S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Co nám včerejší den přinesl v USA?

Lukáš Anděl
1. 6. 2023
5 min read

1, Dohoda o dluhovém stropu se zas o kus blíží v platnost

2, Zpráva o volných pracovních místech za duben 

3 Někteří představitelé navrhují přeskočení úrokových sazeb 

Návrh zákona o zvýšení dluhového limitu a stropu vládních výdajů prošel ve středu pozdě ve Sněmovně s velkým náskokem a poslal jej do Senátu jen několik dní před pondělním konečným termínem v USA. Zákon prošel 314-117 s podporou jak demokratů, tak republikánů. Šéf senátní většiny Chuck Schumer řekl, že Senát „udělá vše, co je v našich silách, aby návrh zákona rychle posunul“.  

„Ve sněmovně proběhlo velmi dobré hlasování. Doufám, že se nám podaří návrh zákona rychle přesunout zde v Senátu a co nejdříve jej přinést na prezidentský stůl,“ řekl Schumer.

Reakce Bílého domu. “Ani jedna strana nedostala vše, co chtěla. To je zodpovědnost vládnutí,“ uvedl prezident Joe Biden v prohlášení bezprostředně po hlasování. Biden poděkoval McCarthymu za „vyjednávání v dobré víře“ a vyzval Senát, aby zákon rychle schválil.

Zpráva o volných pracovních místech v za duben (JOLTS - Job Opening and Labor Turnover Survey) byla zveřejněna v 16:00 a ukázala masivní nárůst. JOLTS za duben dosáhl 10,103 milionu, zatímco trh očekával 9,4 milionu. Údaje za březen byly rovněž revidovány výše z 9,59 mil. na 9,745 mil. Tento údaj ukazuje, že americký trh práce se drží pevně a pracovních příležitostí je stále dost. Zveřejnění lze považovat za "jestřábí", pokud jde o další politické kroky FEDU.

Rychlé vysvětlení jakou spojitost to může mít s inflací. Když se stále objevují nová pracovní místa, znamená to, že je vyšší poptávka ze strany firem. Ty se mohou snažit přilákat zaměstnance vyšší nabídkou mzdy či dalších lepších podmínek. To vede k nárůstu nákladu pro firmy a ty to mohou promítnout do svých cen zboží a služeb. To vede k inflaci.

Proto po této zprávě jsme viděli trhy klesat včera, jelikož to zvedlo pravděpodobnost zvýšení sazeb o 0,25% na příštím zasedání.

Společně s touto správou přichází komentáře od dvou představitelů Fedu. 

Philip Jefferson - Guvernér Federálního rezervního systému. Patrick Harker - prezident Federálního rezervního systému Philadelphia ve středu navrhli, aby centrální banka na svém příštím zasedání o politice pozastavila zvyšování sazeb.

"Rozhodnutí ponechat naši úrokovou sazbu na nadcházející schůzce konstantní by nemělo být vykládáno tak, že jsme dosáhli maximální sazby pro tento cyklus," řekl Jefferson v projevu na konferenci ve Washingtonu. "Přeskočení zvýšení sazeb na nadcházející schůzce by výboru umožnilo vidět více údajů, než učiní rozhodnutí o rozsahu dodatečného zpevnění politiky." 

Harker ve Philadelphii řekl: „Jsem v táboře, který stále více přichází na toto setkání s tím, že si myslím, že bychom opravdu měli přeskočit, nikoli se pozastavit,“  a dodal, „musíme se dostat do bodu, kdy věříme, že politika je omezující a já myslím, že jsme blízko, ne-li právě teď". 

Harker řekl, že se chce podívat na dva klíčové údaje: první na zprávu o pracovních místech a  druhý údaj o inflaci prostřednictvím indexu spotřebitelských cen v první den příštího zasedání Fedu, 13. června.

"Myslím, že musíme být připraveni, že možná budeme muset udělat víc, a jsem si plně vědom, že to musíme udělat, a jsem ochotný to udělat, ale chci tomu dát trochu času." 

Můj názor, shrnutí. Dle zpráv a analytiků trhy předpovídají růst. "Komedie" kolem dluhového stropu se již blíží ke konci a bude to na další 2 roky odsunuto. Ovšem ze strany Fedu jako vždy bych si nebyl tak jistý. Je vidět, že Fed začíná být rozdělený na dva tábory. Jedna strana se obává co by mohlo přinést další zvýšení úrokových sazeb, druzí jsou odhodlání tlačit inflaci dolů do stanoveného cíle.

No, pořád je co sledovat. Já osobně se držím stále stejného postupu, do trhu uvolňuji prostředky postupně. Technologický sektor teď nepřikupuji, jen držím co v něm mám. Přikupuji spíše REIT a healthy sektor, který je teď níže a jak přestane být problém s inflací, věřím, že to tam zase půjde nahoru.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.