki w portfelu. Indeks ten różni się od tradycyjnego indeksu S&P 500 Energy Index, który jest ważony kapitalizacją rynkową spółek. Fundusz jest również notowany na giełdzie NYSE Arca i, tak jak poprzednio, umożliwia inwestorom łatwy dostęp do sektora energetycznego za pośrednictwem standardowego brokera.

Zastrzeżenie: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z Internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.