S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Enerji sektörü piyasayı yönetiyor ve siz de bu ETF'lere katılabilirsiniz

Burhan Yılmaz
1. 6. 2023
5 min read

Son aylarda, enerji sektörünün cömert ama aynı zamanda oldukça vahşi olabileceğini gördük. Şimdi inceleyeceğimiz ETF'lerle çeşitlendirme yaparak bu durumdan oldukça iyi bir şekilde kaçınılabilir.

SPDR S&P Petrol & Gaz Arama & Üretim ETF $XOP+1.6%

XOP, büyük ABD petrol ve gaz arama ve üretim şirketlerinin hisse senedi fiyat performansına maruz kalmayı sağlayan bir ETF'dir. ExxonMobil, EOG Resources $EOG+2.1%, ConocoPhillips $COP+1.5%, Chevron $CVX+0.8% ve Pioneer Natural Resources $PXD+0.7% gibi sektör liderlerini içeren S&P Oil & Gas Exploration & Production Select Industry Index'in performansını takip eder.

Endeks aracılığıyla çeşitlendirmeye rağmen, bu ETF geçmişte ortalamanın oldukça altında performans göstermiş daha riskli bir fon olarak kabul edilir.

Volatilitesi gerçekten de oldukça yüksektir

Bununla birlikte, ekonominin bu alanına maruz kalmak isteyen yatırımcılar için bu fon, %0,35'lik toplam yıllık giderlerle alınıp satılabilir ve nispeten ucuz bir seçenek sunmaktadır.

iShares Global Energy ETF $IXC+1.2%

iShares Global Energy ETF, dünyanın dört bir yanından enerji sektöründeki şirketlerin hisse senetlerine odaklanan bir ETF'dir.

Fon, yatırımcıların küresel enerji piyasalarına maruz kalmalarını sağlamayı ve Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya-Pasifik dahil olmak üzere çeşitli bölgelerdeki şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapmalarına olanak tanımayı amaçlamaktadır.

Fonun portföyünde 150'den fazla şirket yer almakta olup, en büyük varlıklar petrol ve gaz arama ve üretim şirketlerinden gelmektedir. Fonun en büyük holdingleri arasında Exxon Mobil $XOM+1.3%, Chevron $CVX+0.8%, Royal Dutch Shell $SHEL+1.3% ve BP $BP+1.9% gibi şirketler bulunmaktadır.

IXC, dünyanın dört bir yanından enerji çıkarma, işleme veya dağıtımı yapan en büyük 90 şirketten oluşan bir karşılaştırma ölçütü olan S&P Global Enerji Endeksi'nin performansını yansıtacak şekilde oluşturulmuştur. Fon coğrafi ve sektörel olarak çeşitlendirilmiştir, bu da herhangi bir pazar veya sektörde yoğunlaşmayla ilişkili riskleri en aza indirmeye yardımcı olur.

IXC,NYSE Arca 'da işlem görmekte ve yatırımcılara küresel enerji sektörüne nispeten düşük maliyetle kolay erişim sağlamaktadır. Fon ayrıca nispeten yüksek likiditeye sahiptir, bu da yatırımcıların Fon hisselerini kolayca alıp satabileceği anlamına gelir.

Enerji sektörü genellikle döngüsel olarak kabul edildiğinden ve emtia fiyatlarındaki ve küresel ekonomik durumdaki değişikliklere duyarlı olduğundan, IXC daha fazla risk iştahı olan veya portföylerini çeşitlendirmek isteyen yatırımcılar için uygun olabilir.

Enerji sektörü çeşitli nedenlerden dolayı döngüseldir. İlk olarak, enerji sektörü emtia fiyatlarına, özellikle de petrol ve doğal gaz fiyatlarına büyük ölçüde bağımlıdır; bu fiyatlar oldukça değişkendir ve küresel ekonomik duruma, jeopolitik olaylara ve piyasa arz ve talebine bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Örneğin, petrol piyasasında arz fazlası varsa, petrol fiyatları önemli ölçüde düşebilir ve dolayısıyla enerji şirketlerinin performansı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

İkinci olarak, enerji sektörü küresel ekonomideki ve genel ekonomik iklimdeki değişikliklere karşı çok hassastır. Ekonomik durgunluk veya enerji talebinde düşüş olması halinde, enerji şirketlerinin gelirleri azalabilir ve sektörün performansı üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Tersine, ekonomik büyüme ve enerji talebinde artış olursa, enerji şirketleri bundan fayda sağlayabilir ve performanslarını artırabilir. Bunu yakın zamanda gördük.

Üçüncü olarak, enerji sektörü şirketlerin faaliyet gösterdiği ülkelerdeki siyasi ve düzenleyici değişikliklere de oldukça bağımlıdır. Örneğin, vergi oranlarındaki değişiklikler, daha katı çevre düzenlemeleri veya belirli alanlarda madenciliğe getirilen kısıtlamalar enerji şirketlerinin performansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Invesco S&P 500 Eşit Ağırlık Enerji ETF'si $RYE+0.2%

Adından da anlaşılacağı gibi, burada işler farklı olacak. RYE enerji sektöründeki şirketlere odaklanır, ancak geleneksel sektör odaklı ETF'lerin aksine, RYE portföydeki şirketler arasında bir denge uygular.

Bu, portföydeki her şirketin eşit ağırlığa sahip olduğu anlamına gelir ve enerji sektöründeki daha küçük şirketlerin fonun performansı üzerinde daha büyük şirketlerle aynı etkiye sahip olmasını sağlar. Portföydeki denge, herhangi bir şirket veya şirket grubunda yoğunlaşma riskini de en aza indirir.

RYE, portföydeki her şirketten eşit sayıda hisse senedinden oluşan bir endeks olan S&P 500 Eşit Ağırlık Enerji Endeksi'nin performansını yansıtacak şekilde oluşturulmuştur. Bu endeks, şirketlerin piyasa değerine göre ağırlıklandırılan geleneksel S&P 500 Enerji Endeksi'nden farklıdır. Fon ayrıca NYSE Arca borsasında işlem görmekte ve daha önce olduğu gibi yatırımcıların standart bir broker aracılığıyla enerji sektörüne kolay erişimini sağlamaktadır.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.