S&P 500 ^GSPC
4,981.84
+0.13%
Nvidia NVDA
$674.72
-2.85%
Alphabet GOOG
$143.84
+1.15%
Amazon AMZN
$168.59
+0.90%
Meta META
$468.03
-0.68%
Tesla TSLA
$194.77
+0.52%
Apple AAPL
$182.32
+0.42%
Microsoft MSFT
$402.18
-0.15%

Ray Dalio se opřel do vlády, takto se problém s dluhovým stropem opravdu nevyřeší

Pavel Botek
1. 6. 2023
5 min read

Jeden z nejbohatších investorů dnešní doby není nadšený předběžnou dohodou o zvýšení dluhového stropu USA, protože se domnívá, že tato dohoda nikterak neřeší skutečný problém spočívající v neustálém navyšování zadlužení státu. V jeho posledním Tweetu rozebral jednotlivé body a zahrál si na učitele, když rozdával známky a přidal k nim krátký komentář.

Miliardář a zakladatel společnosti Bridgewater Associates na sociálních sítích napsal, že dohoda prezidenta Joea Bidena a předsedy Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho není zdaleka uspokojivá.

"Navržená dohoda nebude znamenat podstatný rozdíl."

Biden a McCarthy o víkendu oznámili, že se dohodli na dočasném odložení dluhového stropu do ledna 2025 a současně na omezení výdajů federálních rozpočtů na léta 2024 a 2025.

Pokud Kongres jejich návrh schválí, mělo by se tím podařit odvrátit potenciálně kritický stav platební neschopnosti, před nímž varovala ministryně financí Janet Yellenová, která měla podle jejích slov nastat začátkem června.

Nicméně zákonodárci se od roku 1960 celkem šestasedmdesátkrát odhodlali odděleně zvýšit nebo rozšířit půjčovní limity podle ministerstva financí, což v minulosti vedlo investora Dalia k velké kritice samotného konceptu dluhového stropu.

Celkově se investorská legenda domnívá, že dvouleté prodloužení půjček federálnímu rozpočtu je "rozumný" politický krok, neboť by se tím předešlo opětovnému rozhoření debaty o dluhovém stropu během volebního období 2024, je to však pouze odložení problému s nejasným výsledkem.

https://twitter.com/RayDalio/status/1663660305212137472

Ray Dalio na Twitteru uvedl:

Byl jsem požádán, abych se vyjádřil k dohodě o dluhovém stropu, takže zde je v kostce můj názor. Byla taková, jakou jsem očekával, což je to nejlepší, čehož se dalo v dané situaci dosáhnout, i když je to zdaleka neuspokojivé z následujících důvodů:

1. Bipartisanship (Bipartisanship znamená spolupráci napříč politickým spektrem) - Hodnocení = A (výborný).

Všichni se spojili proti radikálům ve svých stranách. To je velký úspěch. Je to začátek posílení silného nadstranického centra spojeného proti radikálům? Uvidíme, jak se to bude vyvíjet.

2. Řešení problému neustálého navyšování již tak značné hromady dluhů: Hodnocení = D (Nedostatečný výkon).

Návrh úpravy nebude znamenat podstatný rozdíl do budoucna.

3. Plánování chytré nadstranické komise pro reformy v oblasti dluhů a hospodářství: Hodnocení = B 

Bylo uznáno, že je žádoucí, aby se tak stalo po volbách v roce 2024, aby se zabránilo konfliktům uprostřed volební kampaně. Proto bylo rozšíření na dva roky rozumné, ale je to jen odklad problému. Celkově žádné překvapení. Nejlepší možný výsledek za dané situace, ale není to nic moc. Uvidíme, zda se situace zlepší, až se po volbách v roce 2024 ustanoví chytrá nadstranická komise. Doufejme, že ano.

V reakci na příspěvek Dalia poskytl velice zajímavý názor Justin Amash, bývalý člen Sněmovny reprezentantů USA 👇

Proč jsou Biden i McCarthy touto "dohodou" tak spokojeni?

McCarthy může věrohodně tvrdit, že získal ústupky, ale jsou to většinou triky, účetní triky nebo bezvýznamné triky, takže Bidenovi to nevadí. Základní úrovně výdajů se blíží zvýšené úrovni z posledních let. I kdyby se automaticky snížilo o 1% část těchto výdajů, stále bychom byli blízko historického maxima. 

Biden na tom ve skutečnosti skončí lépe, než by byl s čistým zvýšením dluhového stropu o pevnou částku v dolarech, protože zákon pozastavuje limit až do roku 2025. To je největší ústupek v "dohodě". McCarthymu to však nevadí, protože jemu osobně prospěje, že bude mít v budoucnu méně bitev, které ho staví do sporu s konzervativci.

Je to výhra pro Bidena a McCarthyho a prohra pro všechny ostatní. Tyto výdaje a úroveň zadlužení nejsou udržitelné. A nemůžete se z toho dostat daněmi. Roční deficit je tak velký, že neexistuje žádná daňová sazba, která by se přiblížila vyplnění mezery (matematicky by to vyžadovalo zvýšení daní asi 10krát větší než daňové škrty v roce 2017) a pokud byste se o to pokusili, rozdrtili byste ekonomiku (a ve skutečnosti byste nezískali daňové příjmy).

https://twitter.com/justinamash/status/1663674361704857604

  • Co na návrh dohody Bidena a McCarthyho říkáte vy? Jde podle vás pouze o odklad problémů?

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.