S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Elon Musk má na krku další velký problém, nezákonně se obohatil o 156 milionů dolarů

Snad ještě nikdy v historii nebyl nejbohatším člověkem světa někdo, kdo by zároveň s vyděláváním peněz dokázal dělat takovou show. Elon Musk, zakladatel automobilky Tesla či vesmírné společnost SpaceX je vskutku jedinečný. Jenže občas to se svou extravagancí trochu přežene a ocitne se lehce za hranou zákona.

Elon Musk má nad čím přemýšlet.

Jak známo, Elon Musk je "velký kamarád" s americkou Komisí pro cenné papíry (SEC). Člověk už si v podstatě ani nedokáže vzpomenout na dobu, kdy se tyto dvě strany kvůli něčemu nehádaly. Jihoafrický rodák už také dříve musel zaplatit něco málo na pokutách, aby situaci trochu uklidnil. Ke 100% klidu to však nepomohlo.

A tento týden se objevila další věc, která zástupce obou stran pravděpodobně posadí k jednomu stolu. Jde o 156 milionů dolarů, na které si měl nejbohatší muž světa přijít díky tomu, že svou koupi podílu ve výši 9,2 % ve sociální síti Twitter $TWTR oznámil komisi pro cenné papíry s jedenáctidenním zpožděním.

Mezitím už Musk stihl na Twitteru přidat několik meme vyobrazujících buď to, že další schůze akcionářů platformy bude opravdu "hustá", nebo to, že celý příběh o přidání editovacího tlačítka na Twitter započal u Elonova prodeje jeho první firmy Zip2. Musk si svou novou roli jednoduše užívá.

https://twitter.com/elonmusk/status/1511982702819520512

Generální ředitel společnosti Tesla se stal většinovým akcionářem Twitteru 14. března, ale svůj podíl v gigantu sociálních médií nezveřejnil do 25. března, čímž porušil 50 let starý zákon SEC, který vyžaduje, aby investoři informovali regulátora, jakmile překročí 5% podíl ve společnosti. Musk v pondělí předložil dokumenty o zveřejnění vlastnictví.

Musk pak v období tohoto "opomenutí" pokračoval v nákupu akcií Twitteru za přibližně 39 dolarů za akcii, ukázaly dokumenty SEC, které získal server DailyMail.com. Po jeho pondělním zveřejnění vzrostla cena akcií Twitteru zhruba o 30 % na více než 50 dolarů za akcii, což miliardáři umožnilo získat milionové zisky.

Odborníci na právo a cenné papíry navíc tvrdí, že generální ředitel SpaceX, který byl v úterý jmenován do představenstva Twitteru, by mohl být pod palbou za to, že rovněž podal zavádějící zprávu SEC, v níž tvrdil, že je ve společnosti "pasivním investorem", což znamená, že neměl v plánu společnost měnit nebo ovlivňovat. Musk však dodatečně předložil řádnou dokumentaci pro aktivní investory.

"Opravdu nevím, co se mu honí hlavou," řekl ve středu listu The Washington Post profesor financí na Marylandské univerzitě David Kass. "Byl nevědomý, nebo věděl, že porušuje zákon o cenných papírech? Ten, kdo pro Muska obchody vyřizoval, to měl vědět."

https://twitter.com/elonmusk/status/1507259709224632344

Analytici tvrdí, že Muskovo ignorování zákona o cenných papírech, ať už úmyslné, nebo náhodné, poukazuje na to, jak miliardáři a mocní lidé obcházejí daňové zákony a federální pravidla, aby vybudovali svůj majetek.

Někteří tvrdí, že Komise pro cenné papíry a burzy se může snažit udělat z Muska exemplární případ a udělit mu pokuty v hodnotě stovek tisíc dolarů, což je i tak jen malá finanční facka pro podnikatele, který je nejbohatší osobou na světě s čistým jměním odhadovaným časopisem Forbes na 219 miliard dolarů.

