S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Dün ABD'de bize ne getirdi?

Çetin Tilki
1. 6. 2023
4 min read

1, Borç tavanı anlaşması yeniden yürürlüğe giriyor

2, Nisan ayı iş ilanları raporu

3, Bazı yetkililer faiz oranlarını atlamayı öneriyor

Borç limitinin yükseltilmesi ve hükümet harcamalarının sınırlandırılmasına yönelik bir yasa tasarısı Çarşamba günü geç saatlerde Temsilciler Meclisi'nden büyük bir farkla geçerek, ABD'de Pazartesi günkü son tarihten sadece birkaç gün önce Senato'ya gönderildi. Tasarı hem Demokratların hem de Cumhuriyetçilerin desteğiyle 314-117 oyla kabul edildi. Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Senato'nun "tasarıyı hızla geçirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağını" söyledi.

"Temsilciler Meclisi'nde çok iyi bir oylama yapıldı. Umarım tasarıyı Senato'da hızla geçirebilir ve mümkün olan en kısa sürede Başkan'ın masasına getirebiliriz ," dedi Schumer.

Beyaz Saray'ın tepkisi. "İki taraf da istediği her şeyi elde edemedi. Bu yönetimin sorumluluğudur " diyen Başkan Joe Biden oylamanın hemen ardından yaptığı açıklamada McCarthy'ye teşekkür etti. Biden, McCarthy'ye "iyi niyetle müzakere ettiği" için teşekkür etti ve Senato'yu tasarıyı hızla geçirmeye çağırdı.

Nisan ayına ilişkin İş Açıkları ve İşgücü Devir Anketi (JOLTS) raporu saat 16:00'da açıklandı ve büyük bir artış gösterdi. Piyasa beklentisi 9,4 milyon iken Nisan ayı JOLTS 10,103 milyon olarak gerçekleşti. Mart ayı verisi de 9,59 milyondan 9,745 milyona revize edildi. Bu rakam ABD işgücü piyasasının sağlam durduğunu ve hala çok sayıda iş fırsatı olduğunu göstermektedir. Açıklama, Fed'in bir sonraki politika hamleleri açısından şahin olarak görülebilir.

Bunun enflasyonla nasıl bir bağlantısı olabileceğine dair kısa bir açıklama. Hala yeni iş olanakları varsa, bu, şirketlerden daha fazla talep olduğu anlamına gelir. Şirketler daha yüksek ücret ya da daha iyi koşullar sunarak çalışanları kendilerine çekmeye çalışabilir. Bu da firmaların maliyetlerinde artışa yol açar ve bunu mal ve hizmet fiyatlarına yansıtabilirler. Bu da enflasyona yol açar.

İşte bu nedenle dün bu raporun ardından piyasaların düştüğünü gördük, zira rapor bir sonraki toplantıda %0,25'lik bir faiz artırımı olasılığını yükseltti.

Bu haberle birlikte iki Fed yetkilisinden yorumlar geldi.

Philip Jefferson - Federal Rezerv Başkanı. Patrick Harker - Philadelphia Federal Rezerv Başkanı Çarşamba günü merkez bankasının bir sonraki politika toplantısında faiz artırımlarını beklemeye alması gerektiğini öne sürdü.

Jefferson Washington'daki bir konferansta yaptığı konuşmada,"Önümüzdeki toplantıda faiz oranımızı sabit tutma kararı, bu döngü için maksimum orana ulaştığımız anlamına gelmemelidir" dedi. "Önümüzdeki toplantıda faiz artırımına gitmemek, Komite'nin ek politika sıkılaştırmasının kapsamı konusunda bir karar vermeden önce daha fazla veri görmesini sağlayacaktır."

Philadelphia'daki Harker ise şunları söyledi: "Ben bu toplantıya giderek artan bir şekilde duraklamamız değil, gerçekten atlamamız gerektiğini düşünen kampta yer alıyorum" dedi ve ekledi: "Politikanın kısıtlayıcı olduğuna inandığımız bir noktaya gelmemiz gerekiyor ve bence şu anda olmasa da buna yakınız ."

Harker iki önemli veriye bakmak istediğini söyledi: birincisi istihdam raporu ve ikincisi Fed'in bir sonraki toplantısının ilk günü olan 13 Haziran'da tüketici fiyat endeksi aracılığıyla enflasyona ilişkin bir okuma.

"Daha fazlasını yapmamız gerekebileceğine hazırlıklı olmamız gerektiğini düşünüyorum ve bunu yapmamız gerektiğinin tamamen farkındayım ve bunu yapmaya istekliyim, ancak biraz zaman vermek istiyorum."

Özetle benim görüşüm. Raporlara ve analistlere göre piyasalar büyüme öngörüyor. Borç tavanıyla ilgili "komedi" sona eriyor ve 2 yıl daha ertelenecek. Ancak, her zaman olduğu gibi Fed açısından bu kadar emin olmazdım. Fed'in iki kampa bölünmeye başladığını görebilirsiniz. Bir taraf bir sonraki faiz artırımının neler getirebileceği konusunda endişeli, diğer taraf ise enflasyonu belirttikleri hedefe çekmeye kararlı.

Hâlâ izlenmesi gereken çok şey var. Şahsen ben aynı yaklaşımı sürdürüyorum ve piyasaya kademeli olarak para sürüyorum. Şu anda teknoloji sektörünü satın almıyorum, sadece elimdekileri tutuyorum. Daha fazla GYO ve şu anda düşüşte olan sağlıklı sektör satın alıyorum ve enflasyon sorunu durduğunda, oraya geri döneceğine inanıyorum.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.