S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Ray Dalio hükümete eğiliyor, borç tavanı sorunu gerçekten bu şekilde çözülmeyecek

Çetin Tilki
1. 6. 2023
4 min read

Günümüzün en zengin yatırımcılarından biri, ABD'nin borç tavanını yükseltmeye yönelik geçici anlaşmadan memnun değil çünkü anlaşmanın sürekli artan ulusal borçla ilgili gerçek sorunu ele almak için hiçbir şey yapmadığına inanıyor. Son Tweet'inde her bir noktayı ayrıştırdı ve not verirken öğretmen rolü oynadı ve kısa bir yorum ekledi.

Bridgewater Associates 'in kurucusu olan milyarder, sosyal medyada Başkan Joe Biden ile Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy arasındaki anlaşmanın tatmin edici olmaktan uzak olduğunu yazdı.

"Önerilen anlaşma önemli bir fark yaratmayacak."

Biden ve McCarthy hafta sonu yaptıkları açıklamada 2024 ve 2025 yılları için federal harcamaları sınırlandırırken borç tavanını Ocak 2025'e kadar geçici olarak ertelemeyi kabul ettiklerini duyurdular.

Kongre'nin önerilerini onaylaması halinde, Hazine Bakanı Janet Yellen'in Haziran ayı başında uyarmış olduğu potansiyel olarak kritik temerrüt önlenmiş olacak.

Ancak Hazine Bakanlığı'na göre 1960 yılından bu yana kanun yapıcılar ayrı ayrı toplam yetmiş altı kez borçlanma limitlerini yükseltme ya da genişletme kararı aldı ve bu da yatırımcı Dalio'nun geçmişte borç tavanı kavramının kendisini eleştirmesine neden oldu.

Genel olarak, yatırımcı efsanesi, federal borçlanmanın iki yıl uzatılmasının, 2024 seçim döngüsü sırasında borç tavanı tartışmasını yeniden alevlendirmekten kaçınacağı için "mantıklı" bir politika hareketi olduğuna inanıyor, ancak bu sadece sonucu belirsiz bir konunun ertelenmesidir.

https://twitter.com/RayDalio/status/1663660305212137472

Ray Dalio Twitter'da şunları söyledi:

Borç tavanı anlaşması hakkında yorum yapmam istendi, işte kısaca görüşüm. Beklediğim gibi oldu, bu durumda elde edilebilecek en iyi şey buydu, ancak aşağıdaki nedenlerden dolayı tatmin edici olmaktan uzak:

1. İki taraflılık (İki taraflılık, siyasi yelpazede birlikte çalışmak anlamına gelir) - Derecelendirme = A (mükemmel).

Herkes kendi partilerindeki radikallere karşı birleşmiştir. Bu büyük bir başarıdır. Bu, radikallere karşı birleşmiş güçlü bir partiler arası merkezin güçlenmesinin başlangıcı mı? Bunun nasıl gelişeceğini göreceğiz.

2. Zaten hatırı sayılır bir borç yığınının sürekli olarak birikmesi sorununun çözülmesi: not = D (Düşük Performans).

Önerilen düzeltme ileriye dönük önemli bir fark yaratmayacaktır.

3. Borç ve ekonomik reform konusunda iki partili akıllı bir komisyonun planlanması: Not = B

Bir seçim kampanyasının ortasında çatışmalardan kaçınmak için bunun 2024 seçimlerinden sonra yapılmasının arzu edildiği kabul edildi. Bu nedenle iki yıla uzatılması makuldü, ancak bu sadece sorunu ertelemek anlamına geliyor. Genel olarak sürpriz değil. Durum göz önüne alındığında mümkün olan en iyi sonuç, ancak harika değil. Durumun düzelip düzelmeyeceğini 2024 seçimlerinden sonra partizan olmayan akıllı bir komisyon atandığında göreceğiz. Umalım da öyle olsun.

Dalio'nun yazısına cevaben, ABD Temsilciler Meclisi eski üyesi Justin Amash çok ilginç bir görüş bildirdi 👇

Hem Biden hem de McCarthy bu "anlaşmadan" neden bu kadar memnun?

McCarthy inandırıcı bir şekilde taviz aldığını iddia edebilir, ancak bunlar çoğunlukla hileler, muhasebe hileleri veya anlamsız hileler, bu yüzden Biden umursamıyor. Temel harcama seviyeleri son yıllardaki yüksek seviyelere yakın. Bu harcamaların %1'ini otomatik olarak kesse bile, yine de tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın oluruz.

Biden aslında borç tavanında sabit bir dolar tutarında net bir artışla olacağındandaha iyi durumda olacak çünkü yasa limiti 2025 yılına kadar askıya alıyor. Bu "anlaşma "daki en büyük taviz. Ancak McCarthy'nin umurunda değil çünkü gelecekte muhafazakârlarla arasının açılmasına neden olacak daha az savaştan kişisel olarak kazançlı çıkacak.

Bu Biden ve McCarthy için bir kazanç, diğer herkes için ise bir kayıp. Bu harcama ve borç seviyesi sürdürülebilir değil. Ve bundan vergi yoluyla kurtulamazsınız. Yıllık açık o kadar büyük ki, bu açığı kapatmaya yaklaşacak bir vergi oranı yok (matematiksel olarak 2017 vergi indirimlerinden yaklaşık 10 kat daha büyük bir vergi artışı gerekir) ve bunu yapmaya çalışırsanız ekonomiyi çökertirsiniz (ve aslında vergi geliri elde edemezsiniz).

https://twitter.com/justinamash/status/1663674361704857604

  • Biden ve McCarthy'nin önerdiği anlaşma hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu sadece sorunların ertelenmesi mi?

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.