Komise pro cenné papíry a burzy by také mohla tvrdit, že Musk se musí vzdát teoretického zisku, který získal během svého "opomenutí", ale většina odborníků to považuje za nepravděpodobné.

"[Komise pro cenné papíry] by na něj musela být opravdu naštvaná, aby to zkusila, protože by měla velkou šanci, že soud tento argument odmítne," tvrdí Adam Pritchard, profesor práva cenných papírů na právnické fakultě Michiganské univerzity.

Předseda SEC Gary Gensler se však snaží zpřísnit předpisy týkající se zveřejňování informací investorům a dokonce navrhl nová pravidla, která by snížila požadovanou hranici povolenou pro odhalení podílu z 10 na 5 dní.

"Je důležité, aby akcionáři dostali tyto informace dříve," uvedl Gensler.

Ceny akcií Twitteru vzrostly zhruba o 30 % na více než 50 dolarů za akcii poté, co se na veřejnost dostala informace o Muskově členství v představenstvu a podílu ve společnosti, což miliardáři umožnilo získat zisk přibližně 156 milionů dolarů navíc.

Twitter v úterý ráno oznámil, že Musk bude zastávat místo v představenstvu společnosti až do výročního zasedání akcionářů platformy v roce 2024. Výměnou za to nesmí Musk - ať už sám, nebo jako člen skupiny - zvýšit svůj podíl ve společnosti nad 14,9 procenta po dobu svého členství v představenstvu a ještě 90 dní poté.

Není také jasné, proč by Musk původně podával SEC zprávu o pasivním investorovi, když měl v plánu se ve společnosti aktivně podílet, za což se nestyděl.

"Těším se na spolupráci s Paragem a představenstvem Twitteru, abychom v nadcházejících měsících Twitter výrazně vylepšili," napsal Musk v úterý na Twitteru poté, co gigant sociálních médií oznámil jeho členství v představenstvu.

Den předtím Musk zveřejnil anketu, v níž se svých příznivců ptal, zda si přejí, aby platforma přidala tlačítko pro úpravy.

https://twitter.com/elonmusk/status/1511143607385874434

Na tento tweet později reagoval generální ředitel Twitteru Parag Agrawal: "Důsledky této ankety budou důležité. Hlasujte prosím opatrně," čímž zřejmě Muska trolloval za to, že totéž řekl ve svém tweetu z 25. března, když zpochybnil, zda Twitter "dodržuje zásadu" svobody projevu.  

Komunikační oddělení Twitteru 1. dubna na Twitteru napsalo: "Pracujeme na tlačítku pro úpravy. A když už se všichni ptají... ano, na funkci editace pracujeme už od loňského roku! Ne, tento nápad jsme nedostali z ankety," dodala firma s odkazem na Muskův příspěvek.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @milan má karmu 2284 a je členem této komunity od 20/04/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

SEC je banda šašků, kteří zavírají oči nad přestupky velkých bank.

Už jsem se lekl, že by se to obešlo bez zádrhelů... :D

$TWTR to the moon! 🚀

Partner

Hele já teď na $TWTR koukam dost podobně, trochu lituju, že tam nemám aspoň malou pozici 🥲

Já lituji že nemám větší než tu co mám. Ale aspoň něco.

Já už bych zase rád viděl rostoucí $TSLA+3.2%, $TWTR je mi jedno 😂

Partner

Z hlediska potenciálu růstu bych to viděl spíš na $TWTR, ale chápu 😃

$TWTR ovsem nemám a mít nebudu, $TSLA+3.2% je velkou součástí portfolia

Dělá to dobře Elon 👏

Partner

No svým způsobem ano 😂

Pokuta ve výši "stovek tisíc dolarů" ho určitě vyděsí 😂

Partner

Jo no, to jsem se taky pousmál 😅

Už i tehdy těch 20 milionu pro něj bylo jak nic 🤷‍♂️

Pokud to chápu správně, tak se toho zase tak moc nestalo 🤷‍♂️

Partner

Když to srovnáme s dalšími jeho eskapádami, tak ne 😅

Olala 😂