S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Pojďme z USA si odskočit do Indie.

JP Morgan zvyšuje ekonomický výhled v Indii pro rok 2024.

Investiční banka zvýšila prognózu růstu na rok 2024 z 5 % na 5,5 %. Revize navazuje na poslední údaje o hrubém domácím produktu z tohoto týdne, které ukázaly, že indická ekonomika v lednu až březnu zrychlila o 6,1 %, což je nárůst ze 4,5 % v předchozím čtvrtletí.

Ekonomika zahájila rok “velmi silně, protože růst přišel mnohem rychleji, než jaký byl konsenzus trhu,” uvedla hlavní ekonomka DBS Bank Radhika Rao.

“Upozorňujeme na pokračující sílu indického vývozu služeb a na to, jak se vývozu zboží cyklicky dařilo lépe, než se očekávalo,” uvedla JPMorgan v poznámce.

Bylo také “několik pozitivních překvapení, včetně výroby, stavebnictví a zemědělské produkce... růst investic do fixního kapitálu si také vedl lépe,” řekl Rao ve čtvrtek CNBC “Street Signs Asia”.

Zároveň ale JPMorgan zůstává opatrný, pokud jde o vyhlídky růstu země v příštím roce. Přestože vláda oznámila zvýšení kapitálových výdajů, bude chvíli trvat, než se to promítne do širšího cyklu soukromých investic. “Za posledních šest měsíců jsme viděli znatelný pokles přímých zahraničních investic po celém světě,” řekl Aziz a dodal, že klesly i v Indii a Číně. Investiční banka také očekává, že vývoz z Indie se sníží, protože globální růst zpomaluje s vyspělejšími ekonomikami směřujícími k recesi.

Tak jak to vidíte přátelé? ...Zhruba před měsícem jsem se tu bavili o tom trhu a převládali zde názory, že se Vám to jeví jako zajímavá možnost. Změnil se postoj a nebo jste našli a zařadili do portfolia nějakou konkrétní společnost z tohoto trhu? 😊


Máte někdo nějakou oblíbenou indickou akcii? :)

Bohužel ne, jen ETF, je pravda jak zde píší ostatní, že se to hůře shání, broker kde jsem já tak nemá tento trh, jen to jedno ETF. 🤦‍♂️

Oni se hlavně i opbtížně shání informace z tohohle kraje... :-D

Zatím jediný exposure (zato nemalý) na indický trh mám v rámci $BTI+0.0%. Ten má ≈1/3 podíl indického konglomerátu ITC, který dlouhodobě roste a očekávám, že bude i pokračovat. Svou pozici v $BTI+0.0% stále navyšuji. Jinak postoj mám stále stejný - chtěl bych nějak se zapojit do investování v podobě nějakých indických ETF, ale asi jsem na to moc líný/konzervativní.

$BTI+0.0% také vlastním, vidíš nevěděl jsem že má takovou spojitost s Indií. Jinak, já co jsem u brokera eToro co využívám primárně, tak tam je jedno jedno ETF. Je to ale takové konzervativní jak říkáš, jsou tam malé pohyby.

Které to je prosím? Já kvůli tomu menšímu výběru teď pomalu přecházím z eToro na IBKR.

Příležitostí tam bude do budoucna opravdu mnoho, navíc tam přesouvají výrobu velké společnosti, což zase přidá pracovní místa. Celkově ta úroveň půjde v Indii nahoru, investičně se tam ale nic moc dělat myslím nedá, nebo spíš nevím kdo nabízí větší výběr jejich akcií.

Tuším ETF jedno přímo sleduje Indii. Bude to tam zajímavé, ale opět bude problém trošku infrastruktura a politika. Není to tam tak hrozné, jako Čína, ale korupce atp viz kauze Adana.

To ano, bohužel se blbě dají sehnat, jedině ETF. Já co jako hlavní broker používám eToro, tak tam je jen jedno ETF a bohužel pak hledat jinde, ještě mám XTB ale tam jsem zatím nekoukal. Budoucnost tam ale vidím.